صف انتخابات در همدان، رنگین کمان شور و شعور

همدان- ایرنا- صف‌های خلق حماسه در کهن دیار هگمتانه مدام پر و خالی شده و آرای مردم مشتاقانه بر صندوق‌های رای می‌بارد تا توطئه و تزویر بدخواهان را بشوید و بار دیگر رنگین‌کمانی از شور و شعور بر آسمان ایران بیافریند.

به گزارش ایرنا، روز موعود رسید، روز انتخاب؛ روزی که عصاره و چکیده ای از فرهنگ و فضیلت ایران راهی قوه مجریه و پارلمانهای شورای اسلامی می‌شود.

سهم کهن دیار همدان از چیدمان پارلمان شورای اسلامی ۱۱ صندلی است و مردم امروز از میان ۳۲۵ نامزد باقی مانده در کارزار انتخابات، باید بهترین و لایق ترین ها را برای نشستن بر این صندلی ها انتخاب کنند.

مردم زمان کافی برای شناخت افراد لایق و بهتر را داشتند و نامزدها هم با صدها تاکتیک و ترفند مجاز و غیرمجاز سعی کردند برتری خود را به رخ بکشند و رقبایشان را از میدان بیرون کنند.

اما مردم در میان این هیاهوی رنگ‌ها، حزب‌ها و شعارها هوشیارتر شدند تا تصمیم درست و عاقلانه بگیرند به طوریکه از لحظه نواخته شدن زنگ رای گیری در یک هزار و ۴۳۷ شعبه اخذ رای آمده شده در استان همدان حاضر شدند و مدام صف های مشارکت پر و خالی می‌شود.

 جوانان، میانسالها، سالمندان، کاسب، کارمند و کارگر همه آمده‌اند و تشخیص اینکه استقبال کدام گروه و دسته از مردم بیشتر از دیگران است امکان پذیر نیست.

اما در میان همهمه رای دهندگان؛ عده‌ای پرشور و پررنگ‌تر هستند و به قول معروف نفس‌شان چاق‌تر از بقیه است.

جوانانی که تازه به سن قانونی رسیده و برای نخستین بار رای و نظرشان برای سرنوشت شهر و دیارشان اهمیت یافته است، بعضی از آنها به تقلید از پدر و مادرها، برخی هم دستخوش شعارهای انتخاباتی و تعدادی هم به گفته خودشان پس از تحقیق و پرس و جو به انتخاب رسیده اند و نام یکی از نامزدها را بر تعرفه های رای نوشته و داخل صندوق می‌اندازند.

سحر از اینکه برای نخستین بار رای دادن را تجربه می‌کند حس غرور و بزرگ شدن دارد و از اینکه قدرت انتخاب دارد در پوستش نمی‌گنجد.

 صف انتخابات در همدان، رنگین کمان شور و شعور

او در پاسخ به اینکه ملاکش برای رای دادن چیست؟ می‌گوید: شناخت دقیقی از کاندیداها ندارم، فقط چهره آنها را از روی کاغذها و بنرهایی که در سر و سینه شهر چسبانده اند می شناسم.

اما به انتخاب پدر و مادرم اطمینان دارم و به شخصی رای دادم که آنها به او اعتماد دارند.

طبق حساب و کتاب های آمار ثبت احوال همدان، یک میلیون و ۴۲۵ هزار و ۹۷۰ نفر از جمعیت استان همدان واجد شرایط رای دادن هستند که حدود ۳۱ هزار نفر از آنها رای اولی هستند و امروز برای نخستین بار طعم رای دادن را می چشند. 

به شعار رای نمی‌دهیم

برای گفت و گو با یکی از معلمان همدانی که خانواده اش را هم برای آمدن به شعبه اخذ رای با خود همراه کرده مشتاق می شوم.

او معتقد است که باید به کسی رای بدهیم که شعار ندهد، یا به عبارتی اهل عمل باشد، زیرا مردم از کسانی که زدودن بیکاری، فقر و تنگناهای اقتصادی را متن شعارهای تبلیغاتی شان کرده و پس از رفتن به مجلس آنها را فراموش می کنند خسته شده اند.

زن و فرزند او هم با هر جمله سری به نشانه تایید تکان می دهند و می روند تا نام کسی را به درون صندوق بیندازند که کم گوی و گزیده گو و همچون دُر باشد.

محل شعب اخذ رای در شهر همدان مانند سالهای قبل ثابت است تا مردم برای پیدا کردن نشانی صندوق های رای سرگردان نشوند فقط در محله های شلوغ، پرجمعیت و مجتمع های مسکن مهر چند شعبه اضافه شده تا مردم به راحتی و در زمان مقرر بتوانند رای بدهند.

 صف انتخابات در همدان، رنگین کمان شور و شعور

سری به یکی دیگر از شعبه های رای گیری در آن سوی شهر می زنیم که به گفته رییس شعبه قبل از آغاز زمان رسمی چند نفر از ریش سفیدان محل زودتر از بقیه جلوی در صف کشیده و منتظر بودند.

او که به عنوان نماینده فرماندار در این شعبه وظایف سنگین تری نسبت به بقیه اعضا دارد می گوید: بدخواهان تبلیغات زیادی برای خانه نشین کردن مردم در روز انتخابات انجام دادند اما مردم این حرفها را با یک گوش شنیده و از آن یکی بیرون کرده اند.

او می گوید: به کوری چشم دشمنان تنور انتخابات در تمام شهر و روستاهای همدان گرم است و مردم امروز برشته و خوش طعم ترین نان ها را در این تنور می‌پزند.

نه اصولگرا، نه اصلاح‌طلب!

نه اصلاح طلب و نه اصولگرا این پاسخ یکی از مردمی است که در انتهای صف رای دهندگان ایستاده وقتی که می پرسم به چه کسی رای می‌دهد؟

او بر این باور است که زمان بازی با این ۲ کلمه گذشته و شرایط کشور و مردم به گونه ای است که باید فراتر از این دو جناح اندیشید.

این پیر بازنشسته می گوید: مشکلات اقتصادی مردم را به ستوه آورده اما وفادارانه دوباره پای صندوق رای می آیند بلکه نمایندگان جدید و خوش فکر بتوانند اوضاع را بهبود بخشیده و دردی از مردم دوا کنند.

 صف انتخابات در همدان، رنگین کمان شور و شعور

انتخابات از دریچه دوربین خبرنگاران 

خبرنگاران و عکاسان در پی شکار لحظه های ناب هر گوشه ای را سرک می کشند تا زیباترین تصویر را در لنز دوربین هایشان جا بدهند.

اگر چه الزام درج اثر انگشت به روی تعرفه های رای  امسال به لحاظ مسائل بهداشتی و جلوگیری از انتشار ویروس کرونا برداشته شد اما به توصیه عکاسان خبری مسوولان و مردم نجیبانه انگشت سبابه خود را رنگی کرده و در کادر تصویر آنها جای می دهند تا رنگین کمانی از شور و نشاط انتخابات در آرشیو تصاویر پایتخت تاریخ و تمدن ایران ثبت و ضبط شود.

خلاصه تقلا و تکاپو برای برگزاری انتخابات نمونه و بی همتا در استان همدان ادامه دارد، هر چند مسوولان بارها تذکر و تاکید کردند مردم رای دادن را به ساعات پایانی موکول نکنند، اما هر چه آفتاب کمرنگ تر می شود حضور مردم پررنگ تر، این عادت دیرینه همدانی هاست که همه را در لحظات آخر شگفت زده کنند.

برخی از مسوولان و صاحب نظران که تجربه بیشتری در امر انتخابات داشته و چند پیراهن بیشتر از بقیه پاره کرده اند، پیش بینی می کنند به علت تعدد نامزدها در شهر همدان و خرد شدن آرا، انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به دور دوم کشیده می شود.

باید بود و دید که مردم چه سرنوشتی برای نامزدهای این دوره ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی رقم می زنند؟ و صندلی های خدمت نصیب کدامیک می شود؟

یک میلیون و ۴۲۵ هزار و ۹۷۰ نفر از جمعیت استان همدان شامل ۷۲۲ هزار و ۷۳۳ مرد و ۷۰۳ هزار و ۲۰۷ زن واجد شرایط شرکت در این دوره از انتخابات هستند، ۳۰ هزار و ۹۰۲ نفر از جمعیت واجد شرایط این استان رای اولی هستند که برای نخستین بار با شرکت در انتخابات و حضور در پای صندوق های رای نقش خود را در تعیین سرنوشت و آینده کشور ایفا می‌کنند.

یک هزار و ۴۳۷ شعبه اخذ رای برای جمع آوری آرای مردم استان همدان در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی ایجاد شده است 

ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی نیز در ۹۱۷ روستای استان همدان و ۲ تیره عشایری «جمور» و «ترکاشوند» نیز برگزار می‌شود. در این دوره از انتخابات ۲ هزار و ۹۶۶ نفر به عنوان اعضای شورای روستایی و ۱۷۴ نیز به عنوان عضو شورای شهر و در مجموع سه هزار و ۱۴۰ نفر به عنوان منتخبان ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان همدان برگزیده خواهند شد.

«عیسی جعفری» نماینده مردم شهرستان های بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی تیرماه سال ۹۹ به دلیل ابتلا به ویروس کرونا درگذشت و انتخابات میان دورای مجلس برای انتخاب نماینده مردم دراین حوزه انتخابیه ۲۸ خرداد برگزار می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha