مردم و مسوولان درباره انتخابات چه گفتند؟

تهران- ایرنا- از همان دقایق ابتدایی ساعت ۷ صبح که آغاز اخذ رای در شعب مختلف کشور برای انتخابات ریاست جمهوری، شورای شهر، خبرگان رهبری و میان دوره ای مجلس بود، مردم و مسوولان با حضور پرشور خود در کنار صندوق‌های رای، حماسه‌ای دیگر آفریدند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، از همان دقایق ابتدایی ساعت ۷ صبح که آغاز اخذ رای در شعب مختلف کشور برای انتخابات ریاست جمهوری، شورای شهر، خبرگان رهبری و میان دوره ای مجلس بود، مردم و مسوولان با حضور پرشور خود در کنار صندوق‌های رای، حماسه‌ای دیگر آفریدند. شعب اخذ رای از همان ساعات ابتدایی با حضور مردم و در مواردی حتی با صف های طولانی همراه شد. این در حالی بود که تا پیش از برگزاری انتخابات، از مشارکت پایین مردم در آن سخن گفته می شد. 

مسجدالنبی نارمک نیز مانند بسیاری از شعب اخذ رای در سراسر کشور با حضور تعداد بالای رای دهندگان مواجه بود. نکته مهم حضور مردم از هر قشر و گروهی بود که آمده بودند تا سرنوشت خود را برای ۴ سال آینده رقم بزنند. 

«علی‌اصغر حسنی» ۶۵ ساله که از کسبه بازار در گفت و گو با ایرنا، رای دادن را حق و وظیفه خود دانست و گفت: در انتخابات شرکت می کنیم تا سرنوشت خود را تعیین کنیم.

وی درباره انتظاری که از رییس جمهوری آینده دارد، گفت: باید رییس جمهوری آینده نگاهش به داخل و امیدش به خدا باشد و بر نیروی مردم نیز حساب کند تا موفق شود. 

«محمد ولی‌پور» جوان طلبه‌ای که رای خود را در مسجد النبی نارمک به صندوق انداخت نیز درباره انگیزه‌ای خود برای حضور در انتخابات گفت: همه دنیا رهبری را تخریب می‌کنند و من به عشق رهبرم، به عشق شهدا و به عشق حاج قاسم سلیمانی و به کوری چشم دشمنان که چشم دیدن رهبری را ندارند آمدم تا در رای‌گیری شرکت کنم.

این طلبه جوان درباره توقعی که از رییس جمهوری آینده دارد، گفت:  انتظار ما این است که کار کند، امید جوانان را بازگرداند و بیکاری را از بین ببرد.

«راویه مرادی» مادر ۷۱ ساله نیز درباره دلیل حضور خود در انتخابات گفت: برای خدا، برای پیغمبر، برای شهدا و برای رهبرم اینجا آمدم و از رییس جمهوری آینده می‌خواهم مشکل مسکن و وضعیت بازنشستگی ما را رفع کند.

وی افزود: امروز از نان گرفته تا میوه و سبزیجات و گوشت همه چیز گران است و واقعا ما توانایی خرید نداریم.

مردم بعد از انقلاب معجزات زیادی از خود نشان دادند

رییس بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: باید روز انتخابات را که اعیاد ملت ایران است تبریک گفت. انتخابات مظهر اراده مردم ما است و مردم ما باور دارند که افرادی که انتخاب می‌کنند در تعیین سرنوشت آنها اثر دارد. امیدواریم مردم همت کنند و مانند گذشته شگفتی‌آفرین شوند.

«حجت‌السلام علی ثقفی» با بیان اینکه مردم بعد از انقلاب معجزات زیادی از خود نشان دادند و این سخنی گزافه نیست، گفت: امیدوارم امروز نیز بار دیگر این اتفاق رخ دهد. زیرا مردم در سالیان گذشته دچار مشکلات زیادی بودند و به حق گلایه‌مند هستند. اما امروز باید بگویند که گلایه‌مندیم، به همین دلیل رای می‌دهیم تا شرایط تغییر کند.

وی درباره توقعی که مردم  از رییس جمهوری آینده دارند، اظهار کرد: رویش یک نسل جوان، پرانگیزه و فعال در جامعه و مشارکت آنها در صحنه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی انتظار مردم است تا همراه با استفاده از جوانان و سایر ظرفیت‌ها سبب شکوفایی کشور شود.

همچنین «محمد امینی امینی» آذر دانشجوی زبان انگلیسی در گفت و گو با ایرنا گفت: این انتخابات تصمیم مردم برای زندگی، آینده کشور و سرنوشت خودشان است و اینکه چه فردی با چه دیدگاهی نسبت به مسائل اساسی کشور انتخاب می‌شود، بسیار مهم است‌.

وی با بیان اینکه مهم است فردی که انتخاب می‌کنیم معتقد به مبانی نظام و انقلاب اسلامی باشد، گفت: توجه به مردم و نیازهای آنها و دغدغه روزمره و آینده و همچنین‌ نوع حل مسئله و مشکلات کشور نیز از مواردی مهمی است که در رای‌گیری باید به آن دقت شود.

منتخبان انتخابات باید امانتدار رای مردم باشند

«مرتضی طلایی» نیز پس از حضور مسجدالنبی در گفت و گو با ایرنا درباره توقعی که مردم از نمایندگان خود در شورای شهر تهران و همچنین رییس جمهوری دارند، اظهار کرد: به نظرم یک توقع عام و یک توقع خاص از رییس جمهوری است. البته بین رییس جمهوری و کارگزاران شهری تفاوتی نیست و باید همه آنها امانتدار مردم باشند.

طلایی ادامه داد: اینکه به اموال مردم تعدی نکنند، فامیل بازی نکرده و از آقازاده‌ها و رانتی که دارند، استفاده نکنند و با اراده جدی مجاری فساد را ببندند از مطالبات مهم مردم است.

وی ادامه داد: این سبب می‌شود با یک اراده جدی مجاری فساد و رانتخواری بسته شده و بسیاری از مفاسد از بین برود. این نیز مشروط به این است که از باند بازی و جناح‌بازی و طایفه بازی و تسلط آقازاده‌ها و امثال اینها خودمان را خلاص کنیم.

عضو اسبق شورای شهر تهران ادامه داد:  اگر قرار باشد در کنار هر مسئولی دامادها و پسرها و دخترهایش قرار گیرند، نشانه‌ای از کارآمدی را شاهد نخواهیم بود. اما یکی از نشانه‌های اینکه متوجه شویم یک مسوول سلامت کار می‌کند این است که نسبت او به اطرافیانش را بررسی کنیم و مسوولی که پاک کار می‌کند با همراهانش به صورت قطاری وارد آن دستگاه یا ارگان نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه مسوول آینده باید به نیازهای جامعه توجه کند، گفت: به اعتقاد من موضوع معیشت، رفاه، اشتغال، ازدواج جوانان و مسائل عمومی مردم از جمله مسائل مهم جامعه است. این مسائل امروزه از هر امری برای جامعه ما ضروری‌تر است و باید بیشتر به آن توجه شود. 

مردم تمایلی برای لیستی رای دادن ندارند

«فاطمه سادات حمیدیان» معاون منطقه ۵ شهرداری تهران نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: در انتخابات امسال با توجه به اینکه لیست‌های زیادی از جریانات مختلف خارج شد، ولی همچنان شور مردم زیاد است و مانند ۴ سال گذشته مردم در صحنه حاضر شدند.

وی با بیان اینکه نوع رفتار سیاسی مردم تغییر کرده است، گفت: مردم تمایلی برای لیستی رای دادن ندارند. اما ضعفی که امیدوارم برطرف شود این است که رسانه‌های محلی، کنشگران اجتماعی و رسانه‌ها در شناساندن افراد خبرگان رهبری و شورای شهر به مردم  تلاش کنند.

معاون منطقه ۵ شهرداری تهران درباره انتظاراتی که از رییس جمهوری آینده دارد، گفت: جامعه ما به سمت زنانه‌تر شدن و پیرتر شدن می‌رود. بنابراین برای سالمندان و زنان و جوانان باید برنامه جامع و مشخصی وجود داشته باشد.

حمیدیان با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی گفت: با توجه به این بیانیه خیلی ضروری است که برای دانشجویان فارغ‌التحصیل و نحوه به‌کارگیری از ظرفیت آنها داشته باشیم.

با رای دادن می‌توانیم مطالبه‌گری کنیم

«مهدی گودرزی» رییس فدراسیون سه‌گانه نیز با حضور در مسجدالنبی در گفت و گو با ایرنا درباره انتخابات گفت: ما به عنوان عضو کوچکی از جامعه باید در تمام مسائل کشور حضور داشته باشیم و پدیده انتخابات فریضه سیاسی برای حکمرانی جمعی است که با رای دادن می‌توانیم مطالبه‌گری کنیم و این حق هر ایرانی است.

رییس فدراسیون سه‌گانه با بیان اینکه مشروعیت دادن به انتخابات سبب پاسخگو شدن مسوولان می‌شود، افرود: با حضور مردم می‌توانیم نقش پررنگی در شرایط کشور داشته باشیم و استفاده از نخبگان و نسلی که در کشور پرورش داده شدند، انتظار ما از رییس جمهوری آینده است.

به گزارش ایرنا، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، یازدهمین دوره انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری و همچنین ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا امروز ۲۸ خرداد از ساعت هفت صبح آغاز شد.

براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا درصورت تشخیص وزیر کشور رای گیری تا ساعت ۲ بامداد ادامه خواهد یافت.

از مجموع  ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر واجد شرایط رای دهی در انتخابات در کل کشور، ۲٩ میلیون و ۹۸۰ هزار و ۳۸ نفر مرد و  ۲۹ میلیون و ۳۳۰ هزار و ۲۶۹ نفر زن هستند. سن قانونی رای دهندگان ١٨ سال متولدین ٢٨ خرداد ١٣٨٢ و قبل از آن و تعداد رای اولی‌ها یک میلیون و ۳۹۲ هزار و ۱۴۸ نفر است که ۷۰۶ هزار و ۹۸۸ نفر مرد و ۶۸۵ هزار و ۱۶۰ نفر از این تعداد زن هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha