جشن انتخاب در حرم شاهچراغ(ع) شیراز

شیراز-ایرنا-اهالی کلانشهر شیراز با حضور گسترده از دقایق اولیه صبح ۲۸ خردادماه ۱۴۰۰ و حتی ساعتی پیش از آغاز زمان رسمی رای گیری در پای صندوق‌های رای در حرم مطهر شاهچراغ(ع) بار دیگر نشان دادند که مردم این شهر تاریخی مشتاق تعیین سرنوشتشان و ورق زدن برگی دیگر از تاریخ انقلاب اسلامی‌ هستند.

به گزارش ایرنا،حضور جوانان و خصوصا رای اولی‌ها در پای صندوق‌های رای مستقر در صحن مطهر شاهچراغ(ع) پررنگ بود و افراد زیادی از ساعت ۷ صبح در صف ایستاده بودند که با حرکت عقربه‌های ساعت و پدیدار شدن خورشید در میانه‌های آسمان بر تعداد آنها نیز افزوده می شد تا جایی که ساعت ۸ و ۹ صبح صفوفی با طول ده ها متر در صحن اصلی این مکان مقدس تشکیل شد.
اهالی استان فارس از پیر و جوان گرفته تا زن و مرد در حرم مطهر شاهچراغ (ع) بار دیگر به میدان انتخاب آمده‌اند پر شور و همراه با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و عده‌ای نیز بدون رعایت موارد بهداشتی در این مکان حاضر شدند.
استقبال جوانان کم سن و سال از صندوق های رای مستقر در حرم مطهر شاهچراغ در ساعات ابتدای شروع رای گیری که اغلب نیز یکباره و باهم حوالی ساعت ۸ وارد این محل شدند در نوع خود جالب توجه بود.
جوانانی که بعضی‌شان پرچم کوچکی از کشور به دست داشتند و گه گاهی هم که از گرمای هوا که در روزهای اخیر دمای آن در شیراز افزایشی هم بوده کلافه می شدند و با سردادن شعارهایی سعی در رفع خستگی و تجدید قوا می کردند.

به استقبال انتخاب

یکی از افرادی که قبل از شروع زمان رای گیری که ساعت ۷ صبح اعلام شده بود پای صندوق رای در حرم شاهچراغ  آمده بود می گوید: از ساعت ۶ و نیم صبح امروز در حرم شاهچراغ حاضر شدم تا پیشاپیش از این رخداد ملی استقبال کنم و حتی دقیقه ای آن را به عقب نیاندازم.
محمدعلی اسدی که در دوران میانسالی زندگی خود قرار دارد حضور جوانان امروز را در انتخابات نشانه این دانست که نسل جدید نیز پای کار انقلاب هستند.

توجه به ایثار و بی توجهی به تبلیغات دشمن

ثریا صالح‌فرد یکی دیگر از جوانان دهه هفتادی که از نخستین رای دهندگان در حرم مطهر شاهچراغ بود می گوید: نقش شهید حاج قاسم سلیمانی در مشارکت پررنگ مردم در انتخابات این دوره موثر است.
او می گوید که شهادت حاج قاسم یکی از وقایع مهم تاریخ انقلاب اسلامی است که چشم بسیاری را در داخل و خارج کشور باز کرد و باعث شد جوانان این مرز و بوم بیش از گذشته قدردان خدمات نظام جمهوری اسلامی باشند.

او عنوان می کند که اگر حاج قاسم امروز زنده بود نیز در صف اول رای دادن ایستاده بود.

وی به تبلیغات فراوان شبکه های خارج نشین برای عدم شرکت در انتخابات اشاره کرد و گفت: انواع و اقسام تحریم های ظالمانه را طی چند سال گذشته علیه ایران اعمال کردند و اکنون نیز فریاد حمایت از مردم ایران را سر می دهند در صورتیکه آنها تنها چشم به سرمایه مردم ایران دارند.
علیرضا پرویزی یکی دیگر از شهروندان شیرازی که در صف رای دادن در حرم شاهچراغ منتظر انداختن رای خود به صندوق است می گوید: مردم شیراز پرشور آمده‌اند، پیر و جوان کنار هم ایستاده‌ تا اعلام کنند که بین نسل‌ها هیچ شکافی وجود ندارد و شعارهای انقلاب با همان قدرت سالیان اول سرداده می شود.
او می گوید که رای دادن حق قانونی همه مردم ایران است و برای این حق رای خون‌های فراوانی ریخته شده تا استقلال مردم این سرزمین حفظ شود.

 ۳۸۴۴ شعبه اخذ رأی درانتظار سه میلیون و ۵۸۴ هزار مردم فارس

رئیس ستاد انتخابات استان فارس گفت: افزون بر سه میلیون و ۵۸۴ هزار نفر واجد شرایط شرکت در انتخابات هستند و سه هزار و ۸۴۴ شعبه اخذ رأی به همین منظور پیش‌بینی شده است.
احمد احمدی زاده، جمعه در حاشیه برگزاری انتخابات به ایرنا گفت: از این تعداد واجدان شرایط رأی در استان فارس، ۸۰ هزار و ۴۳ نفر رای اولی هستند.
معاون سیاسی،‌امنیتی و اجتماعی استانداری فارس گفت:  از مجموع کل واجدین شرایط یک میلیون و ۳۱۰ هزار و ۲۵۹ نفر مربوط به شهرستان شیراز است و همچنین از این تعداد نیز ۲۶ هزار و ۸۶۰ نفر رای اولی هستند.
احمدی‌زاده، تعداد شعب رای گیری در نظر گرفته شده برای انتخابات ۲۸ خردادماه را سه هزار و ۸۴۴ شعبه برشمرد و گفت: این تعداد شامل یک هزار و ۹۹۶ شعبه ثابت شهری و ۷۲ شعبه سیار شهری و همچنین ۸۰۶ شعبه ثابت روستایی و ۹۷۰ شعبه سیار روستایی می‌شود.
وی با اشاره به وجود ۱۱۵ شهر در استان فارس گفت: در مرحله ثبت نام انتخابات شورای شهر تمام شهرهای فارس از نظر تعداد داوطلب به حد نصاب رسید اما در مراحل بعد اعم از انصراف و بررسی صلاحیت‌ها سه شهر به حد نصاب نرسید و بنابراین انتخابات شوراهای اسلامی در ۱۱۲ شهر برگزار خواهد شد.
رئیس ستاد انتخابات فارس افزود: همچنین در استان ۲ هزار و ۳۰۰ روستا و ۲۶۶ تیره عشایری داریم که در برخی روستاها نیز با توجه به انصراف و عدم استقبال تعداد داوطلبان به حد نصاب نرسید و بنابراین انتخابات شورای روستایی در این روستاها برگزار نخواهد شد.

افزایش ۲۲ درصدی تعداد شعب رای گیری در شهرستان شیراز

احمدی‌زاده گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و با هدف حفظ سلامت شهروندان، در این انتخابات شاهد افزایش ۲۲ درصدی تعداد شعب رای گیری در حوزه انتخابیه شهرستان شیراز هستیم.
وی بیان کرد: بر همین اساس، انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۸۳۲ شعبه اخذ رای برگزار خواهد شد.
رئیس ستاد انتخابات استان فارس گفت: در حوزه انتخابیه شیراز، ۴۲۰ داوطلب انتخابات شوراها به رقابت خواهند پرداخت که این در صورت انصراف داوطلبان تغییر خواهد کرد.
احمدی‌زاده افزود: در مجموع در حوزه شورای شهر در استان ۹۷۳ کرسی داریم که ۶۰۳ کرسی اصلی و ۳۷۰ کرسی نیز علی البدل است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس اضافه کرد: در حوزه روستایی هم از مجموع ۱۳ هزار و ۳۵۴ کرسی اصلی و علی البدل، هشت هزار و ۶۲ کرسی اصلی و پنج هزار و ۲۹۲ کرسی نیز علی البدل است.
رئیس ستاد انتخابات استان فارس گفت: با توجه به اقدامات و کوشش‌های انجام شده در جهت برگزاری انتخابات در این استان، هم‌اینک آمادگی کامل برای برگزاری انتخاباتی سالم، امن و پرشور در فارس از هر نظر وجود دارد.
وی اظهار داشت: حدود ۹۰ هزار نفر دست اندرکار برگزاری انتخابات در استان خواهند بود که شامل نیروهای اجرایی، حفاظتی، نظارت و بازرسی می‌شود.
وی افزود: انتخابات شوراها در شهر شیراز به شکل تمام الکترونیک برگزار می‌شود و شهر صدرا هم به دلیل حساسیت‌هایی که به واسطه اتفاقات انتخابات گذشته وجود دارد در حوزه نظارت دقیق بر روند اجرای انتخابات و پیشگیری از تخلفات انتخاباتی در تمام مراحل قبل، حین و بعد از انتخابات به شکل ویژه دیده شده است.
او گفت: انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا ساعت هفت صبح روز جمعه ۲۸ خردادماه جاری همزمان با سراسر کشور در استان فارس آغاز شد و مدت زمان برگزاری آن نیز ۱۰ ساعت خواهد بود.
وی اظهارداشت : در صورت نیاز به تمدید انتخابات، استانداران تقاضای خود را به وزارت کشور اعلام می‌کنند و با موافقت وزیر کشور انتخابات تمدید خواهد شد.
احمدی‌زاده افزود: در این دوره از انتخابات امکان تمدید انتخابات تا ساعت ۲ بامداد روز شنبه وجود دارد.

استاندار فارس:‌مردم از حق خود در انتخابات استفاده کنند

استاندار فارس گفت: مردم با شرکت در انتخابات از حقی که در قانون اساسی با صراحت بیان شده برای انتخاب سکان دار چهار سال آینده قوه مجریه و پارلمان‌های محلی شهر و روستا استفاده کنند.
عنایت الله رحیمی جمعه در شعبه رای گیری در حرم شاهچراغ(ع) در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در ساعات نخستین انتخابات شاهد حضور خوب مردم هستیم افزود: بی تردید این حضور در ساعات آینده بیشتر و با شکوه‌تر خواهد شد.
استاندار فارس حضور و مشارکت مردم در انتخابات را در تقویت منافع ملی و امنیت ملی موثر دانست و افزود:  اولین موردی که منتخبان باید پس از شروع فعالیت خود مد نظر قرار دهند این است که ضمن توکل بر خدا برنامه مناسب داشته باشند و به وضع معیشتی مروم رسیدگی کنند  و تولید و اشتغال را مد نظر قرار دهند.
بنا به اعلام رئیس ستاد انتخابات استان فارس افزون بر سه میلیون و ۵۸۴ هزار نفر واجد شرایط شرکت در انتخابات هستند و سه هزار و ۸۴۴ شعبه اخذ رأی به همین منظور پیش‌بینی شده است.

امام‌جمعه شیراز: دشمنان ایران بعد از انتخابات رسوا خواهند شد

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز گفت: حضور پرشور مردم در پای اغلب صندوق‌های رای در شهر شیراز و استان فارس گزارش شده و قطعا دشمنان این کشور در پایان انتخابات امروز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ رسوا خواهند شد.
آیت الله لطف الله دژکام نیز هنگام رای دادن در شعبه اخذ رأی مستقر در صحن مطهر حرم شاهچراغ(ع) در جمع خبرنگاران افزود: همانطور که در سطح شهر شیراز مشاهده می‌شود استقبال مردم از انتخابات این دوره از اولین دقایق شروع انتخابات گرم و پرشور بوده است.
وی ادامه داد: صبوری مردم شیراز و استان فارس در این فضایی که بیماری کرونا نیز شیوع دارد نیز باید مدنظر مردم باشد که مجموعه حرکت بزرگ و ملی انتخابات بازتاب خوبی داشته باشد.
نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: امیدوارم این حضور پرشور و گرم با انتخاب اصلح به نتیجه برسد و مردم نیز شاهد رفع مشکلاتی باشند که احساس می‌کنند اکنون به آنها فشار آورده است.
وی با اشاره به قرار داشتن ایام انتخابات در دهه کرامت امسال گفت: امیدوارم مصادف بودن انتخابات با این دهه مبارک برای همه مردم خیر و برکت در پی داشته و به سربلندی بیشتر مردم ایران بیانجامد.
امام جمعه شیراز گفت: رخداد انتخابات برای مردم ایران که می خواهند مستقل باشند و به جای استعمارگران، کشور خود را اداره کنند مهم است، خصوصا در این برهه که دشمنان رسما تبلیغ عدم حضور می کنند و قطعا این حرکت ارزشمند و دینی برای هر کسی که پای صندوق رای حاضر می‌شود عمل صالح حساب شده و دشمنان ما قطعا در پایان این انتخابات رسوا خواهند شد.

همچنین رییس کل دادگستری استان فارس در این محل به خبرنگار ما  گفت: ۲۰ پرونده تخلفات انتخاباتی در سطح استان فارس تشکیل و به ۱۱۰ نفر از داوطلبین این دوره انتخابات نیز تذکر داده شده است.
سیدکاظم موسوی بیان کرد: براساس خبرهای رسیده از سراسر فارس و شیراز مشارکت در انتخابات امروز ۲۸ خردادماه تاکنون بالا و گسترده بوده است.
وی ادامه داد: مردم به کوری چشم دشمنان و نظام استکبار از ابتدای صبح شرکت گسترده‌ای در انتخابات داشتند و امیدواریم مردم تا ظهر نیز رای خود را به صندوق بیاندازند و به بعد از ظهر موکول نکنند.
رییس کل دادگستری استان فارس اظهار داشت: سرنوشت اجرایی کشور در ۴ سال آینده در گرو انتخابات است و قطعا رییس جمهوری که با رای بالا و پشتوانه قوی انتخاب شود بهتر می تواند مشکلات حل کند.
وی با بیان اینکه دنیا امروز توجه شان به انتخابات ایران است و مردم با مشارکت آنها را ناامید خواهند کرد،گفت: امنیت کامل در جای جای استان پهناور فارس برقرار است و پیش بینی می شود انتخابات پرشور ،سالم و پررنگی برگزار شود.
 انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری همزمان با انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا جمعه ۲۸ خردادماه جاری در حال برگزاری است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha