دانشگاه‌های ایران ظرفیت پذیرش تا ۹۰ هزار دانشجوی خارجی را دارند

شیراز-ایرنا- رئیس اداره امور کنسولی دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت: مجموع دانشجویان خارجی کنونی در ایران، ۵۷هزار نفر است که توانایی افزایش آن تا ۹۰ هزار نفر نیز در دانشگاه های ایران وجود دارد.

فرید رحیمی نداف در حاشیه سفر به جهرم فارس در گفت‌ و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: دانشگاه‌های ایران باید تا پایان برنامه ششم توسعه حدود ۷۵هزار نفر دانشجوی خارجی جذب کنند که طبق گفته کارشناسان و صاحب‌ نظران رسیدن به چشم‌انداز مورد نظر نیازمند ایجاد زیرساخت‌های مناسب آموزشی، گسترش دیپلماسی، تبلیغات مناسب و... است.

وی ابراز کرد: بنا بر این گزارش، جذب دانشجوی خارجی نه تنها راهی برای معرفی چهره ایران به جهان و گسترش دیپلماسی است بلکه می‌توان از این طریق فرهنگ ایرانی-اسلامی را نیز در دنیا گسترش داد؛ بنابراین افزایش سطح علمی دانشگاه‌ها در راستای افزایش جذب دانشجو الزامی است.

معاون اداره کنسولی اداره کل دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان وزارت علوم نیز در گفت‌ و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: همه پذیرش‌های دانشجویان غیرایرانی اعم از بورسیه و غیربورسیه باید در قالب سامانه سازمان امور دانشجویان انجام شود.

وحید علایی با بیان اینکه به دنبال جذب دانشجویان غیر ایرانی در دانشگاه‌ها هستیم، اضافه کرد: دانشجویان خارجی می‌توانند در خصوص مسائلی چون صدور اقامت، تمدید و صدور ویزا به دفتر سرپرستی دانشجویان بین‌المللی بخش کارشناس کنسولی دفتر سرپرستی دانشجویان غیرایرانی مراجعه کنند.

وی اظهار کرد: ایجاد دفاتر امور کنسولی دانشجویان بین‌المللی به منظور اجرای سیاست وزارت علوم مبنی بر تمرکززدایی، مسئولیت‌سپاری و تفویض اختیار انجام امور مربوط به دانشجویان غیرایرانی به دانشگاه‌هایی است که از نظر جذب دانشجوی خارجی عملکرد مناسبی داشته‌اند.

علایی گفت: با افتتاح دفتر امورکنسولی، امور دانشجویان غیرایرانی از جمله صدور روادید تحصیلی، صدور مجوز اقامت و تمدید اقامت به وسیله این دفتر در کمترین زمان ممکن انجام خواهد شد، اگر تعداد جمعیت دانشجوی غیر ایرانی یک دانشگاه به ۲۵ نفر رسید می‌توان تقاضای دفتر امور کنسولی کرد.

 شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری از جنوب شرق شیراز قرار داد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha