حضور چشمگیر بانوان ایرانی مقیم بغداد در انتخابات ریاست جمهوری ایران

بغداد – ایرنا – بانوان ایرانی مقیم بغداد با مشارکت پرشور و چشمگیر در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، بارزترین حضور را تاکنون داشته اند.

به گزارش ایرنا، سفارتخانه جمهوری اسلامی ایران در بخش «کرخ» در منطقه «کراده مریم» در غرب رودخانه «دجله» از اولین ساعات گشایش صندوق های اخذ رای شاهد حضور بانوان ایرانی مقیم بغداد بود.
اغلب این زنان کسانی هستند که با همسران عراقی ازدواج کرده و از شهرک های اطراف بغداد از فاصله های نسبتا دور به محل سفارت جمهوری اسلامی ایران آمده تا در این دوره از انتخابات به نامزدهای مورد نظر خود رای بدهند.
بانوان ایرانی در کنار فرزندان و همسرانشان با در دست داشتن شناسنامه ایرانی خود، در این دوره با روحیه و استقبال باشکوهی در این دوره از انتخابات شرکت کردند.
رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا تاکید کرد که در بغداد حدود دو هزار و ۵۰۰ ایرانی مقیم هستند که اغلب آنها را زنان ایرانی تشکیل می دهند.
حجت الاسلام و المسلمین «غلامرضا اباذری» اضافه کرد که تعداد کل ایرانیان مقیم عراق بالغ بر هشت هزار نفر است که اغلب زنانی هستند که در سنوات گذشته با همسران عراقی ازدواج کرده اند.
وی خاطر نشان ساخت که به این رقم، آمار دیپلمات ها و کارکنان و فعالان در شرکت ها و نهادهای ایرانی فعال در عراق نیز اضافه می شود.
وی تاکید کرد که از اولین ساعات شروع رای گیری، مشارکت و استقبال ایرانیان مقیم عراق به ویژه زنان که جمعیت بیشتر را تشکیل می دهند، بسیار پرشور و خوب بوده است.
به گفته وی، با وجود اینکه سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد در طول ۱۷ سال گذشته بارها شاهد برگزاری انتخابات مختلف بوده، اما امسال این حضور و مشارکت فعالتر و باشکوه تر است.
راس ساعت ۸ به وقت محلی عراق، صندوق های رای گیری سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران در بغداد و دیگر مراکز ایجاد شده در شهرهای مختلف شمال و جنوب این کشور، گشایش یافت.
همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در داخل کشور، در ۶ حوزه اخذ رای متشکل از ۱۴ صندوق، برای ایرانیان مقیم عراق گشایش یافته است.
براساس این گزارش، ۲ شعبه اخذ رای در بغداد شامل یک صندوق ثابت و یک صندوق سیار، ۲ صندوق در کربلای معلی (۱ صندوق ثابت و ۱ صندوق سیار)، ۲ صندوق در نجف اشرف (۱ ثابت و ۱ سیار) ۲ صندوق در بصره (۱ ثابت و ۱ سیار)، ۳ صندوق در اربیل (۱ ثابت و ۲ سیار) و ۳  صندوق در سلیمانیه (۱ ثابت و ۲ سیار) جمعا ۱۴ صندوق اخذ رای شامل ۶ صندوق ثابت و ۸ صندوق سیار، برای تسهیل حضور  رای دهندگان در این رویداد در نظر گرفته شده است.
کلیه اتباع ایرانی که سن‌ شان حداقل ۱۸ سال تمام باشد، حق شرکت در انتخابات را دارند؛ به عبارت دیگر، متولدین ۱۳۸۲/۳/۲۸و ماقبل آن می توانند با ارائه شناسنامه یا گذرنامه معتبر ایرانی در این انتخابات شرکت کنند.
سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران از ساعت ۸ صبح الی ۶ بعدازظهر روز جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ (۱۸ جون ۲۰۲۱) در ۱۴ شعبه ثابت و سیار در نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در عراق شامل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد و سرکنسولگری‌های ایران در شهرهای نجف، کربلا، بصره، اربیل و سلیمانیه آغاز شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha