حاشیه نگاری خبرنگار ایرنا از انتخابات ۱۴۰۰

یاسوج- ایرنا - رای گیری برای انتخابات ۱۴۰۰ در شهر یاسوج همزمان با سراسر کشور ادامه دارد و ازدحام جمعیت در شعب اخذ رای در ساعات اولیه رای گیری حکایت از مشارکت بالا در این انتخابات دارد.

به گزارش ایرنا ، اگرچه مردم شهر یاسوج در ادوار گذشته همواره مشارکت بالایی در انتخابات داشتند با این حال با توجه به شیوع ویروس کرونا و برخی تبلیغات منفی نسبت به انتخابات ۱۴۰۰ باز هم صف های طویل در شعب اخذ رای غافلگیر کننده و دور از انتظار بوده است.

رای گیری مطابق برنامه ریزی راس ساعت ۷ صبح آغاز شد  و تلاش مردم برای حضور در شعب در ساعات اولیه و پیش از گرم شدن هوا باعث کم شدن تاکسی های اینترنتی و تلفنی بالارفتن کرایه تاکسی های اینترنتی گاه تا دو برابر وضعیت عادی شده است.

آرامش بر شعب اخذ رای حاکم است و بر خلاف ادوار گذشته که بی نظمی طاقت فرسایی در شعب وجود داشت در این انتخابات به دلیل ترس از شیوع ویروس کرونا صفها نظم چشمگیرتری دارد اما در بیرون از شعب اخذ رای هواداران نامزدهای شورا آخرین تلاش خود را برای راضی کردن رای دهندگان به نوشتن نام و کد نامزد خود در میان هفت گزینه به کار می برند. برای محکم کاری نام و کد نامزد مورد نظر خود را در برگه های بند انگشتی به رای دهندگان می دهند.

انتخابات شورای شهر برای مردم شهر یاسوج از حساسیت بالایی برخوردار است آنچنانکه گاهی برخی اقدام به تهاتر رای می کنند یعنی با افرادی که انتخابات ریاست جمهوری برایشان حساس است توافق می کنند و پس از حضور در شعبه و سالن اخذ رای  نام های مورد نظر همدیگر را در برگه رای خود وارد می کنند.

برخی از نامزدهای شورای شهر نیز برای اطمینان از رای افرادی که به آنها قول داده اند و جلوگیری از تغییر نظرهای احتمالی  از هوادارانشان می خواهند برای رای دادن به شعبه خاصی مراجعه کنند به همین دلیل برخی شعب شلوغتر است و این حس را ایجاد می کند که شعبه مربوط به خانواده و یا طایفه خاصی است.

اگرچه  زمان قانونی تبلیغات انتخاب هفت صبح روز گذشته به پایان رسید اما در فضای مجازی شهر یاسوج همچنان تبلیغات جریان دارد که البته با توجه به تعدد گروه های مجازی نامزدهای شورا ،رسیدگی  و مدیریت تمامی این گروه کار دشواری به نظر می رسد.

فرآیند برگزاری انتخابات ششمین دوره شورای اسلامی شهر یاسوج، گچساران و باشت به صورت تمام الکترونیک است که برای اجرای آن ۲۱۳ صندوق الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

از  ۹۹۸ شعبه در نظر گرفته شده برای انتخابات پیش رو در کهگیلویه و بویراحمد ۳۹۵ مورد در شهر و مابقی در روستاها کار جمع آوری آرای را برعهده خواهند داشت.

بیش از ۵۵۰ هزار نفر از جمعیت ۷۲۶ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد واجد شرایط رأی دادن در انتخابات ۱۴۰۰  امسال هستند. در انتخابات مجلس سال ۹۸ استان کهگیلویه و بویراحمد به نسبت جمعیت بیشترین مشارکت را در انتخابات داشتند.

امروز بیست و هشتم خرداد همزمان در استان انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و روستا و انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه گچساران و باشت در حال برگزاری است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha