شور و شعور ایرانیان از قاب نگاه رسانه‌ها

تهران- ایرنا- مشارکت حداکثری و حضور مقتدرانه مردم در انتخابات مقدمه خلق فرصت تحول و حلال مشکلات مردم و کشور است. حضور و اراده ایرانیان در پایبندی به آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی، بار دیگر افکار عمومی جهانیان را به ایران عزیز متمرکز و تحسین آنان را برخواهد انگیخت.

سرنوشت سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری امروز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ خورشیدی مشخص خواهد شد. انتخاباتی که عرصه مشارکت و حضور است و فرد فرد ایرانیان می بایست نسبت به آن احساس مسوولیت کنند و در این حماسه بزرگ شرکت کنند. در این میان بررسی تارنماها و خبرگزاری‌های داخلی نشان می‌دهد که رسانه‌های داخلی به بررسی جنبه های مختلف این اتفاق مهم پرداخته اند.

مهمترین محورهای انتخاباتی از نگاه رسانه‌های اعتدالی، اصلاح‌طلب و اصولگرا

امروز رسانه ها نگاهی یکسان به انتخابات داشته اند و مهمترین محور آنها مشارکت بوده است. در همین خصوص رسانه های اصلاح طلب بر مشارکت مردم تاکید کرده اند. در این ارتباط خبرگزاری ایسنا در گفت و گو با هادی بیگی نژاد می آورد که فاصله گرفتن از صندوق رای مشکلی را حل نمی کند و خبرگزاری ایلنا نیز در گفت و گو با محسن آرمین می نویسد که مشارکت در انتخابات را گزینه مدنی تر و دوراندیشانه تر می دانم. رسانه های اعتدالی نیز به مشارکت توجه دارند و خبرآنلاین از به صحنه آمدن آراء خاکستری سخن به میان می آورد. اصولگرایان نیز تاکید اصلی خود را بر مشارکت گذاشته اند. در همین ارتباط خبرگزاری فارس در یادداشتی با تیتر «انتخابات؛ دریچه امید واقعی مردم ایران» بر این امر تاکید می کند. خبرگزاری مهر می نویسد که مردم با صندوق رأی قهر نمی‌کنند و انتخابات را ضامن امنیت ملی می داند و گزارشی با عنوان «حماسه کرمانی ها در مجاور مرقد حاج قاسم» منتشر کرد.

رسانه‌های اصلاح‌طلب

فاصله گرفتن از صندوق رای مشکلی را حل نمی کند

خبرگزاری ایسنا گفت و گویی با هادی بیگی نژاد عضو هیات رییسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی انجام داده است و به نقل از وی می نویسد: نکته ای که حائز اهمیت است باید ببینیم که چه چیزی به ناامیدی و دلخوری مردم منجرشده است.

*انتخاب رئیس جمهور امر مهمی است. نگاه افراد بایکدیگر متفاوت است در نتیجه عملکرد افراد نیز بایکدیگر فرق دارد. نگاه عده ای به ظرفیت ها و توانمندی های داخل است و نگاه عده ای دیگر به خارج از کشور می باشد.

*دلخور شدن و از صندوق رای فاصله گرفتن فایده ای ندارد. باید در صحنه حاضر شویم تا بتوانیم با انتخاب فردی اصلح با پشتوانه رای مردمی مشکلات را حل کنیم.

*از سوی دیگر مشارکت پایین در انتخابات امنیت کشور را به خطر می اندازد. هرکسی که دل در گرو منافع و امنیت کشور دارد باید پای صندوق رای حاضر شود.

مشارکت در انتخابات را گزینه مدنی تر و دوراندیشانه تر می دانم

خبرگزاری ایلنا گفت و گویی با محسن آرمین عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی انجام می دهد و به نقل از وی می آورد: ما یک بار در سال ۸۴ این منطق را تجربه کردیم، در آن سال بخش وسیعی از نخبگان جامعه با همین استدلال در آن انتخابات شرکت نکردند و بلکه حتی اقشاری از نخبگان هم به احمدی‌نژاد رای دادند و حاکمیت هم یک دست شد.

*معجزه هزاره سوم آمد و از حمایت بی‌نظیر همه نهادهای حاکمیتی و مراکز قدرت برخوردار شد و دولتش بهترین دولت در تاریخ ایران لقب گرفت.

*انقدر این آقا عزیز بود که برای حفظ او کشور را تا آستانه سخت‌ترین بحران‌ها پیش بردند؛ خب نتیجه چه شد؟ چه چیز درست شد؟

*آیا افراطیون سر عقل آمدند و با دنیا تعامل کردند و گشایشی در فضای داخلی کشور ایجاد کردند یا اینکه دیپلماسیِ ستیز آقایان موجب شد که پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل برود و آمریکا با حق وتو خود مقدرات کشور را به گروگان بگیرد؟
 

رسانه‌های اعتدالی

آراء خاکستری به صحنه بیایند، انتخابات دو مرحله‌ای می شود

خبرآنلاین گفت و گویی با علی مطهری، نماینده ادوار مجلس انجام داده و به نقل از وی می نویسد: مشارکت بالای مردم در این انتخابات دو اثر مثبت دارد؛  نخست اینکه پیام مهمی برای دنیای غرب و همسایگان ما خواهد داشت. به بیان دیگر  پیامی برای دنیا دارد و یقینا در رفع سریع‌تر تحریم ها و احیاء برجام مؤثر خواهد بود.

*دوم اینکه اگر مردم به طور گسترده شرکت کنند و به ویژه آن قشر خاموش یا به اصطلاح قشر خاکستری، به طور فعال در انتخابات حضور داشته باشند،  برنامه‌ریزی انجام شده توسط برخی از محافل برای انتخابات بهم می‌ریزد.

*در صورت مشارکت بالای مردم، احتمال دارد انتخابات به دور دوم کشیده شود. در دور دوم هم احتمال پیروزی یک شخص دیگر قوی‌تر است.

*بنابراین به نظر من اگر مردم به طور فعال در این انتخابات با وجود همه گلایه‌هایی که دارند شرکت کنند بهتر از شرکت نکردنشان است. معتقدم باید از هر فرصت و روزنه‌ای استفاده کرد.

*ما قبول داریم که این انتخابات دچار کاستی‌هایی است و یک انتخابات ایده آل نیست، حتی ظلم‌هایی به برخی از کاندیداها روا شد اما راه اصلاح  و جبران آن، شرکت نکردن در انتخابات نیست.

*از این رو ما باید در انتخابات شرکت کنیم و برنامه ریزی آن کسانی را که به دنبال حذف مردم و جمهوریت این نظام بودند برهم بزنیم و بعدا به سراغ حل مشکل شورای نگهبان و مشکلاتی که برای انتخابات به وجود آورد برویم.

 *راه دیگری برای اصلاح امور وجود ندارد و تنها راه اصلاح امور صندوق رای است.

رسانه‌های اصولگرا

انتخابات؛ دریچه امید واقعی مردم ایران

خبرگزاری فارس یادداشتی به قلم حجّت‌الاسلام سیّدمهدی رفیعی راد منتشر می کند و می آورد: ایجاد دولت جوان حزب اللهی اتفاقی مبارک و بسیار نزدیک است که نیازمند همت مردم ایران در خلق یک حماسه بزرگ است تا مشتی باشد بر دهان غربگرایان داخلی، دشمنان خارجی، زیاده‌خواهان و مفسدین و دریچه‌ امید واقعی برای مردم ایران اسلامی.

*ایران اسلامی به مرحله تغییر تکاملی رسیده است و پیشرفت های انجام گرفته در ساختار موجود نیازمند یک تغییر اساسی است تا روند تکاملی خود را ادامه دهد و به عبارتی ساختار موجود ظرفیت و وضعیت پذیرش ادامه پیشرفت را ندارد.

* کشور در مسیر پیشرفت نیازمند سرمایه شناسی است. سرمایه‌های یک کشور، سوخت پیشرفت آن کشور هستند که محتاج شناخت سرمایه ها و ظرفیت آنها هستیم.

*در سه گام شناخت ظرفیت یا همان ظرفیت شناسی و ظرفیت سنجی و ظرفیت افزایی باید اقدام کنیم تا بتوانیم ضریب پیشرفت در کشور را احیا و پایدار نماییم.

* امروز جبهه انقلابی برای دفاع از حرم اهل بیت از ایران وارد صحنه شده است و برای تغییر در وضعیت موجود و رفع موانع اقدام کرده است.

مردم با صندوق رأی قهر نمی‌کنند

خبرگزاری مهر گفت و گویی با مهرداد ویس کرمی نماینده مردم خرم آباد در مجلس انجام داده و به نقل از وی می نویسد: در جمهوری اسلامی ایران، مشارکت مردم در تعیین سرنوشتشان اهمیت زیادی دارد و این حق به آنان داده شده که در تعیین سرنوشت خویش دخالت داشته باشند.

*همه باید در برابر این حقی که جمهوری اسلامی ایران به ما داده است، احساس مسئولیت کنیم و در تعیین مسئولان جمهوری اسلامی ایران نهایت دقت را به خرج دهیم و همواره در صحنه باشیم.

* دشمنان ما علاقه دارند که مشکلات کشور را به کل نظام تعمیم دهند و کاری کنند که مردم با نظام و انتخابات قهر کنند در حالی که ملت ما همواره پشت آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایستاده‌اند و با صندوق رأی قهر نمی‌کنند.

*از سوی دیگر مردم باید فردی را به عنوان رئیس‌جمهور کشورمان انتخاب کنند که اصلح و کارآمد باشد و توانایی رفع مشکلات را داشته باشد.

* اغلب مشکلات امروز ما در حوزه اقتصادی و معیشتی است و کسی باید تصدی سکان مهم ریاست جمهوری را بر عهده بگیرد که توانایی برون رفت کشور از این مشکلات را داشته باشد و در این زمینه برنامه‌ای جامع داشته باشد.

انتخابات ضامن امنیت ملی است

خبرگزاری مهر گفت و گویی با هادی بیگی نژاد نماینده مردم ملایر در مجلس انجام داده و به نقل از وی می آورد: حضور حداکثری مردم در انتخابات منجر به تقویت امنیت ملی می‌شود و از سوی دیگر اعتبار و آبرویی برای جمهوری اسلامی ایران است.

*از سوی دیگر، رئیس‌جمهوری که با آرا و مشارکت بالای مردم انتخاب شود، پشتوانه بیشتری برای حل مشکلات کشور دارد.

*جمهوریت بدون حضور مردم معنایی پیدا نمی‌کند و ما به مشارکت زیاد مردم برای تقویت امنیت ملی، تحقق جمهوریت و قدرت پیدا کردن رئیس جمهور منتخب نیاز جدی داریم.

*وی می‌تواند باعث عزت و یا ذلت کشور شود و هر دو مورد امکان پذیر است. بنابراین، مدل و مورد انتخاب مسئله‌ای بسیار مهم است.

*مسئله مهم دیگر این است که انتخاب فرد اصلح، جز با بررسی گذشته افراد و سوابق آنان قابل تشخیص نیست.

*اگر مشارکت مردم در انتخابات حداکثری باشد، مردم به دشمن این پیام را می دهند که به کشور ما چشم طمع نداشته باشند اما اگر مشارکت کم باشد، دشمن چشم طمع به کشورمان خواهد داشت.

*حضور حداکثری مردم در انتخابات سبب می شود تا حساب کار دست دشمنان جمهوری اسلامی بیاید و نتوانند در مجامع بین‌المللی کشورمان را تحت فشار بگذارند.

حماسه کرمانی ها در مجاور مرقد حاج قاسم

خبرگزاری مهر در گزارشی نوشت: مردم استان کرمان از پیر و جوان، زن و مرد در شهرها و روستاهای مختلف بار دیگر به میدان انتخاب آمده‌اند. حضور مردم در شعب اخذ رأی پر شور و همراه با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی است.

*مردم با حضور گسترده در دو شعب اخذ رأی در بیت الزهرای کرمان (منزل سابق شهید سلیمانی) و گلزار شهدای کرمان در مجاور مرقد شهید حاج قاسم سلیمانی نشان دادند که طبق وصیت حاج قاسم سلیمانی همیشه پیرو ولایت هستند.

*هم اکنون صف‌های طولانی در شعب مختلف رأی در شهر کرمان تشکیل شده است، خبرهای رسیده از روستای قنات ملک محل تولد شهید سلیمانی نیز حاکی از آن است که مردم از دور و نزدیک به این مکان آمده‌اند که با حضور در شعبه‌های اخذ رأی با آرمانهای شهدا تجدید پیمان کنند.

*استقبال مردم کرمان برای شرکت در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شورای شهر و روستا بی نظیر گزارش شده است.

*حضور گسترده خانواده‌های شهدا، جوانان، رأی اولی‌ها و مردم از اقشار مختلف در گلزار شهدا چشمگیر است و با رعایت فاصله اجتماعی مردم در انتظار نوبت رأی دهی هستند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha