۲۸ خردادماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

استان ها - ایرنا - امروز آخرین جمعه خرداد ۱۴۰۰ روز سرنوشت ساز برای کل آحاد کشورمان است. زن و مرد و پیرو جوان به رغم همه گیری کرونا با رعایت پروتکل های بهداشتی پای صندوق های رای آمده تا اصلح ترین افراد را برای قوه مجریه، شورای اسلامی شهر و روستا، مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی انتخاب کنند.

به گزارش ایرنا ، اخذ رای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به همراه دو انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری و همچنین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به دلیل شرایط کرونایی و پرهیز از تجمع، یک ساعت زودتر از انتخابات دوره‌های قبل یعنی ساعت ۷ صبح روز جمعه ۲۸ خرداد ماه آغاز شد و طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا درصورت تشخیص وزیر کشور رای گیری تا ساعت ۲ بامداد ادامه خواهد یافت.

برگزارکنندگان انتخابات تاکید دارند که علاوه بر دستورالعملی‌های انتخاباتی شیوه‌نامه‌های بهداشتی برای ایمن‌سازی محل و رای دهندگان فراهم باشد و این مهم از سوی ناظران دانشگاه علوم پزشکی در هر شهر، منطقه و روستا رصد می‌شود که نبود رعایت نکات بهداشتی ویژه بیماری کرونا ناظران می‌توانند شعبه اخذ رای را ملزم به انجام دستورات بهداشتی کنند.

بازرسان مرکز بهداشت از نخستین دقایق آغاز انتخابات تا لحظه آخر با حضور در شعبه‌های اخذ رای ثابت و سیار در سطح شهر و روستا بر روند اجرای شیوه‌نامه‌های ابلاغی از سوی وزارت بهداشت نظارت می‌کنند.

در زمان برگزاری انتخابات و با توجه به شرایط کرونایی، باید به سلامت مردم توجه ویژه‌ و دستورالعمل‌های بهداشتی به همراه فاصله‌گذاری اجتماعی هم به نحو مطلوب رعایت شود.

روز ۲۸خرداد در شرایط شیوع کرونا مردم در تمامی استان ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با حضور پرشور خود در ساعات ابتدایی انتخابات بار دیگر حماسه‌آفرین شدند به گونه‌ای که این شور و نشاط در همه شهرستان‌ها وجود دارد.

انتخابات آزمون بزرگ اجتماعی و سیاسی است که طبق فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی شرکت در این رویداد بزرگ تکلیف سیاسی و اخلاقی و عقلی است.

در همین حال علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید براینکه مردم دغدغه حضور پای صندوق‌های رای را نداشته باشند، گفت: دستورالعمل‌های بهداشتی در حوزه‌های رای گیری رعایت شده تا مردم بتوانند با خیال راحت برای رای دادن، حضور پیدا کنند.

 رئیسی افزود: جلسات متعددی را برگزار و دستورالعمل‌های سخت گیرانه‌ای را تدوین کردیم تا مردم با خیال راحت حضور پیدا کنند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه روند کلی بیماری کرونا در کشور نزولی است مگر در برخی مناطق جنوبی کشور که روند هنوز صعودی است، گفت: در شرایط کنونی مردم دغدغه حضور پای صندوق های رای را نداشته باشند و مطلع باشند که دستورالعمل‌های بهداشتی در حوزه‌های رای گیری رعایت شده تا مردم بتوانند با خیال راحت برای رای گیری حضور پیدا کنند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: مردم به هیچ وجه نگران نباشند چرا که شعبه‌ها افزایش پیداکرده و مسئولان شعب برای رعایت اصول بهداشتی کاملا آموزش دیده اند و به نحوی برنامه ریزی شده که در پای صندوق‌های رای گیری مگر در فضاهای سر باز صف تشکیل نشود.

او ادامه داد: همچنین تلاش شده است تا با حذف فرایند ثبت اثر انگشت، مدت زمان حضور افراد در حوزه‌های رای گیری کاهش پیداکند.

رئیسی در پایان از همه مردم خواست تا همراه خود وسایل شخصی مانند خودکار و ماسک داشته باشند و به محض پایان کار خود از شعب و حوزه‌ها خارج شوند.

۲۸ خردادماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

انتخابات ۱۴۰۰ و تدابیر اعمال پروتکل‌های بهداشتی کرونا

قاسم سلیمانی دشتکی استاندار خوزستان در حاشیه حضور برای رأی دادن با اشاره به ازدحام در برخی شعب گفت : رای دهندگان باید با فاصله مشخص در صف بایستند از مردم تقاضا داریم که پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند تا دچار مشکل نشوند.

وی با بیان اینکه حضور مردم در صف های رای بسیار زیاد است و این موضوع ممکن است سلامت مردم را به خطر اندازد،  افزود: لذا از مردم می خواهیم حتما دقت و توجه لازم را داشته باشند.

 سلیمانی دشتکی  با بیان اینکه ستاد انتخابات خوزستان همه شعب اخذ رای را حتی در دورترین نقطه رصد می کند گفت: ستاد انتخابات تقریبا همه اقدامات مورد نیاز را به موقع انجام داده و تنها تعداد کمی از کارت خوان ها دیر به دست ما رسیدند که وزیر کشور دستور داد روند کار به صورت دستی انجام شود تا مشکل برطرف شود.

بنا بر اعلام ستاد انتخابات خوزستان، تمام شعب اخذ رای دارای تهویه بوده و ضدعفونی شده اند و نکات بهداشتی متناسب با شرایط کرونایی در آنها رعایت شده است. 

براساس بازدید از شعب اخذ رای در اهواز پروتکل‌های بهداشتی در تمام شعب اخذ رای به خوبی در حال رعایت و اجراست.

همچنین ۲۶۰ ناظر در قالب ۶۴تیم بهداشتی در شعب اخذ رای مستقر در شهرستان‌های آبادان، خرمشهر و شادگان در منطقه جنوب غرب خوزستان حضور دارند.

 ۱۲۵ ناظر بهداشتی در انتخابات شهرستان آبادان و ۱۳۵ ناظر در خرمشهر و شادگان بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی در شعب اخذ رای نظارت دارند

در همین رابطه معاون سیاسی استاندار تهران گفت: پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و دستورالعمل‌های لازم در روز انتخابات مشخص شده و اجرا می شود.

«شکراله حسن بیگی» اظهار داشت: ۶ هزار و ۸۴۶ صندوق اخذ رای در استان تهران داریم که با توجه به شرایط کرونا هم تعداد شعب افزایش پیدا کرده و هم پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و دستورالعمل‌های لازم در روز انتخابات و همچنین زمان تبلیغات مشخص شده است.

وی با بیان اینکه در انتخابات امروز به دلایل بهداشتی از استامپ برای اثر انگشت استفاده نمی شود، افزود: رعایت ۲ متر فاصله در صندوق‌های رای ضروری است.

معاون استاندار تهران با اشاره به لزوم استفاده از ماسک و پیش بینی وجود ماسک اضافی در شعب اخذ رای، گفت: در مورد تبلیغات انتخاباتی و ایجاد شور انتخاباتی به شهرداری‌های پیرامون استان تهران بخشنامه شده و به صورت ویدئو کنفرانس نیز مورد تاکید قرار گرفته تا در زمینه ایجاد شور انتخاباتی فعال و اثرگذار اقدام کنند.

در این رابطه مدیر گروه بهداشت محیط سلامت و کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ۵۸۰ ناظر بهداشتی در شعب رای‌گیری انتخابات ۱۴۰۰ در شهرها و روستاهای مناطق زیر پوشش این دانشگاه در خراسان رضوی بر رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی نظارت دارند.

علی اصغر حسنی افزود: در این نظارتها رعایت شیوه نامه های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و نظارت بر طبخ غذا برای عوامل اجرایی انتخابات مورد تاکید جدی است.

مدیر گروه بهداشت محیط سلامت و کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تمام عوامل اجرایی انتخابات در خراسان رضوی از نظر ابتلا به بیماری کرونا پایش شده‌اند و این اقدام از طریق سامانه سینا و همچنین فرمهای خود اظهاری انجام شده است به طوری که به آنها گفته شده است که اگر کوچکترین علائمی از سرماخوردگی مشاهده کردید حتما برای معرفی فرد جایگزین اطلاع‌رسانی کنید.

همچنین رئیس مرکز بهداشت شهرستان دزفول با اشاره به آغاز فرآینده انتخابات گفت: ۳۰ بازرس، اجرای پروتکل‌های بهداشتی در شعبه‌های اخذ رای شهرستان دزفول را رصد و کنترل می‌کنند.

رضا پورآیین با بیان اینکه هر بازرس بین سه تا چهار شعبه اخذ رای را زیرنظر دارد، افزود: بهورزان نیز کنترل پروتکل‌های بهداشتی در شعبه‌های اخذ رای در روستاها را رصد می‌کنند.

وی با بیان اینکه نیروهای هلال احمر و سایر نهادها نیز در رصد موارد بهداشتی در شعبه‌های اخذ رای شهرستان دزفول کمک می‌کنند، ادامه داد: صندوق ویژه بیماران کرونایی برای رای گیری از این بیماران در نظر گرفته شده است.

شهرستان دزفول در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارد.

از سوی دیگر دبیر ستاد انتخابات استان کرمانشاه از عموم مردم استان و واجدین شرایط رای دادن خواست در هنگام حضور در شعب اخذ رای، حتما ماسک و خودکار شخصی همراه داشته و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

جلیل بالایی اظهار داشت: واجدین شرایط شرکت در انتخابات سعی کنند رای دادن را در ساعات ابتدایی صبح انجام داده و مشارکت در این عرصه سرنوشت ساز را به ساعات پایانی موکول نکنند.
خبر دیگر اینکه معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی گفت: ۲۵۰ ناظر بهداشتی در این استان بر انتخابات نظارت دارند و فرآیند اجرایی شیوه نامه‌های بهداشتی را در شعب رصد می‌کنند.

دکتر«علی علیمحمدی» افزود: ناظران بهداشتی استان با مشارکت داوطلبان جمعیت هلال احمر و دانشگاه علوم پزشکی استان این ماموریت مهم را در سطح شعب اخذ رای به انجام می‌رسانند.

وی اظهار داشت: دستورالعمل‌های بهداشتی انتخابات از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه و به دبیرخانه انتخابات و فرمانداری‌ها ابلاغ شده است و همه دست‌اندرکاران انتخاباتی مکلف به رعایت تک تک موارد هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی گفت: رای‌دهندگان هنگام حضور در شعب اخذ رای باید ماسک بزنند و  فاصله یک و نیم تا ۲ متری را رعایت کنند و سرویس بهداشتی مناسب، محیط عاری از هر گونه آلودگی،تامین تجهیزات بهداشتی از جمله مواد ضدعفونی کننده و گندزدایی در مکان رای گیری از سوی دست‌اندرکاران باید مهیا باشد.

به گفته دبیر ستاد انتخابات استانداری گلستان با اشاره به پیش بینی ۱۵۰ صندوق سیار برای جمع آوری آرای ساکنان استان گفت که از این تعداد ۱۴ صندوق مخصوص بیماران کرونایی است.

سیدمحسن کاظمی اظهار داشت: از صندوق های سیار برای جمع آوری آرای ساکنان نقاط سخت گذر، سالمندان، کم توانان و افرادی که در قرنطینه قرار دارند استفاده خواهد شد.  به گفته وی هزار و ۷۸۴ صندوق ثابت و سیار، رای مردم گلستان در انتخابات امروز ۲۸ خرداد را جمع آوری می کند

با توجه به شرایط کرونا، تمام تهمیدات بهداشتی از قبیل مواد ضدعفونی کننده، ضدعفونی شعب اخذ رای، رعایت فاصله فیزیکی و غیره در محل شعب اندیشیده شده است.

 در همین حال رییس شبکه بهداشت و درمان قصرشیرین گفت: تمهیدات لازم در تمام شعب اخذ رای شهری و روستایی این شهرستان در راستای صیانت از سلامت رای دهندگان و مقابله با شیوع ویروس کرونا اتخاذ شده است.

دکتر رضا منصوری افزود: براساس دستورالعمل بهداشتی و به منظور رعایت کامل شیوه نامه‌های بهداشتی،  ناظران بهداشت در ۴۰ شعبه  اخذ رای حضور دارند

منصوری یادآور شد: با توجه به اینکه هنوز شمار اندکی از مردم واکسینه شده و دوز نوبت اول را دریافت کرده‌اند لذا هنوز ایمنی لازم ایجاد نشده بنابراین از تمام رای دهندگان می‌خواهیم در مراجعه به شعب اخذ رای استفاده از ماسک، رعایت شیوه نامه بهداشتی و رعایت فاصله ۲ متری در صف ها را توجه کنند.

رییس مرکر بهداشت چهارمحال و بختیاری با اشاره به آغاز فرایند اخذ رای در شعب استان گفت: ۶۵۰ کارشناس بهداشت در شهرستانهای ۱۰‌گانه استان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شعب اخذ رای سیار و ثابت را بررسی و نظارت می‌کنند.

سید راشد جزایری افزود: برگزاری انتخابات در شرایط شیوع کرونا سبب شد تا پروتکل‌های بهداشتی متناسب با آن تدوین و ابلاغ شود و در همین راستا تمام تلاش‌ها به کار گرفته شده است تا بتوان به طور کامل این پروتکل‌ها را در شعب اخذ رای اجرا کرد و مشکلی در این خصوص بوجود نیاید.

جزایری، جانمایی شعب اخذ رای را از مهمترین این پروتکل‌ها برشمرد و گفت: توصیه شده تا در انتخاب شعب اخذ رای، فضاهای باز در اولویت قرار گیرد و چنانچه فضاهای بسته انتخاب شده است باید درب ورودی و خروجی جداگانه درنظر گرفته شود و تهویه طبیعی و مصنوعی نیز درنظر گرفته شده باشد.

همچنین معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد از بررسی سلامت عوامل اجرایی، نظارتی و بازرسان انتخابات خبر داد و گفت: از سه روز گذشته روند تست‌گیری ویروس کرونا از عوامل برگزاری انتخابات انجام شده است و همه عوامل از نظر سلامت تایید شده‌اند.

استاندار همدان گفت: انتخابات در این استان در امنیت، آرامش کامل و قانونمند با رعایت پروتکل های بهداشتی در حال انجام است و همه تدابیر به ویژه رعایت دستورالعمل بهداشتی دیده شده تا مردم با خیال راحت و بدون نگرانی رای بدهند. 

 «سید سعید شاهرخی» عنوان کرد: در نظام جمهوری اسلامی با اصول مترقی قانون اساسی که نشات گرفته از نگاه امام راحل و هدایت رهبری انقلاب، رای مردم و حضور آنها در انتخابات یک رای واقعی و اثر بخش است.

استاندار همدان خاطرنشان کرد: مردم با حضور در پای صندوق های اخذ رای، مسیر حرکت کشور را در جهت اعتلای آرمان های انقلاب تعیین کرده و مردم با حضور و انتخاب نخبگان در واگذاری مسئولیت ها برای انجام وظایف نقش آفرینی می کنند.

خبر دیگر از قزوین اینکه رئیس ستاد انتخابات استان قزوین گفت: ۷۰ درصد شعبات اخذ رای در استان با هدف پیشگیری از شیوع کرونا در فضاهای باز مستقر و جانمایی شده‌اند.

منوچهر حبیبی با اشاره به رشد ۱۱ درصدی شعب اخذ رای در استان، افزود: با هدف جلوگیری از ازدحام و ایجاد صف در شعب اخذ رای که خطر شیوع کرونا را افزایش می دهد در این دوره از انتخابات نسبت به ادوار قبل ۱۰۰ شعبه اخذ رای در استان افزوده شده است.

این مسوول افزود: هزار و ۱۸۲ شعبه اخذ رای در انتخابات امروز کار رای گیری از مردم را برعهده دارند.

رئیس ستاد انتخابات استان قزوین اظهارداشت: پروتکل های بهداشتی در شعب اخذ رای به شکل کامل رعایت می شود و یک ناظر بهداشتی نیز در شعبه بر این موضوع نظارت می کند.

حبیبی از رای دهندگان خواست تا حین حضور در شعب اخذ رای حتما از ماسک استفاده کرده، فاصله اجتماعی را مورد توجه قرار داده و حدالامکان خودکار شخصی به همراه داشته باشند.

به گفته رییس‌ ستاد انتخابات لرستان گفت: تمهیدات لازم برای رعایت نکات بهداشتی در تمامی شعب اخذ رای استان فراهم شده است تا خطر شیوع ویروس کرونا در این مکان‌ها به کمترین حد برسد.

محمود ثمینی اظهار داشت: ضدعفونی کردن محل اخذ رای، علامت گذاری در زمینه رعایت فاصله گذاری اجتماعی، توجه دادن مردم به مسائل بهداشتی و رعایت بهداشت فردی و تهیه ملزومات بهداشتی در شعبه از جمله اقداماتی است که در روز انتخابات اجرایی می شوند.

وی گفت: به منظور رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی، اثر انگشت در برگ تعرفه رای حذف شده است و در تمام شعب اخذ رای حق استفاده از استامپ برای این موضوع وجود ندارد.

از سوی دیگر معاون استاندار لرستان ادامه داد: بر اساس دستورالعمل اعلام شده توسط ستاد ملی مقابله با کرونا زمان رای گیری به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی از ساعت هفت روز جمعه آغاز خواهد شد و تا ساعت ۲۴ ادامه پیدا می‌کند.

معاون استاندار سمنان بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی در محل صندوق های دریافت رای نیز تاکید کرد و گفت: به منظور حفظ فاصله اجتماعی و جلوگیری از تجمع در شعبه ها، از شهروندان می خواهیم در ساعت های ابتدایی در پای صندوق های رای حاضر شوند.

معاون استاندار سمنان بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی در محل صندوق های دریافت رای نیز تاکید کرد و گفت: به منظور حفظ فاصله اجتماعی و جلوگیری از تجمع در شعبه ها، از شهروندان می خواهیم در ساعت های ابتدایی در پای صندوق های رای حاضر شوند.

فرماندار شاهرود گفت: شعبه سیاری برای دریافت آراء تعدادی از بیماران مبتلا به کووید۱۹ که در قرنطینه خانگی به سر می برند، در نظر گرفته شد.

ابوطالب جلالی اظهار داشت: از آنجایی که اطلاعات بیماران قرنطینه در سامانه وزارت بهداشت به ثبت رسیده ، با اطلاع قبلی ، صندوق اخذ رأی به منازل بیماران فرستاده می شود.

وی با اشاره به مشارکت حدود ۶ هزار و ۵۰۰ نفر عوامل اجرایی و  نیروی انتظامی برای تأمین امنیت انتخابات، اضافه کرد: از مجموع ۲۳۸ شعبه اخذ رای در شهرستان، برای راحتی بانوان ۱۵ شعبه ویژه آنان راه اندازی شده است.

معاون استاندار سمنان بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی در محل صندوق های دریافت رای نیز تاکید کرد و گفت: به منظور حفظ فاصله اجتماعی و جلوگیری از تجمع در شعبه ها، از شهروندان می خواهیم در ساعت های ابتدایی در پای صندوق های رای حاضر شوند.

وی با اشاره به مشارکت حدود ۶ هزار و ۵۰۰ نفر عوامل اجرایی و  نیروی انتظامی برای تأمین امنیت انتخابات، اضافه کرد: از مجموع ۲۳۸ شعبه اخذ رای در شهرستان، برای راحتی بانوان ۱۵ شعبه ویژه آنان راه اندازی شده است.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونای دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد که صندوق‌های سیار آرای بیماران کووید ۱۹ در این استان را درب منازل اخذ می کنند.

دکتر مهرداد بابایی اظهارداشت: بیماران کووید ۱۹ استان البرز می‌توانند از طریق تلفن نشانی خود به فرمانداری‌ها اطلاع دهند تا صندوق‌های سیار رای برای اخذ آرای آنان به درب منازل انتقال داده شود.

از قم نیز خبر رسیده که رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفته رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی توسط بازرسان بهداشت در شعب اخذ رای قم نظارت و کنترل می‌شود.

محمدرضا قدیر در این زمینه افزود: بهترین ناظر و عامل برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در زمان انتخابات خود مردم هستند از همه درخواست می‌کنیم در هنگام رای دادن موارد بهداشتی را کاملا رعایت کنند.

وی اضافه کرد: بیش از ۱۰۰ تیم بازرسی توسط معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قم در زمینه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در حوزه‌های اخذ رای در سراسر استان قم با جدیت و دقت در حال رصد و کنترل هستند.

رییس ستاد انتخابات بروجرد گفته رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی در شعب اخذ رای این شهرستان مطلوب است و تیم‌های نظارتی شبکه بهداشت و درمان تا پایان زمان رای گیری از شعب بازدید می‌کنند. 

محمدعلی گودرزی افزود: ۲۶۲شعبه اخذ رای در سطح شهرستان آرای مردم را جمع آوری می‌کند و به تعداد شعب یک بازرس و ناظر بهداشتی نظارت دارند.

بازرسان مرکز بهداشت از نخستین دقایق آغاز انتخابات تا لحظه آخر با حضور در شعبه‌های اخذ رای ثابت و سیار در سطح شهر و روستا بر روند اجرای شیوه‌نامه‌های ابلاغی از سوی وزارت بهداشت نظارت می‌کنند.

۲۸ خردادماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

آخرین وضعیت بیماران کرونایی در استان ها

شیوع بیماری کووید.۱۹ در استان اردبیل طی روزهای اخیر با نوسان کم در حال کاهش است به طوری که در ادامه این شرایط، طی شبانه روز گذشته رکورد کاهشی کرونا در ۲ ماه اخیر به ثبت رسید.

بر اساس اعلام دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل، ۲۰ فرد جدید طی شبانه‌روز گذشته در این استان به کرونا مبتلا شدند که ۱۰۱ نفر کمتر از بالاترین آمار ثبت شده در ۲ ماه قبل است.

همچنین بر اساس اعلام این مرجع، شمار مبتلایان بستری همزمان کووید.۱۹ در این استان نیز از ۶۳۳ نفر در پنجم اردیبهشت ماه با ۴۷۴ نفر کاهش، به ۱۵۹ فرد بستری در شبانه‌روز گذشته رسیده است.

طی شبانه‌روز گذشته یک نفر دیگر از مبتلایان به کرونا جان باخت و مجموع فوتی‌های کووید.۱۹ در این استان طی ۱۶ گذشته نیز به یک هزار و ۸۱۳ نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با اشاره به کاهش مبتلایان جدید و مجموع شمار بستری‌های همزمان مبتلایان کووید.۱۹ گفت: در شبانه‌روز گذشته ۲۱ نفر از بیماران بستری مبتلا به کرونا از مراکز درمانی استان ترخیص شدند.

دکتر شهرام حبیب‌زاده اردبیل وضعیت کاهشی شیوع کرونا در این استان را همچنان شکننده عنوان کرد و افزود: در صورت بی‌توجهی شهروندان به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، احتمال صعودی شدن دوباره شیوع کرونا در استان وجود دارد.

در ادامه روند کاهشی شیوع کرونا در استان اردبیل، شهرستان‌های پارس‌آباد، گرمی، کوثر، نیر، سرعین، نمین، اصلاندوز، مشگین‌شهر و بیله‌سوار در وضعیت زرد و شهرستان‌های خلخال و اردبیل در وضعیت نارنجی شیوع کرونا قرار دارند.

بر اساس آخرین رنگ‌بندی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، چهار شهرستان کوهرنگ، خانمیرزا، بن و سامان در وضعیت زرد (خطر متوسط) و سایر شهرستان‌ها در وضعیت نارنجی (خطر زیاد) شیوع کرونا قرار دارند.

از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۱۳۷ هزار و ۱۳۲ مورد نمونه‌گیری ویروس کرونا در استان لرستان انجام شده که بر اساس آن ۴۶ هزار و ۹۷۹ نفر مبتلا به کرونا شناسایی شده است.

خبر دیگر اینکه سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد اعلام کرد: در شبانه‌روز گذشته از ۴۹۳ نمونه گرفته شده از افراد مشکوک به بیماری کووید ۱۹ بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۹۵ فرد جدید مبتلا به این بیماری در استان شناسایی شدند.

ابراهیم سلمانی افزود: از این تعداد ۳۶ نفر در بیمارستان‌های استان بستری شدند و ۱۵۹ نفر هم در منزل دوره نقاهت خود را طی می‌کنند. در این مدت سه فرد  مبتلا به کرونا در استان جان خود را از دست دادند.

این مسوول بیان کرد: هم‌اکنون ۳۲۳ فرد مشکوک به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد ۷۸ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه خدمات درمانی دریافت می‌کنند.

سلمانی ادامه داد: شهرستان‌های اشکذر، اردکان، بافق و بهاباد( با حدود ۲۲۰ هزار نفر جمعیت) در وضعیت زرد کرونایی و  ۶ شهرستان‌ دیگر ( یزد، تفت، خاتم، مهریز، میبد و ابرکوه  با حدود یک میلیون و نفر  جمعیت )  در وضعیت نارنجی قرار دارد.

یزد با یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر  جمعیت ۱۰ شهرستان دارد،  با توجه به اظهارات سخنگوی دانشگاه یادشده روند سرعت انتشار ویروس کرونا که عامل بیماری کووید ۱۹ است، در استان  رو به افزایش است.

به گفته رییس کارگروه اطلاع رسانی قرارگاه دانشگاهی مقابله با کرونا در آذربایجان غربی طبق اعلام وزارت بهداشت، از ۱۷ شهرستان این استان، ۹ شهرستان در وضعیت نارنجی است و همچنان شهرستانی با وضعیت قرمز در استان نداریم.

علی‌احمد آقاپور افزود: در حال حاضر شهرستان های ارومیه، خوی، میاندوآب، مهاباد، بوکان، ماکو، سلماس، نقده و شاهین دژ وضعیت نارنجی کرونایی دارند.

وی اضافه کرد: همچنین شهرستان‌های اشنویه، تکاب، پیرانشهر و سردشت در جنوب و پلدشت، شوط، چایپاره و چالدران در شمال آذربایجان غربی در وضع زرد کرونایی هستند.

رییس کارگروه اطلاع رسانی قرارگاه دانشگاهی مقابله با کرونا در آذربایجان غربی با اعلام هشدار جدی نسبت به ضرورت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اظهار کرد: استفاده از ماسک و پرهیز از تجمع به ویژه اجتناب از سفرهای غیرضروری در شهرهای زرد و نارنجی از جمله مهمترین اقداماتی است که باید رعایت شود.

آقاپور افزود: شهروندان همچنین ضمن حضور پرشور در پای صندوق های رای، رعایت پروتکل های بهداشتی را در دستور کار خود قرار دهند تا مشکلی در خصوص سلامتی شهروندان و ابتلای آنان به کرونا ایجاد نشود.

همچنین رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد که اکنون ۵۴۲ بیمار کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان البرز بستری و تحت درمان قرار دارند که ۷۳ نفر آنان طی ۲۴ ساعت گذشته پذیرش شده اند.

دکتر محمد فتحی گفت: مجموع کل موارد بستری از ابتدای شیوع کرونا تا امروز در استان البرز ۴۶ هزار و ۳۸۶  نفر است که ۴۱ هزارو ۶۴۹ نفر آنان تا کنون بهبود یافته اند.

همچنان توصیه کارشناسان بهداشت و درمان استان البرز برای پیشگیری از ابتلا به کرونا رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و شستن مکرر دست ها است.

از مجموع هفت شهرستان استان البرز ۲ شهرستان اشتهارد و طالقان در وضعیت زرد و پنج شهرستان در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند.

از سوی دیگر سخنگوی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم‌ پزشکی کرمانشاه با اشاره به فوت ۲ نفر دیگر در ۲۴ ساعت گذشته بر اثر ابتلای قطعی به کووید ۱۹، گفت: مجموع جانباختگان در این استان از ابتدای شیوع کرونا تاکنون به یک هزار و ۸۹۴ نفر رسید.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رنگ‌بندی جدید استان‌های کشور را اعلام کرد که براساس آن هشت شهرستان استان کرمانشاه در وضعیت نارنجی و ۶ شهرستان دیگر در وضعیت زرد قرار دارند.

شهرستان های کرمانشاه، اسلام‌آبادغرب، سرپل‌ذهاب، کنگاور، سنقر و کلیایی، هرسین، جوانرود و پاوه در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های ثلاث باباجانی، قصرشیرین، دالاهو، روانسر، صحنه و گیلانغرب در وضعیت زرد قرار دارند.

خبر دیگر اینکه شمار مبتلایان روزانه کرونا در سیستان و بلوچستان از مرز ۷۰۰ نفر گذشت و رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: با افزوده شدن ۷۱۱ مورد جدید ابتلا به کرونا در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۴۴ هزار و ۲۷۲ نفر رسید.

دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری گفت :با فوت ۶ مورد جدید شمار فوتی‌های کرونا در سیستان و بلوچستان به یکهزار و  ۴۳۶ نفر رسید.

خبری از بندر عباس اینکه رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اعلام کرد: ورود مسافر از مسیرهای هوایی داخلی، راه آهن و پایانه های مسافری بدون تست منفی کرونا از روز شنبه ۲۹خرداد به هرمزگان ممنوع است.

دکتر حسین فرشیدی افزود: نیروهای دانشگاه علوم پزشکی از تاریخ یاد شده برای نمونه گیری از مسافران، در فرودگاه ها، ایستگاه های راه آهن و پایانه های مسافری استان مستقر می شوند و فقط در صورت منفی بودن تست کرونا، به مسافران اجازه ورود داده می شود.

وی با تشریح وضعیت بحرانی کرونا در استان اجرای این طرح را بسیار ضروری توصیف کرد و خواستار همکاری و حمایت همه جانبه سایر نهادها و دستگاه های دولتی و مردم برای اجرای آن شد.

به گفته استاندار اصفهان ٩٩ درصد پروتکل‌های بهداشتی و موازین پیشگیرانه از همه گیری کووید-١٩ در شعب رای گیری این استان رعایت می شود.

 عباس رضایی در پاسخ به خبرنگار ایرنا درباره وضعیت پروتکل‌های بهداشتی افزود: اکثر قریب به اتفاق رای دهندگان ماسک زده اند و مردم دیگر موارد را رعایت می‌کنند. در صف‌های رای دهندگان هم موازین بهداشتی دیده می‌شود و وضعیت مطلوب است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: چهار شهروند این استان در شبانه روز گذشته قربانی کرونا شدند و شمار جانباختگان به یکهزار و ۹۰۲ نفر رسید.

مریم کوشکی بیان کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۸۳بیمار جدید کووید ۱۹ در استان شناسایی شده و شمار مبتلایان در لرستان به ۱۱۹ هزار و ۶۱۵ نفر رسیده است.

بر اساس اعلام ستاد مقابله با کرونا هم اکنون سه شهرستان رومشکان، سلسله و چگنی در وضعیت زرد و هشت شهرستان مابقی در وضعیت نارنجی قرار دارند.

۲۸ خردادماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

تازه ترین آمار کرونایی در کشور

مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از شناسایی ۱۰ هزار و ۱۰۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ و مرگ ۱۲۷ بیمار در شبانه روز گذشته خبر داد.

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت روز جمعه اعلام کرد: تا کنون ۴ میلیون و ۳۶۹ هزار و ۳۹ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۸۹۵ هزار و ۱۵۲ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۵ میلیون و ۲۶۴ هزار و ۹۱دُز رسید.

بنابر اعلام این مرکز، از روز گذشته تا امروز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۰ هزار و ۱۰۰بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۳۵۷ نفر از آنها بستری شدند.

اکنون مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۷۰ هزار و ۴۲۶ نفر رسیده است. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۷ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۸۲ هزار و ۷۴۶نفر رسید.

به گفته روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، خوشبختانه تا کنون دو میلیون ۷۲۲ هزار و ۶۱۲ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. سه هزار و ۳۱۶  نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

همچنین تا کنون ۲۲ میلیون و ۱۹۴ هزار و ۷۴۵ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. در حال حاضر ۲۲ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۷۵ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۵۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha