حضور پررنگ سالمندان برای انتخاب اصلح در خرداد ۱۴۰۰

تهران- ایرنا- سالمندان از ابتدای ساعت رای‌گیری امروز (جمعه، ۲۸ خرداد) در اغلب شعب اخذ برای انتخاب اصلح پرشمار حضور دارند.

به گزارش روز جمعه خبرنگار ایرنا، آخرین جمعه خرداد ۱۴۰۰ روز سرنوشت ساز برای کل آحاد ایران و کشورمان در عرصه سیاسی و اجتماعی است. امروز زن و مرد و پیرو جوان علی رغم همه گیری کرونا پای صندوق های رای آمده تا فرد اصلح را برای ریاست قوه مجریه، همچنین شورای شهر و میان‌دوره ای‌ مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری انتخاب کنند.

از ابتدای ساعت ۷ صبح امروز با وجود کارشکنی های دشمنان، مردم پای صندوق های رای حاضر شدند در این میان بیش از همه حضور سالمندان به چشم می خورد.

با اینکه سالمندی علی رغم اینکه طبق نظر کارشناسان بخش پایانی چرخه حیات افراد بیان شده اند، می توان شاهد حضور پرشور سالمندان در صف های رای بود. امری که ثابت می‌کند افراد با قرار گرفتن در این بخش از زندگی، آینده کشور و انتخاب فرد اصلح را مهم می‌دانند و نسبت به جامعه و تحولات آن بی تفاوت نیستند.

سالمندان که در دوران عمر سپری شده خود شاهد فراز و نشیب های کشور در عرصه سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و حتی بین المللی  بوده اند، به تنهایی گنجینه ای هستند که می توان از تجربیات آنها برای انتخاب فرد اصلح استفاده کرد.

اکنون شش میلیون و ۴۰۰ هزار سالمند بالای ۶۰ سال در ایران وجود دارد که این رقم ۸٫۳ درصد جمعیت کشور را شامل می‌شود، بنابراین جوانان سرزمین ما می توانند از تجربیات این افراد استفاده کنند.

زهره سماواتی سالمندی که در حوزه انتخابیه مسجد لرزاده تهران برای اعطای رای خود در ساعات اولیه  حضور پیدا کرده بود به خبرنگار ایرنا گفت: اول از همه برای رضای خدا و دوم کمک کردن به رساندن پرچم انقلاب اسلامی به دست صاحب آن امام زمان در این حوزه انتخابیه حضور پیدا کرده ام.

وی بیان داشت: انقلاب اسلامی ثمره خون هزاران هم وطن من است که برای رهایی از ظلم و جور پای انقلاب دادند،بنابراین امروز وظیفه همه ما هست که در این میدان حضور پیدا کنیم. 

سید رمضانعلی عنایتی پیرمرد سالخورده ای که در شعبه مسجد لرزاده حضور پیدا کرده بود گفت: امروز که چشم همه دشمنان داخلی و خارجی به حضور مردم سر صندوق های رای هست وظیفه خود دانستم که حضور پیدا کنم.

وی بیان کرد: مردم ایران باید جدای اختلافات جناحی و سیاسی خود باید برای اقتدار ایران در عرصه بین المللی حضور پیدا کنند.

عنایتی گفت: ما الان بیش از زمان جنگ تحمیلی به حضور مومنانه مردم نیاز داریم چرا که انقلاب اسلامی دشمنان زیادی دارد و باید ملت با حضور خود  دشمنان را نا امید کنند.

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، نخستین میان‌دوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ( ۶ حوزه انتخابیه تهران، تش، کبودرآهنگ، گچساران، آستانه اشرفیه و میانه) و دومین میان‌دوره‌ای پنجمین مجلس خبرگان رهبری (۴ حوزه تهران، قم، خراسان رضوی و مازندران) امروز (جمعه ۲۸ خرداد) در حال برگزاری است. 

از مجموع  ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر واجد شرایط رای دهی در انتخابات در کل کشور، ۲٩ میلیون و ۹۸۰ هزار و ۳۸ نفر مرد و  ۲۹ میلیون و ۳۳۰ هزار و ۲۶۹ نفر زن هستند.  سن قانونی رای دهندگان ١٨ سال متولدین ٢٨ خرداد ١٣٨٢ و قبل از آن و تعداد رای اولی‌ها یک میلیون و ۳۹۲ هزار و ۱۴۸ نفر است که ۷۰۶ هزار و ۹۸۸ نفر مرد و ۶۸۵ هزار و ۱۶۰ نفر از این تعداد زن هستند. 

زمان آغاز فرایند انتخابات از ساعت ۷ صبح جمعه آغاز شد و تا ساعت ۲۴ ادامه خواهد داشت و امکان تمدید ساعت اخذ رای تا ساعت ۲ بامداد شنبه وجود دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha