کمتر از ۵ درصد نامزدهای شوراهای اسلامی در قزوین رد صلاحیت شدند

قزوین - ایرنا - دبیر هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان قزوین گفت: ۹۶۴ داوطلب در ۲۸ شهر استان داوطلب شوراهای اسلامی بودند که از این تعداد در نهایت کمتر از ۵ درصد آنها رد صلاحیت شدند.

به گزارش ایرنا، جواد قدوسی‌فر روز جمعه در ستاد انتخابات استان قزوین، اظهار داشت: از بین ۹۶۴ داوطلب ثبت نام شده در شوراهای اسلامی شهرهای استان قزوین، با استعلام صورت گرفته از مراجع پنجگانه، ۱۳۱ داوطلب نمایندگی در مرحله اجرا و ۷۵ داوطلب نیز در مرحله بررسی هیات‌های نظارت سطح استان عدم احراز شدند و در مجموع ۲۰۵ داوطلب با عدم احراز صلاحیت مواجه شدند.

وی اضافه کرد: از این تعداد، ۷۵ داوطلب به رد صلاحیت خود اعتراض کردند که در هیات عالی استان مورد رسیدگی مجدد قرار گرفت و تعداد رد صلاحیت شدگان باز هم کاهش یافت و در مجموع تمام کسانی که با عدم احراز صلاحیت یا رد صلاحیت مواجه شدند، کمتر از ۵ درصد بودند.

این مسوول با بیان اینکه چهار هزار و ۴۶۷ نفر داوطلب شوراهای روستایی استان قزوین ثبت نام کرده بودند، اضافه کرد: از این تعداد هم کمتر از ۵ درصد رد و مابقی تایید صلاحیت شدند.

این مسوول خاطرنشان کرد: رسیدگی به صلاحیت داوطلبان شوراهای روستایی ابتدا در بخش‌های مربوط مورد رسیدگی قرار گرفت و اگر اعتراضی به نحوه و یا نتیجه رسیدگی صورت گیرد در شهرستان ها مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه ای که برای کاندیداها در این مرحله احراز می‌شود، قطعی خواهد بود.

قدوسی فر با بیان اینکه رسیدگی به صلاحیت داوطلبان شوراهای شهر ابتدا در شهرستان‌ها صورت گرفت، تاکید کرد: با استفاده از تبصره ۵ ماده ۶۳ قانون انتخابات و اختیارات نظارت استصوابی، اجازه دادیم افرادی که به نتیجه اعلام شده در شهرستان‌ها اعتراض داشتند با استفاده از این ماده، به هیات مرکزی تهران اعتراض کنند.

به گفته وی، با توجه به این موضوع، ۲۰۵ داوطلب رد صلاحیت شده در استان قزوین به هیات مرکزی اعتراض کردند و در این مرحله هم حدود ۱۸ نفر تایید شدند.

قدوسی فز افزود: هم اکنون چهار هزار و ۳۶۷ داوطلب شوراهای اسلامی روستایی و ۸۲۵ داوطلب در شوراهای شهر استان قزوین در صحنه انتخابات حضور دارند.

وی با اشاره به مرحله نظارت، چینش صندوق‌ها و جذب و آموزش ناظران، گفت: ۲ هزار و ۱۰۰  ناظر و سرناظر را شناسایی و برای آنان تشکیل پرونده صورت گرفت و برای آنان آموزش حضوری نیز برگزار شد.

قدوسی فر اضافه کرد: در نهایت نیز از این تعداد، برای هر صندوق پرجمعیت ۲ ناظر و برای صندوق‌های کم جعیت و سیار نیز یک ناظر تعیین و بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی هم تاکید شد.

وی با بیان اینکه ناظران انتخابات در سطح استان از ساعت ۷ صبح امروز به اتفاق اعضای اجرایی صندوق، نماینده بهداشتی و نیروی انتظامی در محل‌های تعیین شده حضور یافته و برای اخذ رای از مردم اقدام کرده‌اند، افزود: یک هزار و ۶۷۰ ناظر انتخابات در سطح استان حضور دارند که برای هر ۱۰ صندوق، یک ناظر در نظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد: یک هزار و ۱۴۴ شعبه اخذ رای در استان با یک هزار و ۶۷۰ ناظر و ۱۴۷ سرناظر حضور دارند و در همین راستا نیز ۶۰ بازرس ویژه برای کل استان تعیین شده است.

قدوسی فر در خصوص تاخیر در رسیدن تعدادی از کارت‌های الکترونیکی، اظهار داشت: تمامی فرایند رای گیری در شهر قزوین الکترونیکی بوده و کارت‌های لازم برای هر رای دهنده با تاخیر از وزارت کشور رسید اما تا به الان فقط هفت شعبه انتخاباتی در استان هنوز فعال نشده است.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا از ساعت هفت صبح امروز در سراسر کشور آغاز شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha