دادستان: فضای انتخابات در استان همدان قانونمند است

همدان- ایرنا- دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان همدان با بیان اینکه فضای انتخابات ۱۴۰۰ در استان همدان قانونمند است گفت: به موارد تخلف انتخاباتی در اسرع وقت رسیدگی می شود اما در مجموع مورد قابل توجهی نداشتیم.

به گزارش ایرنا، «حسن خانجانی» روز جمعه پس از شرکت در انتخابات در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از ابتدای فرایند رای گیری تخلفی در مرکز استان نداشتیم اما در شهرستانها موارد تخلف مانند پاره کردن بنر نامزدها مشاهده می شود اما خیلی گسترده نیست.

وی تصریح کرد: شب گذشته یک مورد تخلف به ما گزارش و در اسرع وقت رسیدگی شد اما در شهرستانهایی مثل نهاوند ۲ مورد تخلف داشتیم که هنوز به تایید نهایی نرسیده تا تصمیم قطعی در مورد آنها گرفته شود. 

خانجانی به همکاری رسانه ها و خبرنگاران برای ارائه گزارش و مستندات تخلف انتخاباتی تاکید و از آنها خواست در این راستا با هیات های اجرایی و نظارت همکاری کنند. 

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان همدان نظارت بر میتینگ های تبلیغاتی را وظیفه هیات های نظارت دانست و گفت: آنها گزارش را تهیه و به ما ارجاع می دهند و مورد رسیدگی قرار می گیرد.

او فضای انتخاباتی امسال را از حیث قانونمندی خوب ارزیابی کرد و گفت: تاکنون گزارش تخلف قابل توجهی نداشتیم.

یک میلیون و ۴۲۵ هزار و ۹۷۰ نفر از جمعیت استان همدان شامل ۷۲۲ هزار و ۷۳۳ مرد و ۷۰۳ هزار و ۲۰۷ زن واجد شرایط شرکت در این دوره از انتخابات هستند.

همچنین ۳۰ هزار و ۹۰۲ نفر از جمعیت واجد شرایط این استان رای اولی هستند که برای نخستین بار با شرکت در انتخابات و حضور در پای صندوق های رای نقش خود را در تعیین سرنوشت و آینده کشور ایفا می‌کنند.

به گزارش ایرنا، «عیسی جعفری» نماینده مردم شهرستان های بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی تیرماه سال ۹۹ به دلیل ابتلا به ویروس کرونا درگذشت و انتخابات میان دورای مجلس برای انتخاب نماینده مردم دراین حوزه انتخابیه ۲۸ خرداد برگزار می شود.

استان همدان با ۱۰ شهرستان، هفت حوزه اصلی و ۱۹ حوزه فرعی (شامل سه شهرستان و ۱۶ بخشداری) دارای ۹ کرسی در مجلس شورای اسلامی است.

ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی در ۹۱۷ روستای استان همدان و ۲ تیره عشایری «جمور» و «ترکاشوند» نیز برگزار می‌شود. در این دوره از انتخابات ۲ هزار و ۹۶۶ نفر به عنوان اعضای شورای روستایی و ۱۷۴ نیز به عنوان عضو شورای شهر و در مجموع سه هزار و ۱۴۰ نفر به عنوان منتخبان ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان همدان برگزیده خواهند شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha