روایت آماری از انتخابات ۲۸ خرداد در آذربایجان‌غربی

ارومیه- ایرنا- بررسی مقایسه‌ای آمارهای این دوره انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در آذربایجان‌غربی، نتایج قابل توجهی را در اختیار ما قرار می دهد که می‌تواند در ارتقای شور مشارکت حداکثری بسیار موثر باشد.

به گزارش ایرنا، در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا تعداد شعبات اخذ رای، برگزارکنندگان انتخابات، واجدان شرایط رای دهی و حتی رای اولی ها در آذربایجان غربی نسبت به دوره گذشته ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا افزایش یافته است.

در حالی که طی دوره گذشته در سال ۱۳۹۶ تعداد ۲ هزار و ۶۱۶ شعبه اخذ رای در آذربایجان غربی در نظر گرفته شده بود که این رقم در سال جاری افزایش یافته و تعداد کل شعبات به ۲ هزار و ۷۹۵ شعبه افزایش یافته که شامل افزایش ۱۷۹ موردی و ۵.۵ درصدی است.

تعداد کل شعبات اخذ رای در آذربایجان غربی نسبت به متوسط کشوری حدود ۴.۱ درصد است که نزدیک به نسبت جمعیتی استان نسبت به کشور نیز به شمار می رود.

در انتخابات دوره پیشین ریاست جمهوری در اردیبهشت سال ۱۳۹۶ حدود ۲ میلیون و ۳۴۰ هزار نفر در آذربایجان غربی حائز شرایط رای دادن بودند که این رقم امسال افزایش یافته و به ۲ میلیون و ۴۲۷ هزار نفر رسیده که افزایش ۸۷ هزار نفری را نسبت به دوره گذشته نشان می دهد.

همچنین نسبت واجدان شرایط در آذربایجان غربی نسبت به کشور حدود ۴.۱ درصد رای دهندگان در کشور است که در این عدد نیز شاهد نزدیکی به نسبت جمعیتی استان در کشور هستیم.

رای اولی های دوره گذشته انتخابات ریاست جمهوری نیز در آذربایجان غربی ۶۱ هزار و ۸۰۰ نفر بودند که در این دوره به حدود ۶۵ هزار نفر افزایش یافته است.

در این بخش نیز افزایش بیش از سه هزار نفری را در آذربایجان غربی مشاهده می کنیم که نشان دهنده شور و شوق بیشتر بین جوانان به خاطر حضور فعال تر در  فرایند رای گیری است.

۴.۷ درصد رای اولی های کشور در آذربایجان غربی هستند.

البته این دوره ۲ تغییر اساسی نسبت به دوره گذشته دارد که آن هم لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی در شعبه های اخذ رای دارد که شرایط را برای اجرا سخت تر کرده و طبق تصمیم ستاد انتخابات، طول مدت برگزاری انتخابات نیز تا ساعت ۲ بامداد روز شنبه نیز قابل تمدید خواهد بود.

ضمن اینکه در این دوره، در شهرستان ارومیه، انتخابات شوراهای اسلامی شهر به صورت کاملا الکترونیکی برگزار می شود و ۹۰۰ دستگاه الکترونیک برای شعبه های درون شهر ارومیه در این خصوص در نظر گرفته شده است؛ در حالی که چنین مواردی در دوره های پیشین وجود نداشت.

در دوره پیشین انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۶ ، نزدیک به ۶۹ درصد مشارکت در آذربایجان غربی داشتیم که افزون بر ۲ درصد نسبت به سال ۱۳۹۲ بیشتر شده بود و امسال نیز انتظار می رود، مردم با حضور گسترده تر، این رکورد را نیز جابجا کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha