فرمانده ارتش لبنان نسبت به ادامه  بحران اقتصادی کشورش هشدار داد

تهران -ایرنا- "جوزف عون" فرمانده ارتش لبنان پنجشنبه شب نسبت به شرایط بحرانی اقتصادی کشورش هشدار داد و گفت که نهاد نظامی ضامن امنیت وثبات در لبنان و منطقه است.

به گزارش ایرنا از رسانه‌های لبنانی، عون که در کنفرانس بین المللی و به صورت مجازی که برای حمایت از لبنان برگزار شد، سخن می‌گفت: افزود: لبنان با بحران اقتصادی بی سابقه روبروست و به نظر می رسد که در آینده‌ای نزدیک راه‌حلی وجود نخواهد داشت و ارتش از حمایت و اطمینان داخلی و بین‌المللی برخودار خواهد بود.

وی بار دیگر هشدار داد که ادامه فروپاشی اقتصادی و مالی در لبنان به فروپاشی نهادهای دولتی از جمله نهادهای نظامی منجر خواهد شد ودرنتیجه لبنان کاملا به لحاظ امنیتی در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

وی برای عبور از این مرحله حساس، خواستار حمایت از نهادهای نظامی شد.

کنفرانس بین المللی برای حمایت از ارتش لبنان به صورت مجازی و به دعوت فرانسه ، با حمایت سازمان ملل و ایتالیا و با مشارکت ۲۰ کشور برگزار شد.

بحران سیاسی و اقتصادی لبنان که از اواخر سال ۲۰۱۹ آغاز شد شدیدترین دوران بی‌ثباتی کشور از زمان پایان جنگ داخلی ۱۵ ساله این کشور در سال ۱۹۹۰ است.

از آغاز بحران اقتصادی اخیر ارزش پول ملی لبنان نزدیک به ۹۰ درصد سقوط کرده و بیکاری به شدت افزایش یافته است.

بهای کالاهای اساسی و نرخ تورم به شکل سرسام آوری افزایش یافته و نهادهای مدنی و کارشناسان اقتصادی می‌گویند که حدود نیمی از جمعیت لبنان اکنون زیر خط فقر هستند.

دولت لبنان سال گذشته اعلام کرد که قادر نیست بدهی‌های خارجی خود را بپردازد و ذخایر ارزی بانک مرکزی این کشور که اقتصادش به شدت به واردات وابسته است به شدت کاهش یافته است.

جامعه بین‌المللی و نهادهای مالی مانند بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول کمک مالی به لبنان را به انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی عمیق و تشکیل دولت مستقل از نفوذ احزاب و گروه‌های سیاسی مشروط کرده‌اند.

دولت پیشین لبنان در پی انفجار مهیب اوت ۲۰۲۰ در بندرگاه بیروت استعفا کرد ولی به عنوان دولت موقت امور جاری کشور را اداره می‌کند.

در آن انفجار بیش از ۲۰۰ نفر کشته و حدود ۶ هزار نفر زخمی شدند و هزاران ساختمان مسکونی و تجاری ویران شد و یا به شدت آسیب دید.

اختلافات در لبنان هر روز وارد مرحله تازه ای از درگیری و تنش میان جریان های گوناگون سیاسی می شود؛ به همین دلیل بن بست تشکیل دولت اکنون ماه هاست که به طول انجامیده است و حالا این هفته شاهد بگو مگوهای تند میان «نبیه بری» و «میشل عون» روسای مجلس و جمهوری این کشور هم بوده ایم.

پس از اظهارات سه شنبه این هفته میشل عون، رییس جمهوری لبنان، در واکنش به رایزنی ها و کوشش های نبیه بری با گروه ها و جریان های لبنانی برای دستیابی به راهکاری به منظور برون رفت از بحران تشکیل کابینه که در محافل سیاسی این کشور از آن به «طرح نبیه بری» نام برده می شود، انتقادهای تندی را روانه رئیس مجلس لبنان کرد، نبیه بری نیز یک روز بعد به تندی پاسخ وی را داد.

این درحالی است که مجادلات داخلی میان نبیه بری با احزاب سیاسی به دلیل انعطاف وی هیچگاه به مرحله تندمزاجی نرسیده است.

ماجرا از سه شنبه این هفته هنگامی کلید خورد که عون در بیانیه ای، «سعد الحریری» نخست وزیر مامور تشکیل کابینه را که با گذشت هفت ماه از عهده داری این سمت هنوز در گیر و دار و پیچ و خم نتوانسته به ماموریت خود عمل کند، به شدت مورد انتقاد قرار داد.

رئیس جمهوری لبنان با انتقاد از الحریری و بری، این پیام را به دو طرف مخابره کرد که مسیر تشکیل دولت تنها از مجرای  کاخ «بعبدا» می گذرد که وی در آن ساکن است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha