نتیجه مشارکت در انتخابات اقتدار ایران در جوامع جهانی است

خرم‌آباد - ایرنا - استاندار لرستان گفت: مشارکت حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا موجب تصمیم‌گیری مقتدرانه ایران در نظام بین‌الملل می‌شود.

به گزارش ایرنا سید موسی خادمی شامگاه پنجشنبه در گفتگوی ویژه خبری از شبکه تلویزیونی لرستان اظهار کرد: جمهوریت نظام ریشه در یک تجربه انسانی دارد که افراد در گذشته به این نتیجه رسیدند روش حکومت یا حاکمیت بر مردم تحت اختیار خودشان است.

وی گفت: جمهوریت و اسلامیت با یکدیگر تناقض ندارند و باتوجه به اهمیت رای مردم، امام راحل نظام جمهوری اسلامی را طرح کرد.

خادمی ادامه داد: جمهوریت و مردم سالاری یک اصل در حکمرانی بر مبنای اسلام است و اکنون دشمنان خواهان کمرنگ کردن مساله مردم‌سالاری هستند، اما روش اعمال حاکمیت مردم از طریق انتخابات است و مجرای اعمال حاکمیت از نظر مردم می باشد.

وی با بیان اینکه انتخابات خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شورای اسلامی شهر و روستا از مهمترین رویدادهای سیاسی در جمهوری اسلامی هستند تصریح کرد: در نظام‌های مردم‌سالار ، پذیرفتن مردم بدون صندوق رای بی معنا می باشد که در قانون اساسی ایران به خوبی به این رویداد مهم توجه شده است.

استاندار لرستان ادامه داد: انتخاب رییس جمهوری و اعضای شوراهای اسلامی و شهر و روستا یک انتخابات ملی و محلی می باشد که همزمان برگزار می شود، جایگاه و اهمیت ریاست جمهوری پس از رهبری دومین مقام کشور است و برخی مسائل که مربوط به نظام، حکومت و مردم می‌باشد توسط قوه مجریه تعیین می شود.

خادمی بیان کرد: رییس جمهور اگر پشتوانه مردمی داشته باشد تصمیمات قاطعانه تری می گیرد، همچنین در حوزه های خرد و مسائل محلی مردم باید تصمیم گیری و افراد را برای شوراها انتخاب کنند تا مسائل آنها توسط این پارلمان محلی بررسی شود.

وی با بیان اینکه ۵۰ هزار نفر عوامل اجرایی آماده برگزاری انتخابات در لرستان هستند اضافه کرد: قبل از روز رای‌گیری اقدامات لازم برای برگزاری انتخاباتی امن در لرستان انجام و صندوق های الکترونیک، معمولی و احراز صلاحیت تحویل شعب شد.

وی با اشاره به اضافه شدن حدود ۱۰۰ شعبه اخذ رای در لرستان نسبت به انتخابات سال ۹۸ اظهار کرد: به منظور کاهش تراکم جمعیت، شعبه های شلوغ به دو یا سه شعبه تقسیم شده است و با حذف اثر انگشت تراکم میان افراد کمتر خواهد شد.

خادمی با اشاره به برگزاری الکترونیک انتخابات در چهار شهر لرستان گفت: انتخابات در شهرستان‌های خرم‌آباد، بروجرد، کوهدشت و پلدختر به صورت کاملا الکترونیک برگزار می شود.

وی افزود: مردم باید اخبار انتخابات را از طریق رسانه ملی، خبرگزاری‌ و سایت‌های رسمی دنبال کرده و به شایعات توجه نکنند همچنین انتخابات نتایج ریاست جمهوری توسط وزارت کشور و شوراها توسط فرمانداری ها اعلام خواهد شد.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا امروز جمعه ۲۸ خرداد همزمان با سراسر کشور در لرستان آغاز شده است.

برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا یک میلیون و ۵۰۱ هزار و ۹۶۴ نفر در لرستان واجد شرایط رای گیری هستند که ۳۳ هزار و ۸۲۵ نفر آنان رای اولی می‌باشند.

۴۵۳ شعبه اخذ رای الکترونیک برای انتخابات ۲۸ خرداد در چهار شهرستان استان دایر شده است، انتخابات امسال در ۱۱ شهرستان و یکهزار و ۵۱۶ روستای استان در حال برگزاری است و در ۱۹۸ روستا آمار افراد ثبت‌نامی به حد نصاب نرسید.

۳۴ شورای اسلامی شهر در لرستان وجود دارد که که ۱۸۱ عضو اصلی و ۱۰۳ عضو علی البدل دارند.

تعداد شعب اخذ رای در استان نیز با افزایش ۱۵ درصدی نسبت به دوره قبل به ۲ هزار و ۳۱ شعبه رسیده است.

انتخابات ۲۸ خرداد  در ۳۱ حوزه شهری و یکهزار و ۷۰۰ حوزه روستایی لرستان در حال برگزاری است و ستاد پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی نیز با ۲۴ شعبه بر روند برگزاری این رویداد سیاسی در استان نظارت دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha