۲۷ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۲۳:۱۰
کد خبرنگار: 863
کد خبر: 84371533
۲ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

عرف: نتیجه نهایی انتخابات قبل از ظهر شنبه اعلام می‌شود

تهران- ایرنا- جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور درخصوص زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری گفت: نتیجه نهایی انتخابات تا قبل از ظهر شنبه اعلام می‌شود.

به گزارش ایرنا، رئیس ستاد انتخابات کشور پنجشنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی به تشریح اقدامات و آمادگی های وزارت کشور و ستاد انتخابات کشور برای برگزاری انتخابات روز جمعه پرداخت و گفت: برای انتخابات فردا ۵۹ میلیون و ۳۱۱ هزار و۳۰۷ واجد شرایط رای دادن داریم و شعب به دلیل کرونا  افزایش یافته است.

وی افزود: این تفاوت به این دلیل است که در هر روستا یک صندوق وجود دارد اما در انتخابات ریاست جمهوری با یک صندوق سیار می‌توان به چندین روستا مراجعه کرد همچنین اگر ضرورت داشت از چرخ بال برای رساندن صندوق به مناطق و روستاهای صعب العبور استفاده می‌کنیم.

رئیس ستاد انتخابات کشور در ادامه درخصوص میزان تعرفه‌های توزیع شده نیز گفت: ما بین ۱۰ تا۱۵ درصد تعداد تعرفه‌ها را بیشتر به شعبه‌ها داده‌ایم و پس از فرمایش رهبر معظم انقلاب، دوباره به استانداران، فرمانداران و بخشداران ابلاغ کردیم تا مسیر بازبینی شود.

او ادامه داد: در سیستم هوشمند ما اگر غرفه‌ها در شعبه‌ای هفتاد درصد باشد رنگ آن سبز، پنجاه درصد زرد و سی درصد باشد رنگ قرمز می‌شود تا به شعبه تعرفه اختصاص دهیم، ولی نباید مشکلی در زمینه تعرفه داشته باشیم.

وی همچنین با اشاره به اینکه ساعات رای‌گیری از ۷ صبح آغاز خواهد شد، افزود: به لحاظ قانونی ۱۰ ساعت رای گیری را انجام خواهیم داد و در صورت ضرورت وزیر کشور زمان رأی‌گیری را تمدید می‌کند و ما تا ساعت ۱۲ شب ادامه خواهیم داد همچنین در صورتی که ضرورت داشته باشد، ستاد ملی مقابله با کرونا این مجوز را به ما داده است که در شعب شلوغ، رأی گیری را تا ساعت ۲ بامداد ادامه دهیم.

رئیس ستاد انتخابات کشور درباره زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری نیز گفت: اگر شعبه‌ای نیاز به بازبینی و بازشماری آرا نباشد، تا پیش از ظهر شنبه نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اعلام می‌شود.

عرف در ادامه به وضعیت رعایت شیوه نامه های بهداشتی در شعب اشاره کرد و افزود: تلاش کردیم شعب امنی آماده کنیم و شعب امشب ضدعفونی می‌شوند، همه پروتکل‌های بهداشتی را اعمال کرده ایم و خیال مردم راحت باشد.

او ادامه داد: با دستگاه احرار هویت الکترونیک امکان رای چند بار وجود ندارد و بخاطر بیماری کرونا، انگشت زدن هم حذف شده است.

وی در ادامه به انتخابات شوراها اشاره کرد و گفت: برای انتخابات شوراها در۲۴ مرکز استان و ۹ شهر از صندوق الکترونیکی استفاده می‌کنیم همچنین در کلان شهرها برای اینکه تجمع نداشته باشیم، مردم از قبل اسامی مدنظر را یادداشت کنند و به تعرفه منتقل کنند تا در شعب ازدحام نشود.

رئیس ستاد انتخابات کشور همچنین با بیان اینکه در انتخابات شوراها امکان تشابه اسامی وجود دارد، تاکید کرد: مردم در تعرفه کد داوطلب را هم یادداشت کنند تا مشکلی پیش نیاید البته اگر کد را هم یادداشت نکنند، آرا باطل نمی‌شود.

عرف در ادامه و در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه "برای قطع احتمالی برق چه تمهیدی دیده شده است؟"، افزود: دستگاه‌ها باتری دارد و اگر برق قطع شود، دستگاه‌ها چند ساعت کار می‌کنند و مشکلی پیش نمی‌آید با این حال با دستور رئیس جمهوری و پیگیری‌های وزارت نیرو نباید قطعی برق داشته باشیم.

وی همچنین درباره تخلف در فضای مجازی نیز گفت: قانون موارد تخلف را روشن کرده است به عنوان مثال خرید و فروش رای یا تهدید برای رای دادن تخلف است. تخلف‌ها به مراجع قضایی ارسال می‌شود.

او ادامه داد: در برخی از انتخابات، بعضی افراد از رای خود عکس می‌گرفتند و منتشر می‌کردند که این قطعا تخلف است و ما اجازه این تخلف را نمی‌دهیم تا شائبه خرید و فروش رای ایجاد نشود.

رئیس ستاد انتخابات کشور همچنین درخصوص تمهیدات اندیشیده شده برای اخذ رأی از بیماران کرونایی و سالمندان نیز افزود: فردا آمار بیماران کرونایی قرنطینه را از وزارت بهداشت می‌گیریم و با همکاری هلال احمر و از طریق شعبه سیار از کسانی که مایل به رای دادن باشند، رای گرفته می‌شود.

وی در ادامه درخصوص صندوق های اخذ رای در خارج از کشور نیز گفت: در ۱۰۱ کشور و ۱۳۳ نمایندگی و با ۴۵۰ صندوق از ایرانیان خارج از کشور رای گرفته می‌شود البته کانادا اجازه برگزاری انتخابات را نداد و بنابراین در یکی از شهرهای آمریکا که نزدیک به مرز کاناداست، رای گرفته می‌شود.

عرف همچنین درباره امنیت کشور برای برگزاری انتخابات، افزود: وزیر کشور صبح امروز با حضور همه اعضای شورای امنیت کشور جلسه داشت. آخرین ارزیابی‌ها توسط ناجا نیروهای مسلح و نیروهای اطلاعاتی و امنیتی گزارش شده است که براساس این گزارش‌ها، مشکل جدی امنیتی نداریم اما نیروهای نظامی و انتظامی ما آمادگی کامل دارند.

رئیس ستاد انتخابات کشور در ادامه ترتیب اعلام نتایج انتخابات را به ترتیب ریاست جمهوری، میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری ، میان دوره ای مجلس شورای اسلامی و شوراها اعلام کرد و گفت: در حوزه ای که انتخابات میان دوره ای برگزار نمی‌شود، در صورت نهایی شدن شمارش و تایید آرای شوراها، می توانند نتایج آن را اعلام کنند.

وی همچنین درباره احتمال اشتباه انداختن رای در صندوق‌ها نیز افزود: در صورتی که رای به صندوق اشتباهی افتاده باشد، پس از باز شدن صندوق و با نظر ناظر، تعرفه رای در همان انتخابات مربوط به خود شمارش می شود.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha