مشارکت در انتخابات؛ نماد آینده‌نگری

اصفهان-ایرنا-حضور در انتخابات، قدم بلند انسان‌های دوراندیش برای آینده کشورشان است که سرنوشت دیگران را نیز مُتحول می‌کند.

به گزارش ایرنا، انتخابات یکی از مولفه‌های مهم دموکراسی در کشورهای مختلف دنیاست که شکل گیری انقلاب اسلامی ایران از همان اول بر همین پایه بوده و از رفراندوم آن زمان تا به امروز، همواره مردم این کشور در سرنوشت خود نقش داشته‌اند.

حضور در انتخابات و مشارکت اجتماعی، حق مردم در سرنوشت خود و تکوین آیندگان است و بی‌تفاوتی، کم‌توجهی و تحریم این عرصه، به امنیت، آرامش، اقتدار و عزت کشور صدمه می زند.

انتخابات در عرصه‌های بین المللی نیز فرصت های زیادی را برای مردم فراهم می کند و رییس جمهوری و نمایندگان با احراز رای بالا، نفوذ کلام و اثرگذاری بیشتری در صحنه‌های خارجی خواهند داشت.

انسان‌های بزرگ بر این باورند که آینده و سرنوشت جامعه با قهر، تحریم و شرکت نکردن در انتخابات، اصلاح و بهبود نمی‌یابد، بلکه باید برای انتخاب فرد اصلح و نمایش اقتدار نظام وارد عرصه شد.

آینده فرزندان این کشور به انتخاب امروز ما وابسته است و کوتاهی و کم‌توجهی به آنان صدمه می زند چرا که فرصت‌های زیادی را می‌گیرد.

امروز ۲۸ خرداد سال 1400، روز مهمی برای تعیین سرنوشت ایران و نظام جمهوری اسلامی است، چرا که ایرانیان در این روز، با انتخاب خود، سرنوشت ملی و محلی خود را رقم می زنند.

انتخاب رییس جمهوری توانمند برای مدیریت کشور و انتخاب اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا برای محل سکونت خود به این اقدام وابسته است و سرنوشت جامعه را برای پیشرفت و تعالی و یا شکست و عقب نشینی رقم خواهد خورد.

جبران برخی از تصمیمات امکانپذیر نیست

برخی از تصمیمات و اقدامات در زندگی ما لحظه‌ای و مربوط به فرصت و زمان خاصی است و اگر از آن روز و ساعت دور شود، دیگر جبرانش براحتی امکانپذیر نیست.

مشارکت پایین انتخاباتی و بی‌توجهی در انتخاب فرد توانمند و اصلح، سرنوشت چهار سال را بصورت مستقیم و آینده کشور را در بلندمدت بصورت غیرمستقیم تحت تاثیر  قرار می‌دهد و دیگر بسهولت امکان جبرانش نخواهد بود.

احساس مسوولیت جوانان برای آینده کشور

جوانان، زنان، کارگران، استاددان دانشگاه، دانشجویان، رای اولی‌ها و سایر گروه و اصناف در کنار همدیگر برای سرنوشت خود وارد صحنه می شوند.

محمدحسین مرادی، جوان ۳۰ ساله‌ای که نگاه مثبتی برای حضور در انتخابات دارد، در باره اهمیت این اقدام خود گفت: هر رای مردم کشور، یک فریاد، صدا و ندایی برای ابراز عشق به وطن و دشمن ستیزی است.

وی ادامه داد: اگر از ناملایمتی‌ها و مشکلات گلایه‌مندیم باید همه در کنار هم با یک انتخاب خود، سرنوشت خود را متحول کنیم.

این جوان اصفهانی معتقد است: مشارکت پایین و رای حداقلی برای کاندیداهای شورای اسلامی شهر و روستا و ریاست جمهوری، قدرت دفاع از حق و حقوق مردم را از او خواهد گرفت.

علی دادخواه، جوان رای اولی، که حضور در انتخابات را به عنوان یک خاطره برای خود می‌پندارد نیز معتقد است: در گذشته این حق در اختیار او نبوده که در تعیین سرنوشت شهرش و کشورش نقش داشته باشد و الان این فرصت برای او فراهم شده است.

وی افزود: اکنون فرصت بزرگ و مهمی برای تعیین سرنوشت به او و همسالانش داده شده و نباید در این باره اشتباه کنند.

مشکلات را به انتخابات گره نزنیم

محمد مظاهری، فرد با تجربه و کهنسالی که بیش از ۷۰ سال دارد هم در باره حضورش در انتخابات اظهار داشت: رییس جمهوری به تنهایی قادر به رفع همه مشکلات کشور نیست و در این مسیر به دیگر مسوولان قوا نیز نیاز دارد.

وی ادامه داد: همه مشکلات کشور را نباید به حضور در انتخابات گره زد، بلکه باید موانع و چالش‌ها ریشه‌یابی شود، چرا که دشمنی‌ها، تحریم‌ها و جنگ اقتصادی نیز در روند مشکلات اثر می گذارد.

وی بر این باور است که برای خروج از تحریم‌ها به رای بالای ملت نیاز داریم تا اینکه رییس جمهوری و وزیر امور خارجه آن دولت به پشتوانه ملت در برابر زیاده‌خواهی طرف‌های مقابل بین المللی بایستند.

نبود تبعیض جنسیتی در گرو انتخابات

زهرا سلطانی بانوی جوانی که حضور در انتخابات را حق خود و دیگر هموطنان می‌داند، نیز بر این عقیده است که آزادی در انتخاب فرد، یکی از حقوق مردم کشورمان است و کسی نمی تواند بگوید که به چه کسی رای بدهیم.

وی ادامه داد: تبعیض جنسیتی در سرنوشت کشور بواسطه انتخابات از بین رفته و همین موضوع بر سلامت و لزوم حضور مردم در صحنه افزوده است.

این خانم جوان اصفهانی نیز با اشاره به اینکه مشکلات زیادی در مدیریت کشور وجود دارد، تصریح کرد: رییس جمهوری منتخب باید به قول و وعده‌هایش عمل کند و نارضایتی‌ها را کاهش دهد.

به گزارش ایرنا، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر، روستا و عشایری امروز جمعه ۲۸ خرداد در سراسر کشور در حال برگزاری‌ است.
شمار واجدان شرایط رای دادن در استان اصفهان در این انتخابات سه میلیون و ۶۳۴ هزار و ۱۱۴ نفر است که یک میلیون و ۱۳۰ هزار و ۵۲۶ نفر از این رقم مربوط به شهرستان اصفهان است.

۷۹ هزار و ۳۳۰ هزار نفر از این رقم رای اولی خواهند بود که ۳۳ هزار و ۶۴۷ نفرشان مربوط به شهرستان اصفهان هستند.

تعداد کل شُعبه‌های اخذ رای در استان اصفهان سه هزار و ۴۶۵ شُعبه است که از این تعداد سه هزار و ۱۰۵ شُعبه بصورت ثابت و ۲۶۰ شُعبه بصورت سیار فعالیت می‌کنند.

۲ هزار و ۴۵۶ شُعبه شهری و  یک هزار و ۱۱ شُعبه روستایی در استان اصفهان وجود دارد.

انتخابات شوراهای شهر از ۵۹۱ کُرسی اصلی برخوردار است که حدود ۲ هزار و ۳۰۰ نفر برای کسب آنها رقابت می‌کنند.

در شوراهای روستای استان نیز سه هزار و ۱۲۴ کُرسی اصلی وجود دارد که پنج هزار و ۹۹۳ نفر در رقابت نهایی برای کسب آنها حضور دارند.  

استان اصفهان با ۲۴ شهرستان، ۱۱۱ شهر، ۵۲ بخش و ۱۳۲ دهستان، پنج میلیون و ۳۸۶ هزار نفر جمعیت دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha