کسب رتبه دوم کشوری توسط وزارت اقتصاد در شفافیت اطلاعات

تهران - ایرنا - دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور با اشاره به اعلام اسامی ۱۰ دستگاه اجرایی برتر در حوزه شفافیت اطلاعات از کسب رتبه دوم توسط وزارت اقتصاد در بین بیش از ۱۴۰ دستگاه دولتی خبر داد.

به گزارش روز پنج‌شنبه ایرنا از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران ( شادا) دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با اعلام اسامی دستگاه‌های اجرایی برتر در شاخص‌های ارتقای شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات عمومی، گفت: نتایج بررسی عملکرد ۱۴۰ دستگاه ارزیابی شده به رئیس جمهور ارائه شد.

بر اساس این گزارش، «رضا باقری اصل» ضمن اعلام این خبر گفت: موضوع شفافیت و دسترسی آزاد شهروندان به داده‌های باز دستگاههای اجرایی مبتنی بر تکالیف قانونی ومقرراتی که شفافیت را الزامی نموده اند در جلسه شانزدهم شورای اجرایی فناوری اطلاعات (۱۳ مهرماه ۹۹) به تصویب رسید.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات افزود: نتایج ارزیابی عملکرد دستگاهها در اجرای این مصوبه، روز گذشته در جلسه بیست و یکم شورای اجرایی فناوری اطلاعات به رئیس جمهور و اعضای شورا ارائه شد.

باقری اصل با اشاره به اینکه  اسامی ۱۰ دستگاه برتر در شفافیت اطلاعات از بررسی عملکرد ۱۴ شاخص شفافیت در بیش از ۱۴۰ دستگاه اجرایی مطابق با معیارهای این مصوبه به دست آمده است، افزود : روز شنبه هفته آینده لینک کامل گزارش آن شامل جزییات  و امتیاز های اخذ شده  در وبگاه EGOVERMENT.IR در اختیار عموم قرار می گیرد. 

باقری اصل تاکید کرد: تمامی دستگاههای اجرایی مکلف هستند زیردرگاه یا وبسایت شفافیت را تحت دامنه رسمی دستگاه (.shafaf) ایجاد و از طریق آن، داده‌های مدنظر این مصوبه را ظرف سه ماه در دسترس مردم قرار دهند.

وی هدف از این مصوبه را تسهیل در تعاملات الکترونیکی شهروندان با دستگاه‌های اجرایی، ارتقای شفافیت دستگاه‌های اجرایی، دسترسی مردم به داده عمومی و ایجاد یکپارچگی و تسهیل فرآیندهای تجاری و تسهیل فرآیندهای خدمات عنوان کرد.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات در ادامه افزود: موضوع شاخص‌های شفافیت داده های دولتی شامل دسترسی آزاد به اطلاعات مربوط به هزینه کرد وعملکرد مالی سالانه دستگاه‌های اجرایی و نهادهای وابسته، معاملات  دولتی، تفاهمنامه‌ها، موافقتنامه‌ها، قراردادها و روش انتخاب آن‌ها، دارایی‌های غیرمنقول و اموال امانی (مالی و سرمایه ای( و آمار و اطلاعات عملکرد اجرای برنامه‌های توسعه‌ای دستگاه‌ها می‌شود.

باقری اصل تصریح کرد: در همین حال لزوم شفافیت در زمینه تکالیف قانونی و برنامه های راهبردی، قوانین، مقررات و پیش نویس مصوبات مربوط به دستگاه های اجرایی، کلیه مجوزهای صادره به همراه فهرست گیرندگان مجوز، برنامه های توسعه و راهبردی دستگاه‌ها، فرآیندهای استخدام و تخصیص پست، صورت‌جلسات شوراها، هیئت عامل و هیئت مدیره، نشر کلیه اسناد مربوط به سفارش، اجرا و نتایج حاصل از پژوهش، معرفی مدیران دستگاه اجرایی و تولید و در دسترس قرار دادن کلیه اطلاعات قابل استفاده برای کسب وکارها، در این مصوبه تاکید شده است.

وی خاطرنشان کرد: از این رو تمامی دستگاههای اجرایی مکلف هستند که داده ها، فراداده ها و اطلاعات موردنیاز کسب وکارها و شهروندان را در درگاه یکپارچه داده های باز کشور Data.Gov.IR در دسترس قرار دهند. 

به گفته باقری اصل، در این زمینه سازمان فناوری اطلاعات نیز مسئول ایجاد، نگهداری و توسعه درگاه مذکور بوده و باید نسبت به ایجاد امکان درخواست داده‌های موضوع این مصوبه برای شهروندان اقدام کند. در همین حال کلیه دستگاه‌های اجرایی موظف به همکاری با این سازمان هستند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha