حماسه حضور در دیار مالک

کرمان - ایرنا - بوی اسپند می‌آید، انگار مردمان این دیار در تدارک جشنی پرعظمت هستند جشنی که قرار است بیش از همیشه شور و شعور سیاسی‌شان و از آن مهم‌تر عمل به وصیت سردار دلها را به نمایش بگذارد، آری اینجا روستای قنات ملک؛ زادگاه مالک اشتر علی، سیدالشهدای جبهه مقاومت و مرد میدان جهاد و شهادت است.

به گزارش ایرنا، از مسیر اصلی که وارد روستای قنات ملک می شوی، بوی یار را استشمام می کنی، انتهای خیابان اصلی قنات ملک از پس درخت کهنسالی که در انتهای مسیر قرار گرفته، مسجد جامع و در کنار آن منزل پدری حاج قاسم خودنمایی می کند، آه که گاهی چقدر زود دیر می شود، انگار همین دیروز بود که خاک کوچه های قنات ملک به یمن قدم هایت متبرک می شد، زن و مرد، پیر و جوان، بزرگ و کوچک دورتا دورت را می گرفتند تا نصایحت را به عنوان مراد و مریدشان بشنوند.

حماسه حضور در دیار مالک

اهالی قنات ملک هرگز به دست فراموشی نخواهند سپرد، نصیحت ها، پندها و درخواست هایی را که سردار دلهایشان گفت و رفت.

بی بی گلی پیر زنی که هنوز بعد از شنیدن نام "قاسم" با گوشه چارقد اشک هایش را پاک می کند در حالی که اسپند را روی آتش می ریزد، می گوید، حاج قاسم همیشه ما را نصحیت می کرد و می گفت، پشت سر رهبری بمانید و ولایتمدار باشید.

پیرزن در حالی که زغال های گر گرفته را فوت می کند و دود اسفند و کندر را به سمت مسجد و رای دهندگان هدایت می کند، از صمیمیتش با حاج قاسم می گوید، از دعای شهادتی که حاج قاسم خواسته بود در حقش بکند و اما او از خدا برای فرزند قنات ملک که نه؛ ایران، عاقبت بخیری از خدا خواسته بود.

انگشت سبابه رنگی پیرزن در دست های لرزانش که سینی منقل پر از آتش را این طرف و آن طرف می کند، حکایت از عمل به وصیت سردار دارد.

کمی پایین تر مشتی علی با کمری خمیده  کوچه های شیب دار قنات ملک را به نیت انداختن رای خود به صندوق و مشارکتی هر چند اندک در سرنوشت کشورش به سمت مسجد جامع روستا، همان مکانی که سابق بر این خانه پدری حاج قاسم بوده و با همت وی و ساکنان روستا به مسجد تبدیل شده است، بالا می رود.

با مشتی علی هم صحبت می شویم، نفس هایش بوی زحمت و کسب روزی حلال می دهد، پیرمرد مرا به یاد پدربزرگ خدا بیامرزم می اندازد که دست های زمخت و بریده بریده اش همیشه نوازشگر و زبان رئوف و مهربانش همیشه نصحیت کننده ما بود که مبادا راهی جز اسلام و مسلمانی بروید و مبادا نانی جز نان حلال بخورید.

اهالی قنات ملک بدون حضور مالک در صف رای دادن

ورودی مسجد جامع، اهالی روستای قنات ملک حتی حالا بدون حضور مالک نیز در صف رای دادن ایستاده اند با اینکه هنوز مدت زمان زیادی از آغاز رای گیری نمی گذرد و قنات ملک جمعیت چندانی ندارند اما انگار مردمان این دیار نیز بیش از همه، این ساعت را لحظه شماری کرده اند که چنین مشتاق ایستاده اند.

مسجد جامع قنات ملک حس عجیبی را در من زنده می کند، عکس های مختلف حاج قاسم که بر در و دیوار مسجد نصب شده، ابهتی وصف ناشدنی به این منکان داده است، امام جماعت مسجد از حضور مکرر حاج قاسم در این مسجد می گوید و شنیدن حرف هایش مرا به آن زمان می کشاند، زمانی که سردار مسجد قنات ملک را جایی امنی برای درد و دل کردن با حضرت دوست می دانست.

حجت الاسلام مهدی شجاع الدینی از گریه ها و هق هق های حاجی در پای روضه امام حسین (ع) و زیارت عاشورا می گوید و از حضور در صحنه های مختلف انقلاب و نظام.  

او که حالا حدود پنج سال است به خواست سردار سلیمانی در این روستا ماندگار شده خاطرات زیادی از سردار دلها در یاد دارد، از حضورش بدون محافظ با لباس بدل در صف نماز گرفته تا هق هق گریه هایی برای سرور و سالار شهدا که شانه هایش را به شدت تکان می داده است.

او می گوید: اگر سردار سلیمانی بود همه را به شرکت در انتخابات دعوت می کرد لذا من نیز مردم را برای خلق حضوری حماسی دعوت می کنم.

دوست محمدی مسئول پایگاه بیسج روستای قنات ملک نیز از رشادت های سردار می گوید، از تلاش برای ساختن همین مسجد که سابق بر این خانه پدری سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی بوده و با همت او و کمک اهالی تبدیل به مسجد شده است.

او نیز سردار دلها را مرد خدا می داند و می گوید، اهالی قنات ملک با رفتن حاج قاسم یتیم شدند.

دوست محمدی از ولایتمداری سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و تعهدش به نظام و انقلاب می گوید او می گوید حضور در پای صندوق های رای وظیفه ماست زیرا با این حضور از پایمال شدن خون شهدا جلوگیر می کنیم.

امروز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ قنات ملک، روستای زادگاه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی از نخستین ساعات صبح شاهد حضوری پرشور و بی بدیل است.

مردمان این دیار در پای صندوق های رای حماسه حضوری وصف ناشدنی را در دیاری منصوب به مالک اشتر علی، سیدالشهدای جبهه مقاومت و مرد میدان جهاد و شهادت به تصویر کشیده اند.  

حماسه حضور در دیار مالک

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha