۲۶ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۲۲:۱۷
کد خبرنگار: 955
کد خبر: 84370458
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نتیجه انتخابات شورای شهر مشهد شنبه اعلام می‌شود

مشهد- ایرنا- رییس ستاد انتخابات خراسان رضوی گفت: با توجه به برگزاری انتخابات شورای شهر مشهد به صورت تمام‌الکترونیک، نتیجه این انتخابات روز شنبه، ۲۹ خردادماه مشخص و اعلام خواهد شد.

محمدعلی نبی پور، چهارشنبه در نشست خبری پیرامون انتخابات ۲۸ خرداد افزود: در شهر مشهد همه ۲۵ فرایند انتخابات به صورت تمام الکترونیک در هزار و ۵۱۴ شعبه اخذ رای انجام خواهد شد.

وی گفت: علاوه بر اینکه احراز هویت در همه این شعب به صورت الکترونیک انجام می شود، پنج هزار و ۴۵۰ صندوق اخذ رای الکترونیک در این شعب استقرار می یابد، یعنی در هر شعبه یک تا پنج صندوق رای الکترونیک استقرار خواهد یافت.

نبی پور اضافه کرد: مردم نباید اشتباه کنند، انتخابات ۲۸ خرداد در مشهد به صورت اینترنتی و از منازل برگزار نخواهد شد، بلکه با حضور مردم در شعب اخذ رای ابتدا هویت رای دهندگان با دستگاه احراز هویت تایید شده و سپس رای شهروندان از طریق صندوق رای های الکترونیک اخذ می شود.

وی گفت: صندوق های رای الکترونیک هیچ ارتباطی با فضای مجازی، اینترنت و یا حافظه های جانبی ندارد، لذا امکان هک شدن این دستگاه‌ها و ایجاد اختلال در روند رأی‌گیری امکانپذیر نخواهد بود.

نبی پور گفت: رای گیری در این روش به صورت محرمانه است و هیچ یک از مشخصات رای دهندگان یا نامزدها در حافظه‌ دستگاه‌ها و یا کارت رای‌گیری ثبت نمی شود.

رییس ستاد انتخابات خراسان رضوی ادامه داد: برای سهولت در انجام کار رای گیری با صندوق‌های تمام الکترونیک، به شهروندان توصیه می‌شود قبل از حضور در شعب، اسامی و کد نامزد مورد نظر خود را یادداشت کرده و سپس اقدام به حضور در شعب رای ‌گیری کنند.

نبی پور گفت: برای آسان کردن احراز هویت، رای دهندگان حتماً کارت ملی خود را همراه داشته باشند تا از طریق خواندن کارت توسط دستگاه، فرایند احراز هویت به راحتی صورت گیرد.

وی اظهار داشت: هر چه در انتخابات از فناوری های الکترونیک استفاده شود سلامت رای گیری افزایش می یابد و از منظر مدیریتی و پردازش و شمارش آرا سرعت عمل بیشتر شده و احتمال بروز تقلب یا خطای انسانی نیز در فرایند رای گیری بسیار کاهش می یابد.

وی همچنین گفت: با توجه به اینکه به دنبال افزایش مشارکت مردم در پای صندوق‌های رای هستیم، تمهیدات لازم را نیز در نظر گرفته‌ایم که به واسطه این حضور در روز انتخابات سلامت مردم به واسطه شروع احتمالی کرونا به خطر نیفتد.

نبی پور گفت: در اولین اقدام شعب اخذ رای استان که در انتخابات سال ۹۸  چهار هزار و ۲۳ شعبه بود اکنون به پنج هزار و ۷۳ شعبه افزایش یافته است و در این روند تقریبا همه شعبی که پیش از این حدود ۷۰۰ رای داشته اند به ۲ شعبه تقسیم شده اند تا از تراکم جمعیت در این شعب جلوگیری شود.

وی گفت: علاوه بر اینکه در هر شعبه اخذ رای ناظران بهداشتی بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی مقابله با کرونا نظارت دارند، اقلام بهداشتی نظیر مواد ضدعفونی کننده، ماسک و دستکش نیز به شعب اختصاص یافته است.

مجموع نامزدهای انتخابات شوراها در سه شهر مشهد، احمد آباد و رضویه این شهرستان ۸۲۶ نفر هستند که ۷۹۳ نفر آنها از شهر مشهد، ۱۸ نفر از شهر رضویه و ۱۵ نفر نیز از شهر ملک آباد هستند.

تعداد اعضای شورای شهر مشهد ۱۵ نفر و تعداد اعضای شوراهای شهر رضویه و ملک آباد نیز هر کدام پنج نفر است.

شهرستان مشهد با سه شهر مشهد، رضویه و ملک آباد حدود ۴۰۰ روستا و آبادی بیش از ۳.۵ میلیون نفر جمعیت دارد که بر اساس اعلام استانداری خراسان رضوی بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر واجد شرایط رای دادن هستند.

انتخابات ششمین دوره‌ شوراهای اسلامی شهر و روستا، روز جمعه ۲۸ خرداد ماه امسال همزمان با سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و دومین انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha