نخست وزیر عراق با فرماندهان حشد الشعبی سامراء دیدار کرد

بغداد-ایرنا- مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق روز چهارشنبه به میان فرماندهان حشد الشعبی رفت با آنان عکس یادگاری گرفت و ۴ موضوع را به بحث گذاشت.

به گزارش ایرنا به نقل از دفتر نخست وزیری عراق، الکاظمی در این دیدار با فرماندهان حشد الشعبی درباره اوضاع امنیتی سامراء، عملیات هماهنگی با نیروهای امنیتی (بین حشد الشعبی و سایر نیروهای امنیتی)، تلاش های مشترک برای حفاظت از امنیت شهروندان و تقویت ثبات در سامراء بحث و تبادل نظر کرد.

وی همچنین با فرماندهان نیروی زمینی عملیاتی سامراء دیدار کرد و گفت: امنیت، مسئولیت جمعی و مشارکتی است که ثمره آن در همه عرصه های دیگر بروز می کند. جز از مسیر تثبیت امنیت نمی توان شکوفایی و آبادانی و بازرگانی و ثبات را محقق کرد.

نخست وزیر عراق با فرماندهان حشد الشعبی سامراء دیدار کرد

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق که امروز به استان صلاح الدین سفر کرده بود، بازدیدی هم از پایگاه اسپایکر محل کشتار خونبار جوانان در حال آموزش عراقی در ژوئن سال ۲۰۱۴ میلادی کرد و وعده داد که آن مکان را تبدیل به موزه کند.

حشد الشعبی از ۴۲ گروه نظامی ثبت شده نزد مشاور امنیت ملی تشکیل شده است که قریب به ۱۱۸ هزار رزمنده دارد اما آمارهای این گروه متفاوت هستند. گروه های مسلح حشدالشعبی به ۲ بخش تقسیم می‌شوند: نخست گروه‌های مسلح معروف مانند سازمان بدر، گردان‌های حزب‌الله و عصائب اهل الحق و بخش دوم را گروه‌های کوچکی تشکیل می‌دهند که بخش زیادی از آنها پس از فتوای آیت الله سیستانی به وجود آمدند. پس از سازمان بدر، عصائب اهل‌الحق و گردان‌های حزب‌الله در رتبه های بعدی قرار دارند و هر یک از آنها نزدیک به ۶ هزار رزمنده دارند. جنبش‌های شاخص در نیروهای مردمی را جنبش‌النجباء به فرماندهی شیخ اکرم الکعبی، گردان‌های سید الشهداء به فرماندهی ابوآلاء، گردان های جند الامام به فرماندهی ابوجعفر الاسدی، گردان های امام علی به رهبری الحاج شبل، جنبش طلائع الخراسانی به فرماندهی علی الیاسری و گردان‌های عاشورا وابسته به مجلس اعلای اسلامی به فرماندهی عمار حکیم هستند.

همچنین نیروهای مردمی شامل گروه های کوچکتری مانند گردان های جهاد و البناء و تشکیل الحسین الثائر و نیروهای شهید صدر و گردان های التیار الرسالی و فرقه العباس و تیپ علی اکبر وابسته به عتبات مقدس حضرت عباس و امام حسین (ع) هستند.

در یک جمع بندی کلی می توان گفت که همه طوایف دینی از شیعه، سنی، مسیحی و همه قومیت‌ها از عرب، کُرد و ترکمن در آن حضور دارند. برهمین اساس هم نیروهای تشکیل دهنده آن بر ۲ قسم هستند؛ گروه‌های مسلح شناخته شده و جوانانی که به دعوت مرجعیت به کمک ارتش آمده‌اند.

بنابراین از مهم‌ترین گروه‌های تشکیل دهنده حشد الشعبی می‌توان به گروه‌هایی همانند عصائب اهل الحق، سرایا، طلیعة الخراسانی، کتائب سیدالشهداء، حرکة حزب الله النجباء، کتائب حزب الله، سرایا الاسلام و... اشاره کرد. فرهاندهی حشدالشعبی برعهده فالح فیاض است که ابومهدی المهندس معاون او بود که در عملیات تروریستی توسط دولت آمریکا به شهادت رسید و هادی العامری به جانشینی او انتخاب شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha