تقدیر قرارگاه ثارالله از ستاد مقابله با کرونای پایتخت

تهران-ایرنا- جانشین قرارگاه ثارالله  با قدردانی از اعضای شورای ستاد فرماندهی مقابله با کرونای تهران گفت: بیماری کرونا نشان داد اگر متحد و هماهنگ و هم افزا باشیم و هدف  رفع مشکل مردم باشد موفق خواهیم بود.

سردار حسین نجات امروز چهارشنبه در جلسه شورای فرماندهی ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران افزود: ستاد مقابله با کرونای تهران یکی از ستادهای موفق در کشور است  و از تلاش های و زحمات دکتر علیرضا زالی رییس این ستاد، قدردانی کرد .

وی در ادامه گفت:‌امروز به برکت انقلاب اسلامی و به همت متخصصان کارآمد، قطب پزشکی و دارویی در دنیا هستیم و در حوزه پزشکی جزو ۱۰ کشور برتر دنیا و جزو ۶ کشور موفق در تولید واکسن هستیم .

وی با اشاره به تولید ۹۰ درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل به همت متخصصان یادآور شد که ایران امروز از نظر علمی در همه رشته های علمی پیشرفته است.

وی اظهار داشت:‌ بسیاری در دنیا قصد داشتند که در اپیدمی کرونا دین را در مقابل علم قرار دهند اما مقام معظم رهبری با تدابیر عالی بیش از همه مدافع سلامت مردم بودند و نشان دادند که دین بهترین مدافع پیشرفت و علم است .

حمایت از صنوف، حمایت و تامین هزینه بیماران نیازمند، تهیه مستند از شهدای مدافع سلامت، حمایت از کادر درمان و پرستاران، حمایت از خانواده شهدای مدافع سلامت از دیگر موضوعات مورد تاکید سردار حسین نجات در این نشست بود.

در ادامه این نشست روسا و معاونان دانشگاه های علوم پزشکی، سردار حسن زاده، سردار هداوند ضمن ارایه گزارشی به بیان اقدامات صورت گرفته از ابتدای شیوع کرونا تاکنون پرداختند که از آن جمله می توان به پوشش مادران باردار در زمان کرونا اشاره کرد.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی،  زالی نیز در این جلسه با بیان این که جمعیت رای دهنده استان تهران معادل ۱۳ استان کشور است ، مشارکت شهروندان تهرانی در این انتخابات را بسیار وثیق و وزین برشمرد و از آنان خواست همچون همیشه با مشارکت فعال در انتخابات، حماسه ای ملی خلق کنند و با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری با انتخاب کاندیدای اصلح راه تعالی کشور را هموار سازند.

شکل گیری مدل تلفیقی و الگوی مدیریتی کارآمد در ستاد مقابله با کرونای تهران


رییس ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران به تشریح دستاوردهای ستاد در دوران پاندمی کرونا پرداخت و گفت:‌ وضعیت پایتخت را به عنوان گرانیگاه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور با سایر استانها متفاوت برشمرد و به شرایط اقتصادی، جمعیت بالا، چگالی و تراکم بالای جمعیتی تهران، جمعیت شناور، تعداد بالای مسافران ناوگان های حمل و نقل عمومی، وجود اتباع غیررسمی، سکونتگاه های غیررسمی، حاشیه نشینی شهری، معتادان متجاهر، کودکان کار و تکدی گری در تهران اشاره کرد

 زالی به تشریح روند تشکیل ستاد مقابله با کرونای پایتخت پرداخت و به همکاری و مشارکت ۲۵ نهاد سیاسی، نظامی، اجتماعی و اقتصادی و ۴۶۵ خرده نهاد با این ستاد اشاره کرد که طراحی و برنامه ریزی برای مقابله با کرونا بدون یک الگوی مدیریتی همه جانبه فراگیر و مشارکت آنان امکان پذیر نبود.


به گفته وی مدل تلفیقی جدیدی به عنوان یک الگوی مدیریتی در تهران از سوی ستاد مقابله با کرونای تهران شکل گرفت که می تواند در سالهای آتی نیز به عنوان یک الگوی مدیریتی کارآمد در بحران های مختلف مورد بهره برداری قرار گیرد .

رشد ارایه خدمات بهداشتی درمانی در تهران 


وی با اشاره به آمار مبتلایان و مراجعان به بخش های سرپایی بهداشتی و درمانی تهران گفت: با تلاش همکاران و مدافعان سلامت در ۱۱۸ بیمارستان استان تهران از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۹۴,۲ درصد از مجموع بیماران کرونایی بستری شده  بهبود یافته و ترخیص شدند.


به گفته زالی براساس آمار میزان متوسط مرگ و میر نسبت به مراجعان بدحال بستری در بیمارستانها  در تهران ۲,۹ درصد است و این میزان نسبت به مجموع مراجعان به بخش درمان  ۱.۷ است که نشان دهنده ارایه خدمات درمانی با کیفیت در تهران است و مرهون تلاش کارکنان بهداشتی ودرمانی استان تهران است.


وی یادآور شد: براساس آمار حوزه بهداشت سه دانشگاه علوم پزشکی پایتخت در نیمه دوم سال ۹۹ نسبت به بازه زمانی مشابه در سال ۹۸؛ واکسیناسیون کودکان  و زنان باردار، غربالگری زنان باردار، مراقبت های کودکان زیر ۵ سال، مراقبت های سالمندان و بیماران خاص بین ۱۰-۵ درصد در تهران رشد داشته است.


کاهش مرگ و میر مادران باردار 

وی کاهش مرگ و میر مادران باردار در اپیدمی کرونا و در نیمه سال ۹۹ و کاهش مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال در تهران را افتخاری ارزنده برای حوزه سلامت برشمرد که به همت و تلاش همکاران حوزه بهداشت و درمان حاصل شده است و مایه افتخار استان تهران است.


کاهش مرگ و میر مادران باردار به عنوان یک شاخص توسعه در جوامع ، تقویت زیرساختهای بهداشتی در دوران کرونا، رایه خدمات سرپایی و بستری به بیماران کرونایی، انتشار مقالات متعدد و تلاش برای تولید واکسن، درمان بیماران در منزل، مشارکت بسیج در اجرای فازهای مختلف طرح شهیدسلیمانی ، همکاری بسیج و گروههای جهادی با حوزه سلامت، تولید اقلام بهداشتی و ماسک، مشارکت بسیج در مراکز خودرویی  واکسیناسیون اشاره کرد

دستاوردهای خیز چهارم بیماری کرونا


زالی در بخش دیگری از این گزارش خاطرنشان کرد: در خیز چهارم بیماری با یک سوش چموش جدی انگلیسی روبرو شدیم که در مقایسه با خیز سوم، رشد ۴۳ درصدی میزان عمومی مراجعان بستری و رشد ۴۸ درصدی مراجعان سرپایی بهداشت و درمان در تهران را به همراه داشت . اما میزان کشندگی علیرغم مراجعات بیشتر و بدحال تر در خیز چهارم از ۱,۷ به ۱.۵ به بیمارستان ها تقلیل یافت .

وی واکسیناسیون کرونا با مشارکت سازمان های مختلف و هماهنگی بین بخشی، راه اندازی مراکز تجمیعی در تهران را از دیگر دستاوردهای مهم برشمرد وافزود: رکوردزنی همکاران بهداشتی  در تهران در واکسیناسیون سالمندان بالای ۸۰ سال و همچنین ۸۰- ۷۰ سال بی نظیر بود. تاکنون ۷۶ مرکز تجمیعی واکسیناسیون در تهران راه اندازی کردیم و استان تهران این ظرفیت را داراست که در واکسیناسیون پیشگام و پیشقراول باشد.

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha