چالش‌های پیش روی رییس جمهوری منتخب

قزوین - ایرنا - دانشیار اقتصاد دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) گفت: کشور با چالش‌های مختلفی در حوزه اقتصادی از جمله سرمایه گذاری، بانکداری اسلامی، قاچاق و کاهش جمعیت مواجه است که باید رئیس جمهوری منتخب باید برای هر یک از آنها برنامه ریزی های جامع و مدونی داشته باشد.

روح الله بیات روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به مهمترین چالش‌های اقتصادی موجود در کشور، اظهار داشت: بزرگترین چالش موجود فقدان رشد اقتصادی است، یعنی در طول چند سال گذشته رشد اقتصادی منفی و نزدیک به صفر بوده و در مجموع میزان حجم اقتصادی با ۱۰ سال پیش تفاوتی پیدا نکرده است.
وی ، بخش مهمی از نبود رشد اقتصادی را فقدان سرمایه‌گذاری در کشور دانست و افزود: وقتی در کشوری، سرمایه‌گذاری فعال نباشد به تبع آن اشتغال و تولید وجود نخواهد داشت، یعنی به دلیل مشکلات مختلف طی یک دهه گذشته نقدینگی کشور به سمت تولید و سرمایه گذاری ثابت هدایت نشده است.
دانشیار اقتصاد دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) اضافه کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر بازارهایی از جمله بازار سکه، طلا، ارز و بورس به صورت غیراصولی برای سرمایه گذاران جذاب شد و به جای اینکه  نقدینگی‌ها منجر به تولید و اشتغال هدایت شود، به سمت سوداگری حرکت کرده و باعث ترکیدن حباب آنها شد.
بیات یادآور شد: در حال حاضر اقتصاد کشور براساس اقدمات انجام شده تبدیل به یک اقتصاد نحیف شده که به بازپروری اساسی نیاز دارد.
وی اظهار داشت: در چنین شرایطی یک سوال به وجود می‌آید و اینکه شکل گیری سرمایه‌گذاری به چه عواملی بستگی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که به یک تحول اساسی در سیستم بانکداری نیاز داریم چرا که سیستم بانکداری کشور به صورت وحشتناکی معیوب بوده و بانک ها به عنوان وکیل سپرده گذاران و براساس بانکداری بدون ربا که باید در پروژه‌ها به کار بگیرند تا امانت داری کنند، عمل نکرده که در این حوزه نیازمند تحول جدی هستیم.

چالش‌های پیش روی رییس جمهوری منتخب


این استاد دانشگاه گفت: چالش دیگر حوزه اقتصاد کشور چگونگی ارتباط با کشورهای دنیا است که اقتصاد ایران را در تشکیل سرمایه ثابت و جاری تحت فشار قرار می دهد، چراکه گردش سرمایه به راحتی ممکن نیست و ورود سرمایه گذار خارجی به کشور و همین طور صادارت محصولات به خارج از ایران با مشکلاتی رو به رو است.
بیات افزود: فقدان صادارت و افزایش هزینه تولید مشکلات سرمایه گذاران را افزایش می دهد و به همین دلیل به هدف اصلی خود در تولید و سرمایه گذاری که افزایش سطح رفاه عمومی است نرسیده و متاسفانه فقر و فاصله طبقاتی در بین جامعه افزایش پیدا می کند.
عضو هییت علمی دانشگاه بین الملل امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه وجود چالش های اقتصادی از لحاظ کیفی منجر به افزایش فاصله طبقاتی و نرسیدن به توسعه می شود، اضافه کرد: فاصله بسیاری بین دهک های بالا و پایین داریم در دهک آخر هم فاصله ها بسیار زیاد است و به شدت کشور با توزیع ناعادلانه درآمد و امکانات رو به رو است و این پیامد خوبی نیست.
وی اظهار داشت: یک چالش دیگر در زمینه اقتصاد، کاهش جمعیت ایران است که اثرات خود را در بلند مدت در رکودهای اقتصادی خواهد گذاشت و چناچه رشد اقتصادی با سرمایه گذاری هم داشته باشیم یک مشکل جدی دیگر خواهیم داشت که اگر برطرف و ترمیم نشود با کاهش قابل توجه جمعیت و پیری بسیار سریع در ایران مواجه می شویم که آثار اقتصادی آن کاهش تقاضا در بازار می شود و با رکود اساسی رو به رو خواهیم بود.
این استاد دانشگاه گفت: یکی دیگر از چالش های بسیار زیاد و بزرگی که در زمینه اقتصاد با آن مواجه بوده و علی رغم تببین سیستم های مختلفی نتوانسته ایم برای آن راهکاری اساسی تبیین کنیم، موضوع قاچاق است که تولید کننده داخلی را از پای در می آورد و اقتصاد زیر زمینی شکل می گیرد و باید در اسرع وقت نسبت به آن اقدام اساسی کرد.
وی اضافه کرد: ثبت اشتغال در بین جوانان و افراد تحصیل کرده از دیگر چالش های مهم اقتصاد ایران است و رییس جمهور آینده باید برای این موضوع یک اقدام عاجل و فوری کرده و با ایجاد اشتغال پایدار نرخ اشتغال را افزایش و اقتصاد را به سمت رشد و توسعه ببرد.
معاون امور بین الملل دانشگاه بین الملل امام خمینی (ره) گفت: اشتغال پایدار منجر به تولیدی می شود که تقاضای بازار است و با توجه به موقعیت فوق العاده جغرافیایی کشور ایران دسترسی به آسیاسی میانه، قفقاز، خاورمیانه و حاشیه خلیج فارس منجر به صادارات محصولات می شود، البته باید در این زمینه با کشورهای مورد نظر هم تعامل داشته باشیم و بتوانیم مبانی اقتصاد منطقه ای را براساس پیوستن به پیمان های تجاری و ایجاد دیپلماسی اقتصادی به کار بگیریم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha