۲۶ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۷:۴۵
کد خبرنگار: 1245
کد خبر: 84370228
۰ نفر

برچسب‌ها

پادشاه مغرب نخست وزیری نفتالی بنت را تبریک گفت

تهران – ایرنا –«محمد ششم» پادشاه مغرب امروز (چهارشنبه) با ارسال پیامی به «نفتالی بنت» نخست وزیر رژیم صهیونیستی انتخاب او را به این سمت تبریک گفت.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز در این پیام، پادشاه مغرب از اشتیاق فراوان خود مبنی بر پیگیری اهدافش در راستای خدمت به آشتی در خاورمیانه تاکید کرده است.

ملک محمد ششم در این پیام نوشته است که «اسباب خوشحالی من است که به مناسبت انتخاب شما به عنوان نخست وزیر اسرائیل، صمیمانه ترین تبریک ها و خالصانه ترین آرزوها را همراه با موفقیت کامل شما در مسئولیت های بلندپایه اعلام کنم.»

پادشاه مغرب افزوده که «این مناسبت را مغتنم می شمارم و بر اشتیاق خود و کشورم برای ادامه نقش موثر و کوشش های خیرخواهانه در راستای هدف خدمت به صلح عادلانه و همیشگی در خاورمیانه تاکید می کنم؛ به گونه ای که ضامن زندگی مردم منطقه در کنار هم و در فضایی از آرامش، امنیت و همبستگی باشد.»

مغرب ۱۰ دسامبر گذشته با میانجیگری ایالات متحده آمریکا روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی کرد و در مقابل، دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، حاکمیت رباط بر «صحرای غربی» که از سال ۱۹۷۶ میان مغرب و جبهه «پولیساریو» مورد اختلاف و مناقشه است را به رسمیت شناخت.

سه کشور عربی دیگر شامل امارات متحده عربی، بحرین و سودان نیز روابط خود را در سال گذشته میلادی (۲۰۲۰) با رژیم صهیونیستی عادی کردند.

در خبر تازه دیگر مربوط به مغرب، دادگاه روزنامه نگار معترض این کشور که دست به اعتصاب غذای ۷۰ روزه زده است به تعویق افتاد.

دادگاه تجدیدنظر در شهر «کازابلانکا»، نشست رسیدگی به پرونده روزنامه نگار معترض و زندانی «سلیمان الریسونی» را که از سال گذشته در بازداشت موقت به سر می برد به ۲۲ ژوئن جاری موکول کرد.

مقام های مغرب، سال گذشته الریسونی، مدیر مسئول روزنامه «اخبار الیوم» را به اتهام «ترویج خشونت و اعتراض» بازداشت کردند در حالی که فعالان حقوق بشر معتقدند که این اتهام «ساختگی» و بازداشت و دادگاه او سیاسی است.

به گفته فعالان حقوق بشری در داخل و خارج مغرب، این روزنامه نگار به دلیل نگارش سرمقاله های انتقادی و اعتراض به سیاست های دولت بازداشت و زندانی شده است.

در همین راستا، انجمن حقوق بشر مغرب به عنوان بزرگترین انجمن مستقل حقوق بشری این کشور، با ارسال نامه ای به نخست وزیر و دیگر مقام های رباط، «وضعیت سلامتی سلیمان الریسونی را وخیم و نگران کننده» توصیف کرده است.

این انجمن همچنین با فرستادن نامه ای به ملک محمد ششم، پادشاه مغرب خواستار آزادی فوری الریسونی شده است.

در همین پیوند نیز سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار توییتی در صفحه رسمی این نهاد نوشت که هر لحظه احتمال می رود که سلیمان الریسونی روزنامه نگار مخالف دولت مغرب به سبب اعتصاب جان خود را از دست دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha