منطقه ویژه اقتصادی پیام البرز قطب آی.سی.تی کشور می شود

کرج - ایرنا - وزیر ارتباطات و فناوری و اطلاعات گفت که به زودی شاهد این تحول خواهیم بود که منطقه ویژه اقتصادی پیام البرز قطب« آی.سی.تی» کشور به لحاظ ساختار شبکه ای و احداث مراکز داده تبدیل می شود.

محمد جواد آذری جهرمی روز چهارشنبه در آئین راه اندازی مرکز تبادل داده های شهید محسن فخری زاده  در منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام  البرز اظهار داشت: این نتیجه سیاستگذاری ها در شورای عالی فضای مجازی و وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات است  که موجب شد تا این اتفاق به وقوع بپیوندد.

وی بیان داشت:  مرکز تبادل داده های شهید فخری زاده  به عنوان یک سنگ بنای مهم در سند معماری و طرح کلان شبکه ملی ارتباطات به سرانجام رسید؛ یکی از گلایه های مقام معظم رهبری این بود که برخی از اجزای شبکه ملی ارتباطات از برنامه عقب است که  یکی از همان اجزا همین مرکزی است که امروز افتتاح شده است.

آذری جهرمی با اشاره به کارکرد مرکز شهید فخری زاده گفت: در طراحی شبکه ملی ارتباطات یک قطب مرکز داده داریم که بنا است چند قطب داشته باشد که در این بین یک مرکز  داده داریم که در استان البرز و در منطقه ویژه اقتصادی پیام جانمایی شد و در واقع پیام میزبان بزرگ ترین قطب داده های کشور شده است.

وی با بیان اینکه پیشینیان ما منطقه پیام را به عنوان هاب پستی طراحی کرده بودند، اظهار داشت: با نگاه جدید و با نگاه به عرصه اقتصاد دیجیتال بازآفرینی کردیم و تسهیلات ویژه ای در منطقه ویژه  پیام  برای شرکت ها در نظر گرفته ایم.

آذری جهرمی با اشاره  به ویژگی های سرمایه گذاری شرکت های آی.سی.تی در منطقه ویژه اقتصادی پیام خاطر نشان کرد: این منطقه نزدیک به تهران بوده و  هاب ارتباطی سراسر کشور است و اگر مرکز داده در این منطقه بنا شود،  حداقل سرمایه گذاری  در پیام به اندازه ۲۴ درصد هزینه تجهیزات گمرکی که باید پرداخت و آنها را وارد کشور کنند برایشان مقرون به صرفه است.

وی ادامه داد: به همین منظور چهار مجموعه ساخت دیتا سنترهای خود را در منطقه پیام آغاز  کرده اند، نخستین دیتا سنتر مربوط به بخش خصوصی است و ظرفیت  آن به اتمام رسیده، دومی شرکت ارتباطات زیر ساخت است، شرکت شاتل  به عنوان سومین دیتا سنتر نیز مراحل اجرایی آن به پایان رسیده و همراه اول نیز به عنوان چهارمین یکی از بزرگ ترین دیتا سنترهای خود را در سراسر کشور در حال بنا کردن در این منطقه دارد.

وزیر ارتباطات، فناوری و اطلاعات خاطر نشان کرد: حال که منطقه تبدیل منطقه پیام  به قطب مرکز داده ها  تبدیل شده،  نیاز به یک سری زیر ساخت ها دارد که نخستین نیاز این است که شرکت ارتباطات زیر ساخت باید در این منطقه حضور و تجهیزات مورد نیاز از جمله فیبرها و شبکه ها را مستقر کند، در مرحله بعدی ما علاقه مند بودیم که بسیاری از مطالب بین المللی و داخلی خودمان از طریق ایران به سایر کشورهای منطقه هاست بشود و در عصر اقتصاد دیجیتال ما به دنبال کسب بازار از منطقه هستیم.

آذری جهرمی با بیان اینکه برخی از شرکت های ما در کشورهای همسایه بازار دارند افزود: در مرحله نخست برنامه این بود که با  کشورهای منطقه ارتباطاتمان را به صورت مستقیم برقرار کنیم، بدین معنی که اگر ما با عراق همسایه هستیم این نباشد که بسته تبادل مان در فرانکفورت آلمان تبادل شود، چرا که ما در فضای سایبری همسایه نیستیم.

وی با بیان اینکه در سال های گذشته با بسیاری از کشورهای منطقه به صورت مستقیم ارتباط برقرار کردیم ، گفت: ترکیه، قطر، عمان، افغانستان، عراق، ارمنستان، آذربایجان و امارات متحده از جمله کشورهایی بودند که تلاش کردیم تا ارتباطات به صورت مستقیم برگزار کنیم چرا که برقراری این ارتباط موجب می شود تا کیفیت سرویس های ایران در این کشورها به طرز قابل قبولی رشد و ارتباطات آنها نیز برای ما تسهیل خواهد شد.

وی ادامه داد: با راه اندازی مرکز داده این امکان فراهم می شود که شرکت های بین المللی نیز به سهولت از طریق این مرکز سرویس های هاستینگ و خدمات ابری شان که فارغ از مقرراتی که در سرزمین اصلی است در این منطقه بنا کنند، بنابراین یک گام رو به جلو برای کسب بازار منطقه ای است.

وزیر ارتباطات، فناوری و اطلاعات در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در شرکت ارتباطات زیر ساخت در سال ۹۶ مراحلی را برای رفع انحصار برداشته شده چرا که انحصار شرکت زیر ساخت از دید ما حاکمیتی است و نه  اقتصادی، انحصار اقتصادی مطلوب نیست و دولت بایستی از این خدمات و کارهایی که به صورت انحصاری در اختیار دارد بر اساس سیاست های کلی اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی بیرون بیاید.

آذری جهرمی گفت: یکی از این حوزه ها در بخش رومینگ بود که به صورت انحصاری سیگنالینگ آن در اختیار شرکت ارتباطات زیر ساخت بود، که در نخستین گام این ارتباط را آزاد سازی کرده و به خود اپراتورها برای اجرایی شدن واگذار شد که کیفیت را بهبود داد.

وی  با بیان اینکه در گام دوم ارتباطات ام.پی.ال.اس بین الملل که برای بیزینس ها به صورت انحصاری در اختیار زیر ساخت بود آزاد سازی شد ، افزود: همچنین در گام سوم ویس بین الملل که شرکت زیر ساخت به صورت انحصاری ارتباطات بین الملل صوت تلفنی را مدیریت می کرد که این مرحله بر اساس یک نقشه راه و با مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات آزاد سازی و در اختیار خود اپراتورها قرار گرفت.

آذری جهرمی ادامه داد: تنها چیزی که به صورت انحصار اقتصادی در اختیار شرکت زیر ساخت همچنان قرار دارد خرید و فروش اینترنت است این نیز باید آزاد سازی که مرکز شهید فخری زاده زیر ساخت اساسی است که خرید و فروش اینترنت را بین شرکت های داخلی و بین المللی تسهیل و گام .مهمی برای رفع انحصار از خرید و فروش اینترنت می باشد.

وزیر ارتباطات، فناوری و اطلاعات در ادامه به نقش زیر ساخت اشاره  کرد و تصریح کرد: در واقع زیر ساخت یک بستر ارتباطات گسترده اشتراکی ایجاد می کند که با توجه به اینکه سرمایه گذاری های بخش خصوصی برای ایجاد شرکتی با این پهنا و گستره مقرون به صرفه نیست پس دولت بستر اشتراکی ایجاد،سرمایه گذاری کرده و برگشت سرمایه اش را به صورت ماهانه و اجاره دریافت  می کند، بدین معنی که نقش زیر ساخت از بار تبدیل به یار می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره کیفیت نامناسب خدمات دهی در سال ۹۴ در شرکت زیر ساخت افزود: به عنوان مثال  شرکت ها برای دریافت ارتباطات بین استانی بایستی زنبیل می گذاشتند، در آن کیفیت نامناسبی در ارائه خدمات وجود داشت که سبب شده بود تا شرکت ها ناراضی و از سوی دیگر فرآیندها در زیر ساخت شفاف نبود،این در حالی است که امروز مکانیزم بر عکس شده است.

آذری جهرمی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تقدیر از بخشی از عملکردها در سال گذشته گفت: بنابراین  مرکز شهید فخری زاده  یکی از مراکز بسیار تاثیر گذار و مهم است که بیشتر از آن خواهیم شنید، در واقع امروز زیر ساخت در این منطقه از جمله همراه اول، شاتل، آسیا تک فراهم شده و مابقی شرکت های خارجی که خواهان سرمایه گذاری در  ایران  هستند به پشتوانه حضور پر قدرت دولت در منطقه و آماده سازی زیر ساخت ها می توانند فعالیت های خود را آغاز و این گام بزرگ را البرز برداشته است.

وی در ادامه به راه اندازی مرکز امنیت یکپارچه شبکه ملی ارتباطات در آینده نزدیک اشاره  کردو  افزود: برای راه اندازی این مرکز سه سال تلاش شده، که فرآیند و زیر ساخت های آن بسیار حایز اهمیت است و بنا داریم تا قبل از پایان دولت این المان ها را استقرار بدهیم.

وزیر ارتباطات، فناوری و اطلاعات در ادامه از اتصال آخرین روستای بالای ۲۰ خانوار البرز به اینترنت خبر داد و گفت: پوشش اتصال روستایی این استان صددرصد شد، البرز استانی پر جمعیت و زیر ساخت های آن متناسب با همین جمعیت توسعه داده شده که ثمرات آن را  در انتخابات خواهیم دید که زیر ساخت های آن  به صورت صددرصد و تمام شعبات آن متصل و هیچ گونه مشکلی در امر اتصال شان وجود دارد.

اذری جهرمی با بیان اینکه البرز سومین استانی بود که پوشش ۱۰۰  درصد ارتباطات روستاهای آن به اتمام رسیده است ، افزود: این مهم به عنوان یادگاری دولت برای مردم باقی خواهد ماند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha