سفارت ایران در ژاپن آماده برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است

تهران- ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن با بیان اینکه این سفارتخانه از مدتها قبل در حال فراهم کردن مقدمات لازم برای برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است اظهار کرد: همه شرایط برای برگزاری این انتخابات در روز جمعه ۲۸ خرداد (۱۸ ژوئن) فراهم است.

«مرتضی رحمانی موحد» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: سفارت ایران در ژاپن از مدت ها قبل تمهیدات لازم را برای برگزاری انتخاباتی پر شور فراهم کرده است و جلسات متعددی با اعضا هیات اجرایی و تعدادی از ایرانیان مقیم داشته و مقدمات انتختاباتی پرشور را فراهم کرده است.

وی در مورد تعداد صندوق های اخذ رای نیز گفت: در گذشته و در شرایط عادی برگزاری انتخابات، علاوه بر توکیو دو صندوق هم در شهرهای پرجمعیت اوساکا و ناگویا راه اندازی می شد امسال هم سفارت به طور جدی بدنبال راه اندازی صندوق در سه حوزه بود اما به دلیل شیوع کرونا و دستورالعمل های سخت گیرانه بهداشتی مقامات محلی، مجوز مربوطه از سوی مقامات ژاپنی صادر نشد لذا این انتخابات فقط در توکیو برگزار می شود.

این مقام کشورمان در ژاپن افزود: با این حال از همراهی و همکاری دولت و پلیس ژاپن در ارایه تسهیلات لازم برای برگزاری این انتخابات در محل سفارت ایران در توکیو قدردانی می کنم.
رحمانی موحد در پاسخ به تمهیدات در نظرگرفته شده در شرایط شیوع کرونا و دستورالعمل های بهداشتی در برگزاری انتخابات افزود: مطابق دستورالعمل های ارسالی از ستاد انتخابات خارج از کشور و همچنین پروتکل های اعلامی توسط مقامات مربوطه در ژاپن، رعایت نکات بهداشتی از جمله داشتن ماسک، فاصله گذاری اجتماعی، همراه داشتن خودکار شخصی رای دهندگان طی اطلاعیه های متعدد به هموطنان ایرانی مقیم اطلاع رسانی شده و تکریم رای دهندگان گرامی در زمان حضور در شعبه اخذ رای بصورت کامل پیش بینی شده است.

وی در خصوص نحوه فعالیت صندوق اخذ رای توکیو، شرایط رای دهندگان و مدارک لازم برای حضور در شعبه نیز اظهار کرد: برابر با دستورالعمل های ابلاغی، حضور شخص رای دهنده الزامی بوده و هیچ کس نمی تواند رای غیابی یا پستی بدهد و مدارک شناسایی لازم مانند کارت ملی، شناسنامه و یا گذرنامه معتبر ضروری است.

سفیر ایران در ژاپن ادامه داد: سلامت برگزاری انتخابات و حفاظت از رای واجدان شرایط جزو اصول و قوانین فرایند برگزاری انتخابات بوده و سفارت نیز خود را ملزم به اجرای کامل دستورالعمل ها می داند.

رحمانی موحد محل برگزاری انتخابات را بخش کنسولی سفارت ایران در توکیو اعلام کرد و گفت: ساعت اخذ رای از ۸  الی ۱۸ روز جمعه ۲۸ خرداد خواهد بود اما چون روز جمعه در ژاپن یک روز کاری است و اغلب هموطنان مایل به مشارکت پس از فراغت از فعالیت های روزانه هستند تلاش می کنیم، شرایط و تسهیلات لازم برای اخذ رای همه علاقه مندان به مشارکت در این رویداد ملی در چارچوب مقررات اعلامی فراهم می شود.

وی در مورد اهمیت انتخابات ریاست جمهوری نیز اظهار داشت: ٢٨ خرداد، فصل دیگری از تعیین سرنوشت ایرانیان سرفراز از طریق انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری خواهد بود.

سفیر ایران در ژاپن ادامه داد: در انتخابات های گذشته شاهد حضور گرم و صمیمی ایرانیان مقیم ژاپن بوده ایم بطور یقین مشارکت فعال تک تک هموطنان عزیز می تواند مسیر سعادت و تعیین سرنوشت اجرایی کشور برای دستیابی به آرمان های بلند ایران اسلامی را هموار کند و با گزینش اصلح، برگ زرین دیگری بر افتخارات ایرانیان در هر کجای این عالم افزوده و همت و اراده ایرانیان مقیم ژاپن را نشان دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha