"سلین"  گرمترین روز امسال کردستان را به نام خود ثبت کرد

سنندج - ایرنا - معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کردستان گفت: سلین اورامان با دمای ۴۲ درجه سانتی گراد در شبانه روز گذشته رکورد گرمترین روز امسال استان را به نام خود ثبت کرد.

علی پناهی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در شبانه روز گذشته "سلین اورامان" با دمای ۴۲ درجه و "بابارشانی" با دمای ۶ درجه سانتی گراد به ترتیب گرمترین و سردترین نقطه استان بودند و دمای شهر "سنندج" مرکز استان نیز مابین ۱۳ تا ۳۸ درجه در نوسان بود.

وی افزود: در این مدت میانگین حداکثر دمای هوای استان ۳۵ درجه سانتی‌گراد بود که نسبت به روز ماقبل آن ۲ درجه افزایش را نشان داد.

معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کردستان با بیان اینکه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته دمای هوای استان گرمتر شده است، عنوان کرد: افزایش دمای هوا تا اواسط هفته آینده ادامه دارد و پیش بینی می‌شود که به طور میانگین تا چهار درجه سانتی‌گراد دمای هوا افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: در این مدت در بعدازظهرها شاهد وزش باد خواهیم بود که با توجه به دمای بالای هوا، مراتع استان را مستعد آتش سوزی خواهد کرد و لازم است جهت جلوگیری از گسترش آتش سوزی تهمیدات موردنیاز اندیشیده شود.

پناهی یادآور شد: در این مدت مردم نیز هوشیار باشند تا دچار گرمازدگی نشوند و از اقدام به روشن کردن آتش در فضای باز نیز خودداری کنند.

میانگین بارندگی‌های کردستان از آغاز سال زراعی جاری(اول مهر پارسال) تاکنون ۲۹۱ میلی‌متر بوده که نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته (۵۱۸ میلی‌متر) ۴۴ درصد و در مقایسه با دوره بلندمدت (۲۵ تا ۳۰ سال قبل) حدود ۴۴۱ میلی‌متر، ۳۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

اداره کل هواشناسی کردستان دارای ۲۲ ایستگاه هواشناسی شامل ۹ ایستگاه سینوپتیک (هر ساعت یک بار تغییرات هواشناسی در آن اندازه گیری و ثبت می‌شود) و ۱۳ ایستگاه اقلیم‌شناسی، ۷۹ ایستگاه باران‌سنجی و سه ایستگاه جاده‌ای است و این ایستگاه‌ها در طول شبانه روز پارامترهای هواشناسی را اندازه‌گیری و ثبت می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha