صرفه جویی در مصرف آب و برق با گرم شدن هوای زنجان ضروری است

زنجان - ایرنا - زنجان - ایرنا - کارشناس پیش‌بینی هوای اداره کل هواشناسی استان زنجان، گفت: با توجه به موج گرمای حاکم بر زنجان و کمبود بارندگی ها، صرفه جویی در مصرف آب و برق از سوی مردم این استان ضروری است.

حسین سلطانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: بر اساس نقشه های هواشناسی، میزان دمای هوای استان زنجان تا فردا/پنجشنبه/ با افزایش همراه و هوای گرمی در استان مستقر خواهد شد.

وی، با بیان اینکه طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه/ ۲۶ و ۲۷ خرداد ماه جاری/ میزان دمای بیشینه در مناطق گرمسیر استان زنجان به ویژه در شهرستان طارم به بالای ۴۰ درجه نیز خواهد رسید، اظهار داشت: بر اساس بررسی نقشه های هواشناسی، آسمان زنجان طی امروز غالبا صاف خواهد بود که در بعد از ظهرها با وزش باد همراه شده و سرعت آن می تواند در برخی مناطق به حد نسبتا شدید نیز برسد.

سلطانی، با اشاره به اینکه هوای زنجان از روز جمعه تا یکشنبه خنک خواهد بود و وزش باد نسبتا شدید نیز پیش بینی می شود، افزود: میزان دمای فعلی هوای شهر زنجان ۳۳ درجه سانتیگراد است که نسبت به روز گذشته در همین ساعت ۱ درجه سانتیگراد افزایش نشان می دهد.

وی تصریح کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته گرماب از توابع شهرستان خدابنده با میزان دمای ۱۲+ درجه سانتیگراد و چورزق از توابع شهرستان طارم نیز با ۳۹+ درجه سانتیگراد به ترتیب خنکترین و گرمترین نقطه این استان گزارش شدند.

سلطانی، افزود: میزان کمینه و بیشینه دمای رخ داده در ایستگاه‌های هواشناسی استان زنجان طی ۲۴ ساعت گذشته در گرماب ۱۲ و ۳۷، سجاس ۱۲ و ۳۴، زرین رود ۱۳ و ۳۷، دانشگاه زنجان ۱۳ و ۳۶، حلب ۱۳ و ۳۷، سلطانیه ۱۴ و ۳۴، نیک پی ۱۵ و ۳۷، ابهر ۱۵ و ۳۵، دندی ۱۵ و ۳۷، صائین قلعه ۱۶ و ۳۵، زنجان ۱۷ و ۳۵، باش قشاق گرماب ۱۷ و ۳۶، فیله‌ خاصه ۱۹ و ۳۶، خرمدره ۱۹ و ۳۵، پری ۱۹ و ۳۴، قیدار ۱۹ و ۳۳، خیرآباد ۲۰ و ۳۸، ارمغانخانه ۲۱ و ۳۳، آب بر ۲۱ و ۳۸، چورزق ۲۱ و ۳۹، ماهنشان ۲۲ و ۳۸، گیلوان ۲۲ و ۳۷، فرودگاه زنجان ۲۲ و ۳۴ درجه سانتیگراد به ثبت رسید.

در حال حاضر استان زنجان از ۵۷ ایستگاه هواشناسی برخوردار است که در چهار باب از این ایستگاه‌ها به صورت شبانه روز و چهار ایستگاه دیگر نیز بطور ۱۲ ساعته، کارشناسان حرفه‌ای مستقرند و داده‌های وضعیت جوی در مابقی ایستگاه‌های استان نیز به صورت خودکار جمع‌آوری می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha