۲۶ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۲۲
کد خبرنگار: 1045
کد خبر: 84369837
۰ نفر

برچسب‌ها

آتش‌سوزی سالانه ۱۸ هزار هکتار جنگل را از بین می‌برد

ساری - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نسبت به افزایش آتش‌سوزی در جنگل‌های کشور هشدار داد و گفت که طی سال‌های گذشته به طور میانگین ۱۸ هزار هکتار از عرصه‌های جنگلی کشور به علت آتش‌سوزی از بین رفته است.

به گزارش ایرنا ، سرهنگ رضا اکبری روز چهارشنبه در آیین معارفه فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی، مراتع و آبخیزداری مازندران منطقه ساری افزود که علت ۹۵ درصد از آتش سوزی های صورت گرفته در عرصه های جنگلی بر اساس بررسی‌های صورت گرفته عامل انسانی بوده است.

وی سهل انگاری شهروندان بویژه مسافران و گردشگران در خاموش کردن آتش پس از استفاده از آن را مهم ترین علت در بررسی خطای انسانی دانست و توضیح داد : متاسفانه حدود ۸۵ درصد آتش سوزی های صورت گرفته بر اثر خطای انسانی سهوی و با اندکی دقت و اهمیت قایل شدن برای محیط زیست و جنگل توسط شهروندان اعم از بومیان ، گردشگران و مسافران و شکارچیان قابل پیشگیری بود.

سرهنگ اکبری با بیان اینکه تنها در چند روز گذشته یکهزار و ۸۰۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی استان فارس به علت سهل‌انگاری مردم در آتش سوخت، از مسافران و گردشگران خواست با ورود به عرصه‌های طبیعی و جنگلی، در صورت روشن کردن آتش، قبل از ترک محل از خاموش بودن آن اطمینان حاصل کنند.

این مسئول لازمه حفاظت مناسب از عرصه های جنگلی را داشتن تجهیزات متناسب دانست و گفت : استفاده از مرکز ماهواره‌ای در تهران برای شناسایی عرصه‌های جنگلی کشور که دچار آتش سوزی می شوند ، اقدام مهمی بوده است که اخیرا صورت گرفته و اکنون در حال راه‌اندازی یگان پهپادی در استان‌های مختلف کشور هستیم تا بتوانیم از این مکان بدرستی استفاده کنیم.

وی افزود : در صدد هستیم به هر یک از استان های کشور یک دستگاه پهپاد اختصاص یابد تا در مواقع لزوم در اعزام نیروها به محل آتش سوزی تسریع شود.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها با اظهار این که در حال حاضر حفاظت از عرصه های جنگلی وابسته به حضور فیزیکی ماموران است  ، گفت : مثلا در استان مازندران ما تنها یکهزار و ۵۰۰ نفر نیرو برای حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی و جنگلی استان در اختیار داریم که نه با وسعت عرصه های منابع طبیعی استان همخوانی دارد و نه اهمیت جنگل های هیرکانی در آن لحاظ شده است.

سرهنگ اکبری بر ضرورت فرهنگ سازی برای مشارکت دادن تمامی شهروندان در حفاظت از منابع طبیعی در کنار برخورد جدی تر قانونی با متخلفان تاکید کرد و افزود : قوانین مربوط به تجاوز به عرصه‌های طبیعی و یا آتش سوزی‌های عمدی در عرصه‌های جنگلی باید با قدرت و جدیت بیشتری اجرا شود.

وی همچنین پیشنهاد صدور احکام جایگزین حبس برای حفاظت از عرصه های طبیعی را ارائه کرد و گفت : صدور احکام جایگزین برای حبس در صورت تحقق علاوه بر این که آمار زندانیان کشور را کاهش می دهد ، این امکان را  فراهم می کند تا بتوان از محکومان برای جنگل کاری و یا دیگر طرح‌های مربوط به حفاظت از عرصه‌های طبیعی استفاده کرد.

در این مراسم از خدمات سرهنگ حسینعلی خورشیدی فرمانده سابق یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری قدردانی و سرهنگ مجید ذکریایی به عنوان فرمانده جدید این یگان معرفی شد.

حوزه منابع طبیعی مازندران منطقه ساری حدود ۷۰ درصد از اراضی ملی و جنگل های استان را زیر پوشش مدیریتی خود دارد.

استان مازندران ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مساحت دارد که حدود ۲ میلیون هکتار از این مساحت را منابع طبیعی شامل جنگل ها و مراتع تشکیل می دهد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha