خریدتضمینی ۱.۱ میلیون تن گندم در ۲۲ استان

تهران - ایرنا - مدیرکل دفتر بازرگانی محصولات کشاورزی سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور با بیان اینکه خوزستان بیشترین میزان خرید گندم در کشور را به خود اختصاص داده است گفت: شبکه اتحادیه تعاون روستایی تاکنون موفق به خرید یک میلیون ۱۰۰ هزار تن گندم از ۲۲ استان کشور شده است.

به گزارش روز چهارشنبه سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران (پات)، «رامین گیلانشاهی» افزود: اتحادیه مرکزی تعاون روستایی کشور در جهت سیاست‌های حمایتی و اقتصادی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، دستیابی به خوداتکایی در زمینه تولید گندم، حمایت از کشاورزان و توسعه فعالیت‌های بازرگانی اقدام به خرید تضمینی و مباشرتی گندم در استان‌های تولیدکننده گندم کرده است.

مدیرکل دفتر بازرگانی محصولات کشاورزی سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور با بیان اینکه عملیات خرید توسط ۲۶۵ مرکز خرید در سراسر کشور انجام شده است گفت: این میزان خرید ۴۷ درصد گندم خریداری شده کشور را شامل می شود.

گیلانشاهی به ادامه این طرح تا پایان شهریور ماه اشاره کرد و اظهارداشت: این طرح با آغاز و پایان فصل برداشت دیگر استان های کشور به تدریج ادامه خواهد داشت.

وی ضمن اشاره به ۲۲ استانی که تاکنون خرید گندم در آنها انجام شده است، گفت: تاکنون در استان های هرمزگان، آذربایجان شرقی، اردبیل، ایلام، بوشهر، اصفهان، خراسان رضوی و جنوبی، خوزستان، فارس، قم، قزوین، سمنان و... خرید گندم انجام و یا در حال انجام است.

وی خاطر نشان کرد: طبق آمارها از حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن گندم در سطح کشور خریداری شده، یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن گندم توسط شبکه تعاون روستایی کشور خریداری شده است.

مدیرکل دفتر بازرگانی محصولات کشاورزی سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور با بیان اینکه این سازمان سهم بسزایی در خرید مباشرتی گندم کشور دارد، گفت: اکنون نیمی از گندم تولید شده کشور توسط شبکه تعاون روستایی خریداری شده است.

وی به ظرفیت و پتانسیل های سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور اشاره کرد و افزود: این سازمان همواره از تمام ظرفیت خود در زمینه خریدهای مباشرتی از جمله خرید گندم، کلزا، دانه های روغنی و چای استفاده می‌کند.

گیلانشاهی با بیان اینکه اکنون تجارت بین شبکه ای در دستور کار ما قرار دارد، یادآور شد: امیدواریم در آینده ای نزدیک با راه اندازی طرح تجارت بین شبکه ای، به شکل فزاینده ای از ظرفیت مراکز جمع آوری برای سایر محصولات کشاورزی و ارائه آن در فروشگاه های تحت پوشش شبکه تعاون روستایی در سراسر کشور استفاده شود.

به گزارش ایرنا،  طبق مصوبه جدید شورای عالی اقتصاد از ۳۱ فروردین قیمت هر کیلوگرم گندم خرید تضمینی به پنج هزار تومان رسید، یعنی مبلغ یک‌هزار تومان به هر کیلوگرم گندم معمولی و دوروم خرید تضمینی اضافه شد. این در حالی است پیش از این قیمت هر کیلوگرم گندم ۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود که با حمایت دولت به پنج هزار تومان رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha