دستگاه‌های احراز هویت در شعب اخذ رای قزوین مستقر می‌شود

قزوین - ایرنا - رئیس ستاد انتخابات استان قزوین گفت: دستگاه‌های احراز هویت الکترونیکی در تمامی شعب اخذ رای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستای استان مستقر می‌شوند.

منوچهر حبیبی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۹۶ درصد فرایندهای انتخابات در استان قزوین به شکل الکترونیکی و مکانیزه برگزار می شود که این رقم در شهر قزوین ۱۰۰ درصد است.

این مسوول اظهار داشت: دستگاه های احراز هویت سه موضوع را در جریان انتخابات رصد و پیگیری می کنند که یکی از آنها بررسی و تایید سن افراد رای دهنده است که باید حداقل ۱۸ سال تمام داشته باشند.

وی افزود: این دستگاه ها همچنین شناسنامه های فوتی را تشخیص داده و این موضوع را بررسی می کند که فردی در شعبات دیگر رای نداده باشد و در واقع از رای دادن تکراری افراد جلوگیری می کند.

رئیس ستاد انتخابات استان قزوین توضیح داد: البته این موارد در ادوار گذشته انتخابات به شکل دستی و فیزیکی توسط عوامل و دست اندرکاران مورد بررسی قرار می گرفت اما با مکانیزه و الکترونیکی شدن این فرایندها درصد اشتباه و خطا به نزدیک صفر رسیده است.

این مسوول با بیان اینکه دستگاه های احراز هویت اختصاصی و تنها در اختیار ستاد انتخابات و شورای نگهبان بوده و از ضریب امنیتی بالایی برخوردار هستند، افزود: این دستگاه ها به اینترنت وصل نیستند و امکان هک کردن و نفوذ به آنها وجود ندارند و همچنین قابلیت شارژ حتی با باطری اتومبیل را دارند و در صورت قطعی برق خللی در کار احراز هویت رای دهندگان وارد نمی شود.

وی افزود: این دستگاه ها در دوره قبلی انتحابات نیز در برخی شعب، مورد استفاده قرار گرفت و عوامل و دست اندرکاران ستاد انتخابات با نحوه کار با آنها آشنا هستند.

حبیبی افزود: با توجه به اینکه فرایندهای انتخابات در شهر قزوین به صورت کاملا الکترونیکی برگزار می شود، نتایج انتخابات شوراهای اسلامی شهر تقریبا یک ساعت پس از پایان رای گیری مشخص می شود اما اطلاع رسانی آن پس از جمع بندی و صورت جلسات و طی کردن روال قانونی اعلام خواهد شد.

وی اظهار داشت: با توجه به اهمیت و حساسیت انتخابات ریاست جمهوری، پس از پایان کار رای گیری ابتدا آرای این انتخابات شمارش و سپس آرای انتخابات شوراها شمارش خواهند شد.

 سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا جمعه هفته جاری ۲۸ خرداد برگزار می شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha