کشاورزان امسال ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم به دولت فروختند

گرگان - ایرنا - نایب رییس بنیاد توانمندسازی گندم‌کاران ایران گفت که کشاورزان استان‌های مختلف تاکنون ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن از گندم تولیدی امسال خود را به مراکز خرید تضمینی فروختند.

علیقلی ایمانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال تحویل گندم از سوی کشاورزان به مراکز خرید تضمینی در مقایسه با سال قبل به دلیل سرمازدگی، کاهش بارندگی و در نتیجه کم شدن محصول و گرانی نهاده ها و عدم توان بهره برداران در تهیه و استفاده از آن در مزرعه نسبت به سال قبل ۱۸ درصد کمتر شد.

وی پیش بینی کرد که تا پایان فصل برداشت، مقدار گندم فروخته شده کشاورزان به مراکز خرید تضمینی به حدود ۶ میلیون تن برسد.

وی ادامه داد: امسال در چهار میلیون هکتار از اراضی کشور به صورت دیم و در ۲ میلیون و ۳۰ هزار هکتار به صورت آبی گندم کاشته شده که عملکرد تولید این محصول به دلایل مختلف از جمله سرمازدگی، بروز خشکسالی و عدم تامین نهادها به علت گرانی افت زیادی کرد.

به گفته ایمانی سال زراعی قبل حدود ۹ میلیون تن گندم از سوی کشاورزان به دولت فروخته شده بود.

ایمانی که دبیری خانه کشاورز گلستان را نیز برعهده دارد، به وضعیت تولید گندم در این استان اشاره کرد و افزود: تاکنون ۴۰۴ هزار تن گندم از سوی کشاورزان استان به ۸۲ مرکز خرید تضمینی دولت تحویل داده شده و ۱۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال از مطالبات نیز به حساب کشاورزان واریز شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر محصول گندم حدود ۲۰ درصد از کشتزارهای گلستان باقی مانده که عمده آن در مناطق سردسیر قرار دارد و تا اواخر مردادماه برداشت آن به پایان می رسد.

در راستای تحقق شعار سال در بخش کشاورزی و پشتیبانی از تولید، با موافقت رئیس جمهوری و سازمان برنامه و بودجه، مقرر شد با عنایت به کمبود شدید بارندگی و حمایت از کشاورزان گندم‌کار مبلغ هزار تومان به قیمت تضمینی گندم به عنوان جایزه تحویل تقدیم شود.

پیش از این قیمت مصوب خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم توسط شورای عالی اقتصاد چهار هزارتومان تعیین شده بود.

مطابق گزارش معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی گلستان، در این استان ۳۸۱ هزار هکتار به زیر کشت گندم رفت ولی به دلیل کاهش بارش ها و بروز خشکسالی در سال زراعی جاری، تولید در سطح ۸۰ هزار هکتار از اراضی زیر کشت گندم با پیش‌بینی ۴۷۰ هزار تن از دست رفته است.

برداشت محصول از کشتزارهای گندم گلستان از هفته نخست خرداد آغاز شده و تا اواخر مردادماه ادامه می یابد.

استان گلستان از نظر کمیت و میزان تولید گندم، رتبه دوم ایران را دارد و این در حالی است که مساحت آن بسیار کمتر از استانهای دارای پتانسیل کشاورزی همچون فارس و خوزستان است مضافاً اینکه به باور برخی کارشناسان در بحث کیفیت مقام اول کشور را دارد زیرا گلوتن موجود در محصول آن بیشتر از سایر نقاط است.

گلوتن؛ پروتئینی است که باعث کش آمدن خمیر و ترد شدن نان با کیفیت بسیار مناسب می‌شود و از این حیث گندم تولیدی در گلستان یکی از بهترین محصولات کیفی ایران است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha