عملیات اجرایی شهرک تخصصی بادام سامان چهارمحال و بختیاری آغاز شد

شهرکرد- ایرنا-عملیات اجرایی شهرک تخصصی بادام روز چهارشنبه در شهرستان سامان چهارمحال و بختیاری با حضور استاندار و نماینده مردم شهرستان‌های شهرکرد، سامان و بن آغاز شد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی چهارمحال و بختیاری گفت: ۸۰ واحد صنعتی در شهرک تخصصی بادام سامان به‌عنوان تنها ناحیه تخصصی صنعتی بادام ایران مستقر می‌شود.

حمیدرضا فلاح روز چهارشنبه در آیین آغاز عملیات اجرایی احداث ناحیه تخصصی بادام سامان تاکید کرد: این ناحیه صنعتی با هدف بسترسازی برای استقرار واحدهای بسته‌بندی و فرآوری محصولات باغی در زمینی به وسعت ۳۰ هکتار راه‌اندازی خواهد شد و برای اجرای این طرح ۵۷ میلیارد ریال از اعتبارات شرکت شهرک‌های صنعتی استان اختصاص داده شد.
فلاح تصریح کرد: برای اجرای این طرح ۶ کیلومتر عملیات خاکی، زیرسازی، جدپل‌گذاری، معابر داخلی و جاده دسترسی احداث می‌شود و برای تکمیل و بهره‌برداری از این طرح تا ۲ سال آینده ۱۵۰ میلیارد ریال هزینه خواهد شد.
مدیرکل جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: در این استان ۱۸ هزار و ۲۰۹ هکتار بادامستان با ۲۴ هزار تن تولید و اشتغال‌زایی ۲۰ هزار نفر وجود دارد.
عطاءالله ابراهیمی تاکید کرد: در شهرستان سامان ۱۴ هزار و ۱۹۸ هکتار باغ با تولید ۶۸ هزار و ۳۱۵ تن انواع محصولات دارد که ۹ هزار و ۵۲۵ هکتار با ۱۷ هزار و ۵۰ تن محصول مختص بادام مامایی، سفید، شاهرودی، سنگی و ربیع است.
وی اظهار داشت: با راه‌اندازی ناحیه صنعتی تخصصی بادام سامان امنیت غذایی بهبود، درآمد باغداران افزایش، صادرات رشد، بهره‌وری آب ارتقا و ضایعات باغات کاهش می‌یابد.
مدیرکل جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: مزیت اقتصادی تولید بادام هشت تا ۱۰ برابر بیشتر از برنج با حداقل مصرف آب است.
وی خطر سرمازدگی را یکی از چالش‌های اصلی تولید بادام در سامان دانست و افزود: تحقیقاتی بر روی گونه‌های مقاوم به خشکی و سرمازدگی آنجا شده و در آینده‌ای نزدیک با استقرار سامانه‌ای هوشمند، این مشکل رفع می‌شود.
ابراهیمی تاکید کرد: با توجه به تولید بالای میوه‌های هسته‌دار در شهرستان سامان، باید در ناحیه صنعتی تخصصی بادام نسبت به تبدیل این میوه‌ها به دوره و کنسانتره اقدام شود.
وی یادآور شد: توجه به اکوتوریسم گردشگری در تحول اقتصادی و ارزآوری شهرستان سامان نقش مستقیم ایفا می‌کند.
فرماندار سامان نیز گفت: حذف باغات قدیمی و تبدیل آن به باغ‌های بادام در این شهرستان مورد توجه جدی باغداران قرار دارد.
کمال اکبریان تاکید کرد: توجه به زنجیره تولید و ارزش افزوده، از مهم‌ترین نیازهای محصول بادام شهرستان سامان به‌شمار می‌رود.
وی بادام سامان را یکی از بادام‌های بی‌رقیب به‌لحاظ کیفیت در بازارهای جهانی دانست و اظهار داشت: تأثیر گردش اقتصادی ناشی از تولید و صادرات این محصول در داخل شهرستان مشاهده نمی‌شود.
اکبریان تصریح کرد: به‌همین منظور برندسازی و هدایت صادرکنندگان این محصول به ناحیه صنعتی تخصصی بادام سامان ضروری است.
به گزارش ایرنا، سامان در ۱۶ کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha