سامانه‌های هوشمند صندوق بازنشستگی راهی برای ارائه خدمات غیرحضوری

تهران - ایرنا - مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: سامانه‌های هوشمند این صندوق در بهبود ارتباط صندوق بازنشستگی کشوری با کلیه ذینفعان، تحقق دولت الکترونیکی، ارائه خدمات غیرحضوری به بازنشستگان و وظیفه‌بگیران و ارتقای شفافیت تأثیر به‌سزایی خواهد داشت و این امر افتخار دیگری برای این صندوق است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از صندوق بازنسستگی کشوری، اکبر افتخاری با بیان اینکه در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور که در حضور رئیس‌جمهوری برگزار و طی آن از چند پروژه مهم رونمایی شد، یکی از این پروژه‌ها، سامانه‌های هوشمند صندوق بازنشستگی کشوری بود، افزود: بی‌تردید، فعالیت این سامانه‌ها  که طی زمان جامعیت بیشتری خواهد یافت.

۸۰۰ هزار دانلود «صبااپ» ظرف سه ماه اخیر

در گزارش صندوق بازنشستگی تاکید شده است: ۸۰۰ هزار دانلود «صبااپ» ظرف سه ماه اخیر انجام شده است و همچنین  تمامی خدمات غیرحضوری صندوق بازنشستگی کشوری نیز در «صبااپ» ارایه می شود.

نرم افزار «صبااپ» صندوق بازنشستگی کشوری روز گذشته -سه شنبه-  ۲۵خردادماه جاری در نشست شورای اجرایی فناوری اطلاعات که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، به عنوان یکی از پروژه ها و نرم‌افزارهای مهم دولت الکترونیک رونمایی شد.

رسالت صندوق بازنشستگی کشوری از ابتدای سال ۱۳۹۹ بر ایجاد و ترویج فرهنگ «بازنشستگی پویا» با تکیه بر سه‌گانه «امنیت اقتصادی، کیفیت سلامت و توسعه ارتباطات اثربخش» قرار گرفت که یکی از مولفه‌های مهم چنین سیاستی، «ایجاد ارتباط دوسویه و اثربخش» با هدف تسهیل شرایط دسترسی آسان و آنلاین به همه خدمات، جلوگیری از رفت و آمدهای شهری و بین شهری ذینفعان به ویژه بازنشستگان در دوران کرونا و پساکرونا و کاهش هزینه های این عزیزان در طولانی مدت است.

با رونماییاز این سامانه، طراحی و استفاده از همه درگاه‌های خدمات‌رسانی با عملیاتی ساختن و توسعه خدمات غیرحضوری و آنلاین اجرایی شد تا این سازمان بزرگ بیمه‌ای، با توجه به مخاطبان خاص آن، به دردسترس‌ترین سازمان خدمات‌رسان برای بازنشستگان و وظیفه بگیران و کلیه ذینفعان بدل شود.

اقدامات چهارگانه صندوق بازنشستگی در حوزه توسعه ارتباط با ذینفعان

براساس این گزارش، صندوق بازنشستگی کشوری در یکسال اخیر به منظور تحقق ارتباط دوسویه و اثربخش و ارائه خدمات غیرحضوری به بازنشستگان و تمامی ذینفعان در اقصی نقاط  کشور، طرح های مختلفی اجرا کرد؛ از آن جمله می توان به طراحی سایت اطلاع رسانی صندوق و اضافه شدن سایت شفافیت به آن به نشانی cspf.ir، نسبت به راه‌اندازی درگاه خدمات الکترونیک صندوق بازنشستگی کشوری با نشانی sabasrm.ir اشاره کرد تا تمامی خدمات قابل ارائه به صورت آنلاین و کاملا غیرحضوری و بدون هیچ هزینه‌ای به این درگاه انتقال یابد. خوشبختانه اکنون تعداد مراجعان به این درگاه اینترنتی به طور میانگین به ۴.۵ میلیون بازدید کننده در ماه رسیده است.

راه‌اندازی مرکز تماس ۲۴ ساعته و هفت روز هفته با نام «ارتباط با ذینفعان صبا» با شماره ۲۵۰۰ در شهریور ۱۳۹۹ با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عملیاتی شد که توانسته به عنوان نخستین مرکز تماس تخصصی با فراهم آوردن تمامی امکانات ارتباطی و پیگیری، میزان پاسخگویی این صندوق را از هفت هزار پاسخ مخاطبان در ماه به بیش از ۲۵۰هزار پاسخ در ماه برساند.

از سوی دیگر، توسعه همکاری با دفاتر پیشخوان دولت درسراسر کشور در ماه‌های اخیر در دستور کار این صندوق قرار گرفته است تا ضمن توسعه هرچه بیشتر خدمات قابل ارائه، بازنشستگانی که تا پیش از این به هردلیل مجبور بودند از شهرستان‌ها و مناطق دوردست به مراکز استان‌ها جهت استفاده از خدمات مدیریت‌های استانی صندوق مراجعه کنند، بتوانند خدمات مورد نیاز را در محل زندگی خود در این دفاتر به راحتی دریافت کنند.

چهارمین اقدام صندوق بازنشستگی برای تحقق ارتباط دوسویه و اثربخش خود با مخاطبان، طراحی و ارتقای نرم‌افزار صندوق با نام «صبااپ» است که قابلیت ارائه تمام خدمات موجود در درگاه خدمات الکترونیک را داشته و با ویژگی تطابق کامل با انواع تلفن های همراه در کشور، به راحتی تمامی ظرفیت های لازم را در اختیار مخاطب قرار می دهد. اکنون و تنها ظرف سه ماه تعداد عملیات ذخیره و اجرای این نرم‌افزار در دستگاه های مخاطبان به۸۰۰ هزار دانلود رسیده است.

نرم افزاری برای ارائه تمام خدمات غیرحضوری صندوق بازنشستگی کشوری

صندوق بازنشستگی کشوری به منظور گسترش و بهبود ارائه خدمات الکترونیکی به بازنشستگان نرم‌افزار صبا را طراحی و در دو نسخه اندروید و iOS منتشر کرده است. این نرم‌افزار در عمل جایگزین نرم‌افزار خاتم شده که در گذشته وجود داشت خدمات آن تنها محدود به چند نوع خدمت اصلی بود که با بازطراحی انجام شده و توسعه صورت گرفته، نسبت به خاتم دارای قابلیت‌های بیشتری است و تمامی خدمات برخط درگاه خدمات الکترونیک صندوق به همراه انواع اطلاع رسانی ها، پیام ها و امکان ثبت نظرات، انتقاد و حتی طرح های پیشنهادی را دارد. بنابراین، در عصری که جهان اطلاعات و ارتباطات در گوشی همراه فرد خلاصه شده است، «صبااپ» این قابلیت را برای بازنشستگان و ذینفعان خود فراهم کرده تا به راحتی و در کسری از زمان بتوانند نیازهای خود را برآورده سازند که خود به گسترش و کارآمدی دولت الکترونیک خواهد انجامید.

اکنون صندوق بازنشستگی کشوری به عنوان دومین صندوق بزرگ بیمه‌ای در کشور که افتخار خدمت به یک و نیم میلیون بازنشسته و وظیفه بگیر فرهیخته و ارجمند، حدود ۹۰۰هزار شاغل کسور پرداز و همچنین تعداد کثیری دستگاه ها و سازمان های دولتی و اجرایی کشور را دارد، توانسته است با بهره گیری از دانش مدیران و کارشناسان دلسوز، متخصص و توانمند خود تنها ظرف ۱۶ ماه، تمامی خدمات خود از ثبت نام وام، صدور گواهی کسر از حقوق، ثبت نام و حذف بیمه تکمیلی تا ارائه خدمات رفاهی ۱۲گانه با عنوان طرح یاری و صدور فیش و حکم حقوقی را در بسترهای چهارگانه ذکر شده به صورت آنلاین، دردسترس و غیرحضوری عملیاتی کند که این مسیر همچنان ادامه دارد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha