معاون وزیر: کشفیات چوب قاچاق در کشور ۳۰ درصد افزایش یافت

مهاباد- ایرنا- معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: میزان کشفیات چوب قاچاق در کشور امسال نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش یافته است.

مسعود منصور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: افزایش میزان کشفیات چوب قاچاق در سطح کشور در حالی اتفاق افتاده که میزان حجم این محموله های قاچاق بین ۲۳ تا ۲۴ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال کمتر شده که نشان از تقویت اقدامات حفاظتی است.

وی ادامه داد: تشدید اقداماتی حفاظتی، اجتماعی کردن موضوع قاچاق چوب، اهمیت دادن به زراعت چوب و استفاده از جوامع محلی عواملی است که می تواند ذخایر چوب کشور را حفظ و از میزان قاچاق آن کم کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اضافه کرد: دستگاه قضایی نیز امر قاچاق چوب را به عنوان یک جرم و ضرر قابل توجه به ذخایر چوبی تلقی کرده و با در نظر گرفتن اشد مجازات به عاملان آن زمینه کاهش قاچاق چوب را در کشور فراهم کند.

منصور با بیان اینکه اجرای طرح تنفس جنگل و زراعت چوب بهره برداری از جنگل های طبیعی را متوقف کرد، اظهار داشت: طی ۲ سال گذشته بیش از ۲۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی ملی و عرصه های دیگر سطح کشور زیر کشت زراعت چوب رفته و جهش بسیار خوبی در این زمینه انجام شده است.

وی با بیان اینکه در سال جاری حدود ۴۰ هزار هکتار از اراضی ملی و سایر عرصه‌های غیر ملی زیر کشت زراعت چوب قرار می‌گیرد افزود: باید با افزایش میزان زراعت چوب و تامین نیاز واحدهای چوبی به گونه ای عمل کرد که بازاری برای خرید قاچاق وجود نداشته باشد و در این صورت این معضل ریشه کن می شود.

وی تاکید کرد: زراعت چوب یکی از بزرگ ترین طرح های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور برای حفاظت از جنگل ها و منابع طبیعی است که با اجرای آن تلاش شده ضمن ایجاد فرصت های شغلی جدید، درآمدزایی برای جوامع محلی، تامین مواد اولیه صنایع سلولزی، تامین نیاز صنایع چوبی کشور، از تخریب جنگل ها جلوگیری شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور روز گذشته در سفری یک روزه به مهاباد ضمن کلنگ زنی ساختمان مدیریت و حفاظت پارک جنگلی استاد هه‌ژار این شهرستان از عملیات اجرایی این طرح از نزدیک بازدید کرد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha