امکان حضور داوطلبان در بحران‌های بین‌المللی وجود دارد

تهران - ایرنا - معاون امور بین‌الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال‌احمر با بیان اینکه امکان حضور داوطلبان در بحران‌های بین‌المللی وجود دارد، پشت سر گذاشتن دوره‌های حرفه ای را لازمه این اقدام دانست.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از  جمعیت هلال احمر، منصوره خرم باقری افزود گفت: فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر، پنج بسته دوره آموزشی دارد که هر کدام از آن ها عناوین مختلفی داشته و برای همکاری با این مجموعه باید آن دسته از دوره های اجباری را با موفقیت پشت سر گذراند.

وی افزود: هر دوره آموزشی عناوین و رشته های مختلفی دارد که از جمله آن ها در نخستین بسته آموزشی می توان به داوطلبی، مدیریت سوانح، بهداشت، مهاجرت، ایمنی و امنیت، آموزش و پرورش و تغییرات اقلیمی اشاره کرد. هر کدام از این مباحث خود چند عنوان درسی و آموزشی دارد که در حین دوره به آن ها پرداخته می شود. کلیه داوطلبان جمعیت می توانند در این دوره ها شرکت کرده و از آموزش های ارائه شده بهره مند شوند.

معاون امور بین الملل و حقوق بشردوستانه خاطرنشان کرد: بسته آموزشی دیگر که تحت عنوان توسعه فردی از آن یاد می شود، در زمینه شناخت فردی، مهارت های ارتباطی، آگاهی از موقعیت و تنوع، بهداشت و رفاه، مدیریت زمان، اطلاعات و تیم، تصمیم گیری و اثرگذاری مباحثی را ارائه می دهد. این بسته آموزشی فردمحور و در راستای افزایش توانمندی های فرد در مواقع بحران است.

خرم باقری ادامه داد: دسته سوم آموزش ها ذیل فدراسیون هزینه در بر دارد به این علت که مدرک دانشگاهی معتبر به فراگیران اعطا می شود. یادگیری و توسعه، امور مالی، منابع انسانی، برنامه ریزی و ارزشیابی و سایر دوره های حرفه ای که بین یک تا سه فرانک سوئیس هزینه دارد.

وی افزود: حضور در این دوره آموزشی برای همگان ممکن است و هر شخصی که هزینه را پرداخت و بتواند مدارک لازم را ارائه دهد می تواند در این دوره ها شرکت کند و مدرک مربوطه را اخذ کند و ضرورتی ندارد که عضو هلال احمر یا هر جمعیت دیگری باشد.

معاون امور بین الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال احمر درخصوص دوره های سازمانی این نهاد اظهار کرد: این دوره با همکاری سایر سازمان های جهانی و در راستای ارتقا سطح کیفی کارکنان برگزار می شود. علاوه بر این دوره یک سلسله آموزش هایی پیش بینی شده است که کشورها آن آموزش ها را به زبان خود تدریس می کنند تا افرادی که به زبان آن ها آشنا هستند در سایر نقاط جهان نیز بتوانند این آموزش ها را فراگیرند. امروز نیز ما برآن هستیم که دوره های موفق خود را در سایت فدراسیون بارگذاری کرده تا سایر فارسی زبانان جهان نیز بتوانند در آن شرکت کنند.

وی گفت: امروز جمعیت های ملی داوطلبانی دارند که دوره هایی را پشت سر گذاشته و فعالیت هایی را با جمعیت انجام می دهد که این یک امر متداول در سایر کشورهای جهان است. کشورهای دیگر بیشتر در ماموریت های برون مرزی از داوطلبان خود استفاده می کنند. همچنین یکی از محل هایی که از داوطلبان بهره گرفته می شود، فعالیت های فدراسیون است که این شرایط را فراهم می کند تا حتی این داوطلبان به صورت کارمند و کارشناس نیز جذب شوند.

خرم باقری خاطرنشان کرد: جمعیت هلال احمر یک بانک اطلاعاتی دارد که توانایی ها و اسامی داوطلبان در آن وجود دارد. با استفاده از این بانک اطلاعاتی اعضای داوطلبی که در زمان بحران می توانند به جمعیت ملی کمک کنند، سازمان دهی شده و در مواقع بحران باید به سازمان داوطلبان مراجعه کنند. از این نیروها در صورت درخواست و علاقه مندی در بحران ها و حوادث بین المللی نیز استفاده می شود. آن دسته از داوطلبینی که به بحران های بین المللی اعزام می شوند باید آموزش های لازم را دیده و توانایی امدادرسانی را داشته باشند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha