کشف «شهر سوخته مینیاتوری» در ایتالیا

تهران- ایرنا- باستان‌شناسان ایتالیایی در زیرزمین یک سینمای متروک در شهر وِرونا یک نسخه مینیاتوری از «شهر سوخته» کشف کردند.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از روزنامه گاردین، در جریان کاوش‌های باستان‌شناختی در یکی از سینماهای متروک ورونا واقع در شمال ایتالیا، یک بنای رومی باستانی کشف شد که باستان شناسان از آن با عنوان پمپئی مینیاتوری یاد می‌کنند. پمپئی (معروف به شهر سوخته) در سال ۷۹ میلادی بر اثر فوران آتش‌فشان کوه وزوو که در نزدیکی ناپل امروزی در جنوب ایتالیا قرار دارد، زیر خاک مدفون شد.

کشف این بنا در جریان عملیات کاوش و حفاری در زیرزمین سینما آسترا (Astra) اتفاق افتاد که بیش از ۲۰ سال متروک مانده بود و حالا در دست نوسازی و تعمیر است.

کارکرد این سازه باستانی هنوز روشن نیست اما کارشناسان می‌گویند با توجه به این که سقف آن فروریخته و چند اسباب سوخته در آن کشف شده است، احتمال وقوع حریق وجود دارد. شواهد به دست آمده از احتمال وقوع آتش‌سوزی در این بنا باعث شد باستان‌شناسان آن را با شهر تاریخی پمپئی مقایسه کنند. در این مورد هم یک فاجعه ناگهانی به کار این بنا پایان داد و ردپای خود را به جا گذاشت. با وجود آتش‌سوزی، داخل بنا دست نخورده و سالم باقی مانده و قدمت رنگ دیوارهای منقش و باشکوه آن به قرن دوم میلادی برمی‌گردد.

این کشف باستان‌شناختی یک سال پس از آن انجام شد که چند کفپوش‌ رومی سالم و دست نخورده در نزدیکی شهر ورونا کشف شد. این کاشی‌های موزاییکی بخشی از زیربنای یک ویلای رومی بودند که به قرن سوم میلادی تعلق داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha