رقابت فشرده تبلیغاتی سیمای شهری البرز را کاغذی کرد

کرج - ایرنا - رقابت فشرده تبلیغاتی نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا افزون بر فضای مجازی ، سیمای شهرها و روستاهای استان البرز به ویژه کلانشهر کرج را کاغذی کرده است.

پس از گرم کردن تنور انتخاباتی از سوی نامزدهای انتخاباتی شوراهای اسلامی استان البرز در آخرین ساعات باقی مانده از مهلت قانونی تبلیغات ، طرفداران نامزدها  در سطح شهرها و خیابان ها اقدام به نصب پوسترو عکس در ابعاد و اندازه های بزرگ و کوچک کرده اند.

همچنین به رغم تاثیر شیوع ویروس کرونا بر ارتباطات چهره به چهره،  هواداران نامزدهای انتخاباتی دست از تبلیغات میدانی برنداشته و همزمان با تبلیغات در شبکه های اجتماعی با نصب عکس و پوسترهای تبلیغاتی خلا برگزاری همایش و نشست های حضوری  را جبران کرده اند.

دراین دوره از انتخابات شوراهای اسلامی استان البرز چهره های جدید و جوان بسیاری دیده می شوند که پوسترها و بنرهای آنان برسردر خانه ها ، بلوارها ، درختان و خیابان ها نصب شده و برخی از نامزدهای انتخاباتی ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی کرج علاوه بر نصب عکس گروهی خود به صورت انفرادی نیز اقدام به نصب پوسترهای بزرگ کرده اند که  نمای ورودی  ستادهای انتخاباتی آنان شده است .

توزیع بروشور، کارت ویزیت، اقلام تبلیغاتی با آرم و نام نامزد انتخاباتی،  از شیوه‌های این دوره تبلیغات برای جلب آرای مردمی در استان البرز است که در این اقدام نامزدها بیشتر از آنچه به ذکر برنامه‌های خود بپردازند بیشتر به بیان  سوابق و تحصیلات پرداخته اند.

برخی از ستادهای انتخاباتی نامزدها با دود کردن اسپند و تعارف شیرینی و شکلات به همراه کارت ویزیت نامزد در تلاش برای شور انتخاباتی هستند و برخی از آنان با رعایت پروتکل های بهداشتی و استقرار صندلی در خارج از ستاد به پذیرایی از مردم در فضای باز پرداخته اند تا بتوانند بستری محدود را برای گفتمان چالش های شهری فراهم کنند.

عضویت ناخواسته در شبکه های مجازی

در کنار این تبلیغات میدانی که با رعایت پروتکل های بهداشتی در برخی از ستادهای انتخاباتی نامزدهای ششمین دوره ا نتخابات شوراهای اسلامی کرج شاهد هستیم تبلیغات در شبکه های مجازی همچنان یکه تاز است بطوریکه ناغافل این روزها به عضویت گروه هایی مختلف اجتماعی می شویم.

حل مشکلات شهری ، توسعه متوازان ، قانونگرایی  و عدالت محوری ، رفع مشکلات ترافیکی  و مناطق حاشیه نشین از جمله وعده های نامزدهای انتخاباتی دراین شبکه های مجازی است.

اگرچه از ماه‌های قبل برخی نامزدهای انتخابات در این دوره با راه اندازی گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی متعدد تبلیغات وسیع خود را در فضای مجازی آغاز کرده‌اند اما این روزها کمتر خط همراه اول و ایرانسلی را می بینیم که از  پیامک، انجام نظرسنجی و لیست های ائتلافی تشکیل شده در امان باشد.

بنابراین می توان اقرار داشت که دست برتر فضای مجازی با  حجم بالای تولید محتوا، اطلاعات و مطالب رنگارنگ و گوناگون از سوی ستادهای انتخاباتی و هواداران تنور انتخابات را گرم تر کرده است.

اما در بین آنچه مهم است و بارها در دوره های مختلف انتخاباتی از سوی دست اندرکاران مورد تاکید قرار گرفته رعایت اخلاق و قانون مداری از سوی هواداران نامزدها می باشد که این مهم ازسوی مسوولان استان البرز در ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

در مدت زمان یک هفته ای تبلیغات انتخاباتی استان البرز  رقابت تنگاتنگ بین سه هزار و ۴۵۵ نامزد  شورای اسلامی شهر و روستا  صورت گرفت که از این تعداد سه هزار و ۱۰ نفر معادل ۹۰ درصد آقایان و ۴۴۵ نفر معادل ۱۰ درصد خانم ها می باشند که برای تصاحب  ۹۱۲ کرسی شورای شهر و روستا رقابت دارند .

 از ۹۱۲ کرسی شوراها، ۱۱۴ کرسی  شورای شهر و مابقی شورای روستایی است.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری البرز دراین باره گفت: بر اساس قانون نامزدهای شورای اسلامی شهر می توانند در هر منطقه شهرداری فقط یک ستاد تبلیغات انتخابات جهت ساماندهی فعالیت های تبلیغاتی خود و طرفدارانشان دایر نمایند.

نورمحمد فردی  با بیان اینکه برگزاری تجمع انتخاباتی در محیط های سربسته ممنوع است، افزود: مدت فعالیت تبلیغاتی انتخابات در شوراهای اسلامی  ۸ روز قبل از اخذ رای آغاز و تا ۲۴ ساعت قبل از روز رای گیری یعنی روز پنجشنبه ۲۷خرداد ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت.
وی گفت :  انتشار اعلام نظر شخصیت ها بدون ذکر عنوان و مسئولیت آنان مجامع احزاب و گروههای مجاز در تایید نامزد انتخاباتی با ارایه مستندات و مدارک کتبی اشکالی ندارد.

فردی در زمینه محل برگزاری تجمع انتخابات و سخنرانی نامزدها در فضای باز گفت : محل برگزاری تجمع انتخاباتی و سخنرانی نامزدها در فضای باز مانند استادیوم رو باز و فضای باز مدارس و مراکز آموزش عالی و سایر مراکز مربوط به سازمان ها مطابق با شیوه نامه های وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی  با توجه به  رعایت فاصله مناسب بر اساس ۸ متر مربع فضای باز برای یک نفر،  رعایت سقف شرکت‌کنندگان به میزان حداکثر ۳۰ درصد ظرفیت فضای در نظر گرفته شده که تمام شرکت کنندگان ملزم به استفاده از ماسک می باشند،  زمان برگزاری مراسم حداکثر باید برای ۲ ساعت برنامه‌ریزی شود در هر صورت رعایت تمام دستور العمل های بهداشتی ابلاغ شده در خصوص تجمعات الزامی است.
وی تاکید کرد: روی هم رفته استفاده از هرگونه تابلو و پلاکارد و غیره در محل ستاد تبلیغات انتخابات  تبلیغاتی نامزدها بلامانع است و  علی ایحال نصب پوستر و عکس تبلیغاتی نامزدها بر روی اماکن صنفی خصوصی ساختمان ها و بدنه  خودروهای شخصی با کسب اجازه از مالک و در مهلت قانونی اشکالی ندارد. 
معاون استاندار البرز افزود: البته به استناد قانون نوشتن و یا اظهار مطالب خلاف واقع و همچنین اعلام نظر شخصیت ها در تایید نامزدها با ذکر عنوان و مُسوولیت آنان خلاف می باشد. 
فردی بیان داشت:  استفاده از وسایل و امکانات وزارتخانه ها،  ادارات ، شرکت‌های دولتی،  موسسات وابسته به دولت و شهرداریها و شرکت ها و سازمان های وابسته به آن ها و نهادها و موسساتی که از بودجه عمومی به هر میزان استفاده کنند و همچنین در اختیار گذاشتن وسایل و امکانات خلاف است.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار البرز تصریح کرد: مراسم استقبال از کاندیداها، راه اندازی کاروان تبلیغاتی و مراسم مشابه مطلقا ممنوع است.
وی همچنین اضافه کرد: دایر کردن بیش از یک ستاد تبلیغات با هر عنوان و غیره در هر منطقه شهرداری توسط نامزدها و طرفداران ممنوع می باشد و از طرفی بر اساس مصوبات هفتاد و نهمین جلسه ستاد کرونا برگزاری سخنرانی یا تشکیل اجتماعات در شهرستان بدون  دریافت مجوز از مراجع ذیصلاح خلاف می باشد.
وی افزود: خلاصه کلام  همانطور که قبلا اشاره کردم هرگونه تجمع انتخاباتی،  مراسم سخنرانی،  گفتگو و مناظره در مکان های سربسته از قبیل مساجد،  سالن های اجتماعات،  تالارهای پذیرایی و سالن های ورزشی ممنوع می باشد.

معاون استاندار البرز و فرماندار ویژه کرج نیز عدالت تبلیغاتی در ایام تبلیغات را از  برنامه های محوری ستاد انتخابات شهرستان کرج عنوان کرد و گفت: کمیته امحاء از شهرستان کرج در شهرهای اقماری نیروهای بی طرف خود را بکار گرفته اند و در ایام تبلیغات با هر گونه تخلف برخورد می شود.

غفور قاسم پور تاکید کرد که نامزدها در هر منطقه شهری تنها می توانند یک ستاد تبلیغاتی داشته باشند بنابراین  در شعب اخذ رای نیز افراد توانمند بعنوان نمایندگان فرماندار کرج گزینش شده اند.

فرماندار کرج گفت: تبلیغات نامزدهای شورای شهر تا ۲۷ خردادماه و ۲۴ ساعت قبل از شروع انتخابات پایان می یابد که دراین مدت استفاده از هر گونه آثار تبلیغاتی نامزدها و طرفداران آنان اعم از کاغذی، پارچه‌ای، مقوایی، فلزی و یا هر جنس دیگر با ابعاد بیشتر از ۷۰ ×۱۰۰ سانتی متر ممنوع است.

وی ادامه داد: پاره یا معدوم کردن عکس و آثار تبلیغاتی نامزدهای انتخاباتی در مدت و زمان قانونی تبلیغات که در محل‌های مجاز الصاق و یا نصب شده باشد ممنوع است.

قاسم پور در تبیین نبایدهای تبلیغاتی نیز گفت: الصاق هر گونه آثار تبلیغاتی نامزدها بر روی علایم راهنمایی و رانندگی، تابلوهای بیمارستان ها، مدارس، موسسات آموزشی و تابلوها و معابر عمومی و دولتی ممنوع است.

وی افزود:  تبلیغ نمایندگان نامزدها له یا علیه هر یک از کاندیداها در شعب اخذ رأی،  تبلیغ علیه نامزدها و هرگونه هتک حرمت و حیثیت آنان،  معدوم نمودن عکس و آثار تبلیغاتی نامزدهای انتخاباتی در مدت و زمان قانونی تبلیغات که در محل های مجاز الصاق یا نصب شده باشد؛  استفاده از هرگونه آثار تبلیغاتی نامزدها و طرفداران آنان اعم از کاغذی، پارچه ای، مقوایی، فلزی و آثار تبلیغاتی بیش از ۱۰۰ در ۷۰ سانتی متر ممنوع می باشد.

 قاسم پور همچنین در خصوص مدیریت امحاء تبلیغات شهری نیز گفت: کمیته امحاء از شهر کرج در شهرهای اقماری حضور خواهند داشت و بدون جانبداری فرایند قانونی خود را انجام خواهند داد.  

 سرپرست پلیس فتا استان البرز گفت که با توجه به اینکه تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا بیشتر به صورت مجازی  صورت می گیرد، لذا ادمین گروه ها و کانال های مجازی مسوولیت سنگینی برای حفظ ارزش های اسلامی و رعایت اصول حرفه ای در انتشار مطالب دارند.
سرهنگ رسول جلیلیان  اظهار داشت: ادمین ها و کاربران عرصه مجازی باید رعایت اصول اخلاقی در پیشگیری از هر نوع تشنج و تشویش افکار عمومی را داشته باشند.

‎وی اضافه کرد: که در این سیر زمانی باید دست به دست هم دهیم تا فضا را ایمن و مطمئن نگه داریم و چالشی ایجاد نکنیم که دست مایه منفی برای دیگران فراهم شود.  

‎جلیلیان خاطرنشان کرد : یکی از موضوعاتی که امروزه به ویژه در البرز فضای مجازی را تحت الشعاع قرار می دهد فضای سیاسی است و  به طور  معمول در انتخابات و مناسبت های سیاسی اتفاقاتی رقم می خورد که برخی افراد اخلاق حرفه ای را رعایت نمی‌کنند و دستاویز  خبری برخی کاربران سودجو می‌شوند.

وی گفت: تاکنون ۶۰ پرونده تخلف انتخاباتی در بستر فضای مجازی  برای بررسی به پلیس فتا استان البرز ارجاع شده است.

وی  یادآور شد: با توجه به این شرایط و در آستانه شروع  تبلیغات کاندیداهای انتخابات ، بسیاری از افراد با بهره گیری از روش های نوین تبلیغات دست به انتشار اپلیکیشن های موبایل پایه برای آشنایی با کاندید موردنظر خود می کنند.

‎سرپرست پلیس فتا البرز ادامه داد:  کلاهبرداران و سودجویان در این شرایط فرصت را غنیمت دانسته و با ترفند ایجاد اپلیکیشن های مختلف در پوشش تبلیغ و ارسال آن در شبکه های اجتماعی مختلف و تحریک افراد به دانلود و نصب آنها، دست به سودجویی از کاربران می زنند.

‎وی با اشاره به افزایش حجم تبلیغات در روزهای آتی و علاقمندی کاربران به استفاده از اپلیکیشن های موبایل پایه، تاکید کرد : کاربران اپلیکیشن های تبلیغاتی را از منابع رسمی انتشار که بررسی های امنیتی لازم را در خصوص امنیت اپلیکیشن ها انجام می دهند، بارگذاری کنند.

‎جلیلیان گفت:  هر مقطع زمانی و شرایط مناسبتی مطالبات خود را دارد که  مدیریت این مباحث اهمیت زیادی دارد، نامزدهای انتخاباتی نیز باید با رعایت اخلاق حرفه ای در این عرصه حاضر شوند و از هر گونه تخریب نسبت به یکدیگر پرهیز و فقط  برنامه های خود را ارائه دهند.

‎وی  تاکید کرد که با نظارت و کنترل بر شبکه های اجتماعی توسط ادمین ها در فضاهای مجازی می تواند در بسیاری از تخلفات جلوگیری شود و  کاربران نیز  باید در تولید محتوی دقت لازم داشته باشند چرا که پلیس فتا با هرگونه تخلفات که منجر به بی اخلاقی و خارج از چارچوب قانونی باشد در راستای قانون برخورد خواهد کرد.

سرپرست  پلیس فتا البرز همچنین به  ادمین‌های فضای مجازی تاکید کرد که با توجه به اینکه مسوولیت حقوقی مطالب بارگزاری شده  را بر عهده دارند انتظار می رود از قراردادن هرگونه لینک و آدرس ناشناس خودداری کنند.

انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا  روز جمعه ۲۸ خردادماه جاری برگزار می شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha