مشارکت حداکثری، تضمین منافع ملی

تهران- ایرنا- موضوع مشارکت سیاسی و تلاش برای ارتقای افزایش نقش و موقعیت مردم در نظام تصمیم گیری از آن دست مسایلی است که با وجود جنبه تکراری بودن؛ اما در درونش نوگرایی، تحول آفرینی و تغییر نهفته است. به بیانی دیگر این موضوع تعطیل بردار نیست و باید در موردش نوشت و با ابزارهای مختلف ارتباطی سخن گفت .

با نگاهی به تجربه های جهانی به خصوص در کشورهای توسعه یافته می توان به این حقیقت راهبردی رسید که با اینکه دموکراسی در این جوامع قدمتی طولانی و ساختارمند دارد؛ اما بیشترین دغدغه سیاستمداران آگاه و روشنفکران تیزبین در این کشورها متوجه تقویت زمینه های دموکراسی و انتخابات است. انتخابات به عنوان مکانیسمی که بشریت بعد از قرن ها تلاش و ممارست بدان دست یافته و عقل جمعی به فواید و کارکرد آن در چرخش آرام و نرم قدرت رسیده است. برای همین است که فلاسفه و اندیشمندان بزرگ سیاسی به موضوع انتخابات و لوزام تحقق واقعی آن توجهی افزون تر داشته و همواره نسبت به پاسداشت صندوق رای نوشته و گفته اند.
در ایران اسلامی هم که جمهوریت به عنوان بخش جدایی ناپذیر از نظام سیاسی پذیرفته شده، انتخابات اهمیت و ارزشی والا در تعیین سرنوشت سیاسی دارد. انتخابات محمل تغییر قدرت با خواست و اراده مردم است. به بیانی دیگر مردم با حضور در صحنه رای، خواسته و انتظارات اصلی شان را به شکل کاملا مدنی بیان و اعلام می دارند. حال هر چقدر عمق مشکلات اقتصادی و سیاسی بالا باشد بایستی اهمیت انتخابات و صندوق رای حفظ شود. چه بسا که انتخابات و حضور مردم در صحنه رای گیری روشی کاملا عقلایی و صحیح برای غلبه بر مشکلات و نارسایی هاست. 
از این رو اصل مشارکت در انتخابات اصلی طلایی است و باید در هر شرایط و بستر زمانی حفظ و مورد احترام واقع شود. کسی در کشور منکر مشکلات و چالش های مهم اقتصادی در حوزه های ارزی، صادارت و واردات نیست. نباید با بزرگ نمایی این مشکلات و اینکه راه حلی برای عبور از بن بست های اقتصادی وجود ندارد؛ مردم را ناامید و دلزده کرد. باید به مردم امید داد و گفت که اتفاقا مکانیسم قابل عملیاتی برای  حل مسائل کشور در گرو مشارکت حداکثری و پرشور است. این موضوع از چند جهت قابل تحلیل است. اول اینکه مشارکت حداکثری به تجربه نشان داده که زمینه روی کارآمدن دولتی قوی و با پشتوانه بالا گردیده است. همین دولت متکی بر اراده مردم توانسته گرههای بین المللی کشور را حل و مدیریت کند. مهم تر از همه اینها، دولت برآمده از مشارکت حداکثری مورد احترام منطقه ای و جهانی قرار دارد. همه کشورها، دولت را نماینده اصلی مردم شان می بینند و برای همین تلاش برای دوستی و همگرایی آغاز می شود. باید توجه داشت که در وضعیت کنونی که کشور با چالش تحریم های ظالمانه مواجه است، تنها مسیر برای حل این چالش، روی کارآمدن دولتی با مشارکت حداکثری مردم است که بتواند با تشخیص درست خواسته ها و نیازهای اصلی مردم در عرصه منطقه ای و بین المللی برای اقتصاد کشور موقعیت آفرینی کند. 
در برابر هر گونه دلسردی در انتخابات و کاهش مشارکت، این فضا را در سپهر سیاست منطقه ای و جهانی ایجاد می کند که دولت قدرت معنوی لازم را ندارد و همین امر چه بسا زمینه ساز گسترش تحریم ها و فاصله گیری کشورها از ایران گردد. همچنین این موضوع هم قابل تحلیل است که کاهش مشارکت، اعتبار و موقعیت سیاسی دولت را در میان گروههای سیاسی داخلی کشور  و مردم تضغیف می سازد. طبیعی است که پیدایی چنین شرایطی در جهت منافع ملی و مردمی نیست. برای همین اگر امروز در کشور صدای مشارکت و دعوت بزرگان سیاسی کشور به مشارکت است ناشی از همین دغدغه و واقعیت های سیاسی است که با تحقق مشارکت حداکثری، تهدیدات بیرونی کشور رفع شده و همچنین دولت روی کار آمده توان راهبری مسائل کلان کشور را در دو بستر داخلی و بین المللی داشته باشد.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha