استاندار همدان: جامعه عشایری نماد عینی تحقق اقتصاد مقاومتی هستند

همدان-ایرنا- استاندار همدان با تقدیر از نقش مهم عشایر در عرصه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی، گفت: جامعه عشایری به واسطه نقش مهم و موثری که در تهیه و تامین اقلام و کالاهای موردنیاز و مصرفی خود و دیگر اقشار دارند، نماد عینی و عملی اقتصاد مقاومتی در کشور هستند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، «سیدسعید شاهرخی» در جریان بازدید از عشایر منطقه مولیجه شهرستان همدان ضمن تاکید بر ریشه یابی، شناسایی و رفع مسایل و مشکلات عشایر این منطقه، افزود: براساس آمارهای رسمی هر کدام از عشایر زحمتکش در هر شرایطی و در برابر هر گونه تکانه و تهدیدی، نه تنها نیازهای خود بلکه گوشت مصرفی و مورد نیاز ۱۶ نفر از مردمان شهری را نیز تامین می‌کنند.

وی با بیان اینکه عشایر نقشی مهم در ماندگاری فرهنگ بومی و اصالت‌های فرهنگی، دارند اظهار داشت: ما معتقدیم جامعه عشایری به همان میزانی که تأثیرگذارند، باید دیده شده و در توزیع خدمات مورد توجه قرار گیرند.

استاندار همدان تاکید کرد: مشکلات و مسائل مطرح شده عشایر در این جلسه  فهرست شده و در اولین فرصت دستور پیگیری نسبت به رفع آن‌ها، به دستگاه‌های اجرایی مربوط ارائه خواهد شد.  

شاهرخی با توصیه بر هم‌افزایی، ریشه‌یابی و شناسایی مسائل و مشکلات عشایر منطقه و تاکید برای رفع آن‌ها، افزود: همواره باید قدردان جامعه عشایری کشور به واسطه نقش آفرینی موثر در زمینه های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی باشیم. 

استاندار همدان اظهار داشت: ساختار جامعه عشایری بر خلاف پیدایش تمام پدیده‌های نوظهور در دنیای مدرن، همچنان بکر مانده و مهمتر از آن فرهنگ اصیل کار و کوشش در این ساختار پایدار است.

استاندار همدان: جامعه عشایری نماد عینی تحقق اقتصاد مقاومتی هستند

شاهرخی، جامعه عشایری را به عنوان یک واقعیت اجتماعی، اقتصادی و ساختار تاریخی و بخشی از فرهنگ دانست و گفت: توجه ویژه به این جامعه می تواند تاثیرپذیری مثبتی را نسبت به جوامع دیگر داشته باشد و چنانچه به این جامعه توجه نشود، آسیب هایی در حوزه اجتماعی، اقتصادی و به ویژه امنیتی متوجه عشایر و سایر جوامع خواهد شد.

به گزارش ایرنا، استاندار همدان دراین بازدید که با حضور رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، مدیرکل امور عشایری، مدیرعامل شرکت تعاونی عشایری استان انجام شد، بر پیگیری جدی برای ریشه یابی، شناسایی و رفع مشکلات عشایر منطقه تاکید کرد.

سرپرست‌های خانوارهای عشایریِ ساکن در منطقه مولیجه نیز در این بازدید، خرید تضمینی دام، سهمیه آرد، داروهای دامی، تامین آذوقه دام، تامین آب و کمبود مراتع عشایری را به عنوان مشکلات موجود مطرح و خواستار پیگیری برای رفع آنها شد.

همچنین استاندار همدان، دستور تامین یک تانک هزار لیتری برای هر خانوار (عشایر ساکن منطقه مولیجه) را صادر و هدایایی را به رسم یادبود به خانوارهای عشایری مستقر در این منطقه اهدا کرد.

استان همدان به عنوان یکی از استان‌های خوش آب و هوا و کوهستانی ایران، بیش از ۸۲۲ هزار هکتار مرتع دارد که هر ساله با گذر از نیمه اردیبهشت، عشایر به واسطه این موضوع به دشت های کوهستان الوند کوچ می کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha