زاکانی: برای جهش تولید موانع ۱۰ گانه را از راه برمی‌دارم

تهران – ایرنا - «علیرضا زاکانی» نامزد انتخابات ریاست جمهوری امشب در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما حضور یافت و به پرسش‌های طرح شده، پاسخ داد.

به گزارش ایرنا، این نامزد انتخابات ۲۸ خرداد در پاسخ به پرسشی در مورد نرخ رشد اقتصادی در دولت وی گفت: ما ظرفیت‌های بسیار بالا و امکانات فراوانی برای جهش تولید داریم که مسکن، توسعه ریلی، نفت و گاز و پتروشیمی، توسعه روستایی و ... پیشرانه‌های این مقوله خواهند بود. برای نیل به این هدف باید ۱۰ مانع را از سر راه تولید برداشت که مقررات زدایی، سیاست‌گذاری، عملکرد بانک‌ها، نحوه تأمین نیازها و مواد اولیه، مالیات و بیمه، نبود آموزش از جمله آنهاست.

وی در مورد اصلاح روند صدور مجوزها و تعدد دستگاه‌های مسئول گفت: بر خلاف کشورهای دیگر که تنها یک مرحله برای صدور مجوز وجود دارد، در ایران به طور میانگین ۱۰ مرحله برای اخذ مجوز طی می‌شود که بسیاری از آنان و امضاهای طلایی باید حذف شود مگر مواردی که به سلامت و امنیت مربوط می‌شود. وی قول داد که ظرف یک سال دولت الکترونیک را راه‌اندازی کند.

زاکانی در مورد نحوه تأمین مالی تولید گفت: چهار راه را پیشنهاد می‌کنیم: ۱- دولت از طریق یک بانک ویژه و یا بانک‌های تخصصی اقدام به تأمین مالی مستقیم کند. ۲- بانک مرکزی، بانک‌ها را مکلف به ارائه خدمات به بخش تولید کرده و مانع از بنگاهداری آنان شود. ۳- انتقال نقدینگی ۳۵۰۰ میلیارد تومانی موجود در جامعه به بخش تولید. ۴- بهره‌برداری از منابع مالیاتی

علیرضا زاکانی دوازدهم اسفند ۱۳۴۴ در تهران به دنیا آمد. او نمایندگی مردم تهران را در دوره‌های هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی بر عهده داشت و در دوره یازدهم نماینده مردم قم بوده و رئیس مرکز پژوهش‌های این نهاد قانون‌گذاری است.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به همراه ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، نخستین انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس یازدهم شورای اسلامی و دومین انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس پنجم خبرگان رهبری ۲۸ خرداد امسال برگزار می‌شود.

این نامزد انتخابات در مورد برنامه های خود برای اجرایی کردن سیاست های اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخل گفت: دولت بنده قانون اساسی را احیا و اقامه خواهد کرد و ۳۶ قانون جامع سیاست های ابلاغی را تنظیم می کند که سیاست های اقتصاد مقاومتی از جمله آنها است. ظرف سه سال شرایط را به گونه ای فراهم خواهیم کرد که کشور را با قانون اداره کنیم و نه با سلیقه.
زاکانی در مورد ارتباط رشد و تولید با ایجاد اشتغال در برنامه های خود گفت: تولید باید دو ویژگی رشد اقتصادی پایدار و اشتغالزا بودن را داشته باشد.
وی در مورد هدفگذاری نرخ بیکاری در دولت وی گفت: اکنون نرخ بیکاری ۱۳ درصد است که با احتساب زنان خانه دار و کارگران فصلی و ... این رقم بیشتر خواهد بود. ما ظرف چهار سال ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار شغل ایجاد خواهیم کرد و هر سال ۳۰۰ هزار واحد حمایتی علاوه بر چهار میلیون مسکن موظفی از جانب مجلس خواهیم ساخت. وی افزود که ظرف ۶ ماه جلوی فرار مالیاتی را خواهد گرفت.  
این نامزد انتخابات در مورد اشتغال وعده داد که علاوه بر بیمه زنان سرپرست خانه وار، زنان خانه دار و پرداخت بیمه بیکاری به تمامی واجدین شرایط، تمام افراد «کار اولی» حائز صلاحیت و آموزش دیده را در نوبت کار قرار خواه داد و تا زمان اشتغال ماهانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به آنان پرداخت خواهد کرد.
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد راهکار کاهش نرخ تورم گفت: افزایش تورم به دلیل قیمت گذاری نادرست قیمت ارز و یا افزایش انتظارات تورمی و یا برهم خوردن نظام عرضه و تقاضا رخ می دهد. در کوتاه مدت و ظرف یک سال تورم را به ۲۰ درصد خواهم رساند. کاهش شدید تورم و تک رقمی کردن آن در کوتاه مدت به رکود تورمی و نابودی بخش تولید می انجامد. با مدیریت درست نرخ بهره بانک ها و قیمت گذاری دقیق نرخ ارز، تورم را متوقف و کاهش خواهیم کرد. در میان مدت نیز سه کار را انجام می دهیم: ۱- ایجاد درآمد پایدار برای دولت از طریق ایجاد درآمدهای مالیات ۲- کنترل نقدینگی ۳- تنظیم ناترازی بانک ها از طریق نظارت دقیق و در انتهای دوره چهار ساله ریاست جمهوری، تورم به صورت نرم جهانی و قابل پیش بینی خواهد شد.
این نامزد انتخابات اغعلام کرد که برای ساماندهی بازار ارز مدیریت تقاضا، امکان خرید بسته های ارزی، تعیین اولویت ها و نظارت بر خروج ارز از کشور را در دستور کار قرار خواهد داد و بازار مسکن را نیز با اتکا به مالیات بر عایدی سرمایه از کالای سرمایه ای به کالای مصرفی تبدیل خواهد کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha