۲۵ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۲۱:۳۴
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 84368049
۰ نفر

برچسب‌ها

عفو تفنگداران ایتالیایی در پرونده قتل ماهیگیران هندی

تهران- ایرنا- دادگاه عالی هند پرونده چند ساله تفنگداران ایتالیایی که متهم به قتل دو ماهیگیر هندی بودند را مختومه اعلام و اتهامات آنها را لغو کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه خبری "تایمز نو"،  دادگاه عالی هند روز سه شنبه اعلام کرده است سالوادور گیرون و ماسیمیلیانو لاتور باید در یک دادگاه ایتالیایی محاکمه شوند.  
تفنگداران ایتالیایی در سال ۲۰۱۲ به اتهام قتل دو ماهیگیر هندی در هند زندانی شده بودند که به قرار وثیقه از زندان آزاد شدند. آنها ابتدا حق خروج از این کشور را نداشتند، اما هند در سال ۲۰۱۴ با خروج آنها برای درمان موافقت کرد.  

این دو نفر در حال مراقبت از یک کشتی ترابری ایتالیایی بودند که با برخورد با ماهیگیران هندی بسوی آنها تیراندازی کردند. این دو تفنگدار ایتالیایی در گفته‌های خود مدعی شدند که ماهیگیران هندی را به عنوان دزدان دریایی شناسایی کرده بودند.  
پس از یک روند طولانی قانونی که روابط هند و ایتالیا را با تنش زیادی مواجه کرد، دهلی نو در ماه آوریل با پرداخت غرامت ۹۷۰ هزار یورویی از سوی ایتالیا موافقت کرد.  
دادگاه عالی هند روز سه شنبه ضمن لغو تمام اتهامات جنایی علیه این دو تفنگدار اعلام کرد ۴۰ میلیون روپیه به هر یک از خانواده‌های دو ماهیگیر کشته شده و ۲۰ میلیون روپیه به مالک قایق ماهیگیری پرداخت خواهد کرد.  
لوئیجی دی مایو، وزیر امور خارجه ایتالیا در حساب توییتری خود نوشت: لغو اتهامات از این دو تفنگدار یک داستان قدیمی را به پایان خود می‌رساند.  
اما دادگاه عالی هند همچنین اعلام کرد که دولت ایتالیا باید بلافاصله محاکمه این دو تفنگدار دریایی را در کشور خود آغاز کند و مقامات هند شواهد و مدارک لازم در این پرونده را ارائه خواهند داد.  
ایتالیا ادعا کرده است که هنگام تیراندازی، کشتی ایتالیایی در آب‌های بین المللی بوده است و ماهیگیران با وجود اخطارهای مکرر به کشتی ترابری نزدیک شده‌اند.  
اما هند معتقد است تیراندازی به سوی ماهیگیران در آب‌های این کشور اتفاق افتاده است.  
در سال ۲۰۱۵ ایتالیا پرونده تفنگداران خود را به دادگاه بین المللی لاهه برد. این دادگاه سال گذشته در حکمی اعلام کرد که تفنگداران ایتالیایی باید از مصونیت قضایی برخوردار باشند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha