رسیدگی به تخلفات انتخابات از سوی هیات های بازرسی کشور

تهران-ایرنا-علی طالبی رئیس هیات مرکزی بازرسی انتخابات کشور با بیان اینکه هیات های بازرسی وزارت کشور آمادگی کامل در برگزاری انتخابات پیش رو دارند؛ گفت: بایستی با محور قرار دادن قانون تلاش کنیم انتخاباتی سالم، قانونی و مشارکتی در کشور برگزار شود.

به گزارش سه شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، علی طالبی رئیس هیات مرکزی بازرسی انتخابات کشور در همایش بزرگ شبکه بازرسان ویژه و هیات های استانی و شهرستانی که به صورت ویدئوکنفرانسی در محل وزارت کشور برگزار شد با تاکید بر اینکه هیات های بازرسی باید با آمادگی کامل در صحنه انتخابات حضور داشته باشند؛ گفت: در جلسه امروز آخرین آمادگی استانی و شهرستانی در بخش هیات های بازرسی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
طالبی با تشریح اینکه هیات های بازرسی وظیقه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی را بر عهده دارند؛ گفت: هیات های بازرسی به عنوان ناظران حسن اجرای قانون در روند برگزاری انتخابات، مسئولیتی سنگین بر دوش دارند و هرگونه موارد نقض قانون و تخلف دستگاهها، نامزدها و عوامل شعبه را به مراجع ذیصلاح اعلام کنند.
وی در این خصوص تصریح کرد: حضور به موقع و متعهدانه بازرس در شعب اخذ رای امر ضروری است و باید با حس مسئولیت و وظیفه شناسی در اجرای صحیح و درست روندهای قانونی در روز رای گیری فعال باشند.
طالبی با تاکید بر اینکه بازرسان انتخابات باید اشرافیت کامل و کافی به قوانین انتخابات داشته باشند؛ گفت: در شهری مثل تهران چهار انتخابات مختلف برگزار می شود و برای همین بازرس انتخابات باید آگاهی لازم از همه قوانین انتخابات را داشته باشد.
وی اضافه کرد: بازرسین همچنین باید یک روز قبل از انتخابات در محل ماموریت شان جهت ارزیابی دقیق از شرایط و اوضاع و احوال انتخاباتی حضور داشته باشند.
رئیس هیات مرکزی بازرسی انتخابات کشور در بخش دیگری از صحبت هایش از هیات های بازرسی خواست: اطمینان لازم از تنظیم دقیق صورتجلسات آراء در فرمانداری و همچنین ورود اطلاعات در سامانه جامع انتخابات داشته باشند.
موضوع معرفی بیشتر سامانه انتخاب ایران از دیگر محورهای مورد اشاره طالبی در همایش امروز بود و در این خصوص گفت: بازرسین در جهت معرفی بیشتر این سامانه به مردم عزیز کشورمان تلاش کنند.
رئیس مرکز مدیریت عملکرد و بازرسی وزارت کشور همچنین به موضوع مهم این دوره از انتخابات یعنی مساله بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: با توجه به تداوم شیوع این بیماری مقرر شده که عوامل هلال احمر و وزارت بهداشت بر رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی در شعبه های اخذ رای نظارت داشته باشند.
طالبی در ادامه به موضوع مهم مشارکت در انتخابات اشاره کرد و گفت: طبق قانون انتخابات، وزارت کشور مجری امر انتخابات است و مسئولیت مستقیم در موضوع مشارکت ندارد، اما هر کدام به عنوان شهروند دلسوز وظیفه توصیه و دعوت مردم را برای رای دادن داریم.
وی در این خصوص گفت: مسئولیت اصلی وزارت کشور برگزاری انتخاباتی امن و سالم است اما با این حال دغدغه مشارکت را هم به عنوان موضوعی ملی و کشوری دارد.
طالبی با بیان اینکه در این شرایط خطیر باید همه تلاش ها معطوف به تحقق اصل مشارکت حداکثری در انتخابات گردد، تصریح کرد: بازرسین انتخابات کشور به سهم خود به تشویق مردم  برای حضور در انتخابات به عنوان مساله ای ملی اقدام کنند.
وی در این خصوص گفت: افزایش مشارکت، زمینه را برای تقویت انسجام و اتحاد بیشتر بین نظام و مردم در جامعه فراهم می سازد.
طالبی در پایان خاطر نشان کرد: امید بر این است که در روز جمعه با حضور همدلانه مردم انتخاباتی پرشور، مشارکتی و در شان ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha