تاکید سران اروپا بر اهمیت رفع تحریم‌های ایران در اجلاسی با حضور بایدن

لندن – ایرنا – سران اتحادیه اروپا در پایان نشست با رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای مشترک به مذاکرات وین درباره احیای برجام اشاره و تصریح کردند که رفع تحریم‌ها بخش حیاتی توافق هسته‌ای ایران است.

به گزارش ایرنا، در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای اتحادیه اروپا منتشر شد آمده است: ما از تلاش‌های دیپلماتیک جاری و مذاکرات وین با هدف تسهیل بازگشت ایالات متحده آمریکا به برنامه جامع اقدام مشترک و همچنین اجرای کامل و موثر این توافق توسط ایران و آمریکا حمایت می کنیم.

این بیانیه می‌افزاید که اتحادیه اروپا و آمریکا درک می‌کنند که در کنار بازگشت ایران به تعهدات برجامی، «رفع تحریم ها بخش مهمی از توافق هسته‌ای ایران است.» برجام بر اساس این بیانیه «برای اطمینان از ماهیت صرفا صلح آمیز برنامه اتمی ایران و حفظ معماری عدم اشاعه تسلیحات اتمی حیاتی است»

در بیانیه یادشده بدون اشاره‌ به خروج یکجانبه آمریکا از برجام، نسبت به تدابیر جبرانی ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی ابراز نگرانی شده و آمده است: ما درباره گام های ایران که با تعهدات برجام ناسازگار است نگرانیم.

این درحالیست که دولت پیشین آمریکا دو سال پیش به طور یکجانبه به مشارکت در این توافق پایان داد و تروریسم اقتصادی را با هدف فشار حداکثری علیه مردم ایران اعمال کرد.

ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشورهای اروپایی که وعده می‌دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می‌کنند فرصت دهد برای تحقق این وعده تلاش کنند.

بعد از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام کرد با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده‌هایشان عمل نکرده‌اند در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش خواهد داد. کاهش تعهدات ایران ذیل مفاد توافق هسته‌ای برجام صورت می‌گرفت.

«جو بایدن» رییس جمهوری آمریکا که برای شرکت در اجلاس سران پیمان اتلانتیک شمالی و نشست مشترک آمریکا و اتحادیه اروپا به بروکسل سفر کرده، بدون توجه به اینکه کدام دولت در قبال برجام خلف وعده کرده و از آن خارج شده است، وعده داده که در صورت بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، واشنگتن نیز به این توافق بازخواهد گشت.

جمهوری اسلامی ایران هم به عنوان کشوری مسئولیت پذیر اعلام کرده است که در صورت لغو تمام تحریم‌های آمریکا به نحوی که قابل راستی آزمایی باشد، به اجرای تعهداتش در برجام باز می‌گردد.

اجلاس مشترک اتحادیه اروپا و آمریکا امروز (سه‌شنبه) با حضور روسای شورا و کمیسیون اروپا و رئیس جمهوری آمریکا در مقر اتحادیه اروپا واقع در بروکسل برگزار شد. بایدن چهارشنبه گذشته در اولین سفر خارجی خود به عنوان رئیس جمهوری آمریکا به انگلیس سفر کرد تا در اجلاس سران گروه هفت شرکت کند. رئیس جمهوری آمریکا یکشنبه انگلیس را به مقصد بروکسل ترک کرد و دیروز در اجلاس سران پیمان آتلانتیک شمالی شرکت کرد.

وی پس از اجلاس امروز، راهی ژنو شد تا با ولادیمیر پوتین دیدار کند. گفته می شود که علاوه بر روابط مسکو و واشنگتن، مسائل بین المللی و منطقه‌ای ازجمله برنامه هسته‌ای ایران و برجام در دستور کار این دیدار قرار دارد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha