آمادگی برگزاری انتخاباتی سالم، قانونی و مشارکتی در کشور را داریم

تهران - ایرنا - رییس هیات مرکزی بازرسی انتخابات کشور با بیان اینکه هیات‌های بازرسی وزارت کشور آمادگی کامل در برگزاری انتخابات پیش‌رو را دارند، گفت: باید با محور قراردادن قانون تلاش کنیم انتخاباتی سالم، قانونی و مشارکتی در کشور برگزار شود.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، علی طالبی در همایش بزرگ شبکه بازرسان ویژه و هیات های استانی و شهرستانی که به صورت ویدئوکنفرانسی در محل وزارت کشور برگزار شد با تاکید بر اینکه هیات های بازرسی باید با آمادگی کامل در صحنه انتخابات حضور داشته باشند، افزود: در جلسه امروز آخرین آمادگی استانی و شهرستانی در بخش هیات‌های بازرسی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

طالبی با تشریح اینکه هیات های بازرسی وظیقه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی را بر عهده دارند، گفت: هیات های بازرسی به عنوان ناظران حسن اجرای قانون در روند برگزاری انتخابات، مسئولیتی سنگین بر دوش دارند و هرگونه موارد نقض قانون و تخلف دستگاهها، نامزدها و عوامل شعبه را به مراجع ذیصلاح اعلام کنند.

وی در این خصوص تصریح کرد: حضور به موقع و متعهدانه بازرس در شعب اخذ رای امر ضروری است و باید با حس مسئولیت و وظیفه شناسی در اجرای صحیح و درست روندهای قانونی در روز رای گیری فعال باشند.

طالبی با تاکید بر اینکه بازرسان انتخابات باید اشرافیت کامل و کافی به قوانین انتخابات داشته باشند، اظهارکرد: در شهری مثل تهران چهار انتخابات مختلف برگزار می شود و برای همین بازرس انتخابات باید آگاهی لازم از همه قوانین انتخابات را داشته باشد.

وی اضافه کرد: بازرسین همچنین باید یک روز قبل از انتخابات در محل ماموریت شان جهت ارزیابی دقیق از شرایط و اوضاع و احوال انتخاباتی حضور داشته باشند.

رییس هیات مرکزی بازرسی انتخابات کشور در بخش دیگری از صحبت هایش از هیات های بازرسی خواست: اطمینان لازم از تنظیم دقیق صورتجلسات آراء در فرمانداری و همچنین ورود اطلاعات در سامانه جامع انتخابات داشته باشند.

موضوع معرفی بیشتر سامانه انتخاب ایران از دیگر محورهای مورد اشاره طالبی در همایش امروز بود و در این خصوص گفت: بازرسان در جهت معرفی بیشتر این سامانه به مردم عزیز کشورمان تلاش کنند.

رییس مرکز مدیریت عملکرد و بازرسی وزارت کشور همچنین به موضوع مهم این دوره از انتخابات یعنی مساله بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: با توجه به تداوم شیوع این بیماری مقرر شده که عوامل هلال احمر و وزارت بهداشت بر رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی در شعبه های اخذ رای نظارت داشته باشند.

طالبی در ادامه به موضوع مهم مشارکت در انتخابات اشاره کرد و گفت: طبق قانون انتخابات، وزارت کشور مجری امر انتخابات است و مسئولیت مستقیم در موضوع مشارکت ندارد، اما هر کدام به عنوان شهروند دلسوز وظیفه توصیه و دعوت مردم را برای رای دادن داریم.

وی گفت: مسئولیت اصلی وزارت کشور برگزاری انتخاباتی امن و سالم است اما با این حال دغدغه مشارکت را هم به عنوان موضوعی ملی و کشوری دارد.

طالبی با بیان اینکه در این شرایط خطیر باید همه تلاش ها معطوف به تحقق اصل مشارکت حداکثری در انتخابات گردد، تصریح کرد: بازرسان انتخابات کشور به سهم خود به تشویق مردم  برای حضور در انتخابات به عنوان مساله ای ملی اقدام کنند.

وی در این خصوص گفت: افزایش مشارکت، زمینه را برای تقویت انسجام و اتحاد بیشتر بین نظام و مردم در جامعه فراهم می سازد.

طالبی در پایان خاطر نشان کرد: امید بر این است که در جمعه هفته پیش با حضور همدلانه مردم انتخاباتی پرشور، مشارکتی و در شان ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha