قاضی‌زاده هاشمی: به دهک‌های کم درآمد بدون هیچ آورده‌ای، خانه می‌دهیم

تهران- ایرنا- نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: به سه دهک کم درآمد چون آورده‌ای برای ساخت ابتدایی مسکن ندارند خانه می‌دهیم و ۳۰ ساله پس می‌گیریم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، امیرحسین قاضی زاده هاشمی روز سه شنبه در گفت و گویی اظهار کرد: باید مشارکت و مردم را به رسمیت بشناسیم و برای همه برنامه داشته باشیم حتی افرادی که تیپ پوشش آنها نمی‌پسندیم فرزندان ما هستند و باید آنها را به رسمیت بشناسیم چون در صورت انتخاب، رییس جمهوری همه ملت ایران هستم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: بازار سرمایه بازار مالی شفاف و قابل قبول است و در صورت مدیریت درست حوزه تولید، اشتغال و کسب و کار را پشتیبانی و تامین مالی می‌کند. تمامی حساب‌ها شفاف و معاملات واضح است و جزو بازارهایی است که کمترین بخش نهان اقتصاد در آن شکل می‌گیرد.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: در دولت هوشمند باید کاری کرد که جریان مالی به سمت شفافیت و تولید و سرمایه گذاری و توسعه اشتغال پیش برود و نه به سمت بازارهای موازی که جزو دلالی است.

وی ادامه داد: به دلیل تورم مزمن تمایل به سرمایه گذاری درازمدت کاهش یافته است و سرمایه گذاران نمی‌توانند پول را نگه دارند زیرا ارزش آن کم می‌شود و از یک طرف نمی‌توانند وارد سرمایه بلندمدت شوند. بنابراین به بازارهای نقد شونده تمایل پیدا می‌کنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: دیگر آنکه سرمایه گذاران مجبور هستند تا منابع مالی خود را به کالایی تبدیل کنند که ارزش آن با تورم رشد می‌یابد بنابراین به سمت بازار سرمایه طلا و مسکن می‌روند.

قاضی‌زاده هاشمی خاطرنشان کرد: بازار سرمایه الان دو مشکل دارد. یک مشکل حاد دارد. ما در قوه قضاییه تشکیل پرونده دادیم و ۱۳۰ میلیارد دلار باید برگردانند که امر باید در راستای فعال کردن بازار سرمایه‌ باشد. بازار سرمایه کاملا دولتی است و باید این بازار را کاملا مردمی کنیم.

وی اظهار کرد: ما تئوری مردم را خلق کردیم تا مردم باید بتوانند حاکمیت کنند. وقتی دولت می‌خواهد تصمیم بگیرد باید حتما آن تصمیمات را مردم بپذیرند. این مردم، نهادسازی مدنی لازم دارند. ما برای امری که امیرالمومنین(ع) فرمودند، سازوکار تعیین و آن را به مدل تبدیل کردیم تا قابلیت اجرایی داشته باشد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: وقتی تصمیم می‌گیریم نماینده ذینفعان باید در آن دخیل باشد. باید نهادسازی مدنی کرده باشیم. مثلا نمایندگان بخش روستایی، تصمیم جهاد کشاورزی را بپذیرند و نمایندگان دامداران و مرغداران آنرا امضا کنند و بعد این تصمیم اجرا شود. اگر جمعی از مردم مثلا بیش از یک سوم با تصمیمی مخالفت کردند باید بازنگری شود و اگر درباره مدیری این مساله باشد باید آن مدیر عوض شود.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: مساله این است که جامعه مدنی قدرتمند است و اگر دولت با او همراهی نکند مقاومت می‌کند و تصمیمات دولت به جایی نمی‌رسد مثل تصمیمات و پروژه‌هایی که دولت خواسته انجام بدهد اما به دلیل عدم همراهی جامعه مدنی با شکست مواجه شده است.

خداوند ۱۰ برابر نیاز به ما امکان داده است

وی یادآور شد: با دغدغه جلوگیری از خام‌فروشی موافقم. ما بهشت معادن دنیا هستیم. هفت درصد منابع طبیعی و بیش از ۹ درصد مجموعه منابع جهان را با احتساب زیرساخت‌ها و نیروی انسانی در اختیار داریم. خداوند رحمان به ما ۱۰ برابر نیازمان امکان داده ما میزان برداشتمان از منابع معدنی‌مان بسیار کم است.

قاضی زاده هاشمی افزود: یک جایی هم مقام معظم رهبری فرمودند که معدن بهترین چیزی است که می‌توان جایگزین نفت کرد.  مزیت‌های شهرستان‌ها را ارزیابی و برای تک تک آنها طرح آمایشی تعیین کرده‌ایم. تمام مزیت‌های شغلی و مزیت شهرها را تعیین کردیم و بر اساس آن آموزش تخصصی و دانشگاه‌ها را تعیین می‌کنیم مثلا فلان شهر سنگ زینتی دارد رشته‌های مرتبط با صنایع سنگ‌های زینتی باید وجود داشته باشد و بر اساس همین هم سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد.  

وی ادامه داد: حتی اگر بخواهیم تبعیض مثبت انجام دهیم یعنی‌ وام ‌ها و تخفیف مالیاتی مدت دار و مجوز بدهیم باید مبتنی بر این طرح انجام شود. هر شهری نیاز به امنیت، آموزش و پرورش و بازار دارد اما جنبه ویژه‌ای که سرمایه‌گذاری می‌خواهد تا بر این اساس تعلق می‌گیرد. ما الان توسعه نامتقارن و به دلیل ساختار استضعاف‌گر ی که داریم یک کشور چند قطبی داریم.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به اینکه دریچه نگاه دولت به موضوعات، دریچه خانواده است، گفت: نگاه ما به هر موضوعی از اقتصاد، فرهنگ و مسائل اجتماعی و سیاست خارجی به گونه‌ای است که آثارش را در خانواده خواهیم دید تا خانواده تشکیل شود، پایدار بماند و گرفتار آسیب‌های اجتماعی نشود. وقتی چنین نگاهی داریم باید به موضوع مسکن که بیش از ۴۰ درصد هزینه خانواده را تشکیل می‌دهد توجه کنیم.  

بدون هیچ آورده‌ای به افراد کم درآمد خانه می‌دهیم

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: ما در حوزه تامین افراد فاقد مسکن یک طرح جامع مسکن داریم که منابع را تامین و مردم را به صورت سه دهک تقسیم کردیم. سه دهک کم درآمد چون آورده‌ای برای ساخت ابتدایی مسکن ندارند، گفتیم بدون هیچ آورده ما به شما خانه می‌دهیم و ۳۰ ساله از شما پس می‌گیریم.

وی افزود: سامانه ثبت نام فاقدین مسکن داریم که این فرد بر اساس توانایی پرداخت قسط و ارزش منطقی زمین مشخص می‌شوند. سه دهک بعدی این نسبت ۷۰ به ۳۰ است که زمان برگشت ۲۰ ساله خواهد بود و چهار دهک نسبت ۵۰، ۵۰ است که زمان بازگشتش ۵ ساله است. در مورد جوانان یک صندوق اعتبار برای زوج‌های جوانان در نظر گرفتیم و آنها اعتبار ۵۰۰ میلیون برای مسکن، ازدواج و اشتغال پیش ما دارند.

قاضی‌زاده هاشمی یادآور شد: شفافیت یعنی مردم اگر جای دولت باشند، هر چه دولت بداند، مردم هم باید بدانند. یعنی عرض بنده به عنوان دارنده یک امضای طلایی این است که این چیزی که من می‌خواهم بدانم، منحصر در من مدیر و من کارشناس، من مسوول نباشد بلکه همه باید بدانند.  

وی اضافه کرد: ما درباره مسائل امنیتی صحبت نمی‌کنم. بنابراین هیچ نقطه پنهانی برای مسوولان از مردم که در مسیر اداره کشور جریان داشته و دانستنش لازم باشد، نیست.  

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: این امر نیازمند یک سامانه الکترونیک قوی است. سامانه تجارتی در گمرک درست شده که باید سامانه جامع وصل شود به سامانه در خیلی از جاها شکل نگرفته است. همین سامانه جامع تجارت که در گمرک مستقر شده است اگر اشتباه نکنم بیش از یک دهه است که بچه‌ها روی آن کار می‌کنند که توانستند در گمرک کاری انجام دهند.

نظام جامع شفافیت رکن اول دولت سلام است

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: رکن اول دولت سلام برقراری نظام جامع شفافیت است چون می‌خواهیم مردم را حاکم کنیم بنابراین باید همه چیز از جمله تبادلات اقتصادی را باید بدانند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره برنامه‌های خود در ورزش گفت: به والیبالیست‌ها و فوتبالیست‌ها تبریک می‌گویم که ما را روسفید کردند. امیدوارم امشب ایران برابر عراق پیروز شود.

وی ادامه داد: در والیبال سالها بدون دغدغه به مدال جهانی می‌رسیم زیرا سرمایه گذاری خوبی در رده پایه انجام شد اما باید نظام ورزش همگانی تغییر کند. تحرک ما کم است و باید از ۲ سالکی ورزش کنیم.

قاضی زاده هاشمی عنوان کرد: در ورزش حرفه ای باید با فساد در ورزش مبارزه کنیم و این امر با ایجاد نظام شفافیت دلالی‌ها آشکار می‌شود. نکته بعدی سیاسی کردن ورزش است و ورزش باید دست ورزشی‌ها باشد. ورزش کار تخصصی است.

وی با اشاره به اینکه چرا مساله خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس حل نمی‌شود، گفت: چون دولت‌ها دست از سر آن بر نمی‌دارند و باید این امر را به هواداران واگذار کرد. همچنین دولت در حوزه ورزش قهرمانی مسوولیت جدی دارد زیرا این ورزش انسجام ملی، عزت و اقتدار را در کشور ایجاد می‌کند و دولت سلام در اینجا با اقتدار می‌ایستد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: ورزش طول عمری دارد و نباید ورزشکار را رها کرد و باید حتما دولت مدال‌آوران را تا آخر عمر تامین کند.

قاضی زاده هاشمی افزود: ما یک ساختارهای کهنه و قدیمی بیش از صد سال داریم. حتی اگر ما یک دولت سکولار بودیم، باز هم این نظام‌ها فرسوده شده‌اند. یکی نظام بیمه ماست که تعریف نظام بیمه ما مبتنی بر وجود بنگاه مشخص و حضور است و غیر از این تعریف نشده است. البته بعد از انقلاب یک جاهایی تلاش کردیم که وصله و پینه کنیم مثل بیمه قالیبافان و بیمه کارگران ساختمانی. الان بیمه بر اساس هویت شغلی است.

وی ادامه داد: مثلا هنرمندان یک دوره‌ای کار دارد و یک دوره‌ای ندارد. آیا این هنرمند باید سالانه حق بیمه پرداخت کند؟ یا صیادان ممکن است یک ماه صید داشته باشند یک ماه نداشته باشند. یا همین کرونا که پیش آمده کسانی که کارکرد روزانه دارند دولت تعطیل کرده است داستان بیمه آنها چه می‌شود؟  

همه ایرانیان باید تحت پوشش بیمه اجتماعی باشند

قاضی زاده هاشمی یادآور شد: نگاه باید مبتنی بر هویت شغلی باشد. اصلا همه ایرانیان باید تحت پوشش بیمه اجتماعی باشند حتی قبل از تولدشان تا زمانی که فوت می‌کنند. نوع مشارکت آنها هم باید مشخص باشد. کشورهایی که رشد کردند اینها را به مالیات تبدیل کرده‌اند. کار مالیات قله تراشی است. می‌گویم قله‌ها را بر می‌دارم دره‌ها را پر می‌کنم. می‌گوید شما شهروند هستید یا شغل دارید یا ندارید، اگر شغل دارید که مالیات می‌دهید و اگر ندارید باید به تو یارانه بدهم. یکی از یارانه‌ها حق بیمه است.  

تولید شغل و مسکن وظیفه دولت است

وی اضافه کرد: اگر فردی بیکار مانده مقصر دولت است که نتوانسته شغل ایجاد کند. تولید شغل و مسکن وظیفه دولت است و این را قانون اساسی می‌گوید. قانون اساسی جمهوری اسلامی تامین مسکن، شغل، سلامت و امنیت را وظیفه دولت می‌داند. دولت نباید خودش متصدی باشد اما تامین کننده باید باشد. بنابراین ما یک نظام جامع بیمه حمایت داریم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: هر اقدامی انجام می‌دهیم برای پایدار بودنش باید پیوست اقتصادی در نظر بگیریم. یک جاهایی باید دولت یارانه بدهد و این هم پیوست اقتصادی است. شما برای آموزش باید یارانه بدهید و گرنه آموزش طبقاتی بوجود می‌آید. باید پیوست اقتصادی برای بازار کسب و کار دیده شود و به اینها صنایع خلاق می گویند.

وی ادامه داد: الان یک پدیده‌ای تحت عنوان هنر لاکچری داریم. وقتی از هنر صحبت می‌شود هنرمندان میلیاردی را می‌بینیم که برای تبلیغات که چند میلیارد می‌گیرند. همه فکر می‌کنند که اینها هنرمند هستند در حالیکه هنرمندمان ما در عرصه‌های مختلف سینما و روزنامه‌نگاری و ... هستند. دولت باید آنها را تقویت کند تا جایگاه هنر حفظ شود و مردم بدانند که با کتاب نوشتن و آثار خوب برجای گذاشتن افتخار کسب کرده‌اند. اگر همه ورزشکاران، هنرمندان و دانشمندان را جمع کنیم، به یک میلیون نفر نمی‌رسند و دولت برای تامین این یک میلیون نفر که فرهیختگان جامعه هستند باید فکر اساسی کند.

قاضی زاده هاشمی یادآور شد: معتقدیم در برخورد با فساد، موضوع فقط مفسدان نیستند باید با مفسدان برخورد قاطع و بی‌رحمانه کرد. کشور چین سه دهه با مقابله و مبارزه با فساد در عالیرتبه‌ترین رتبه‌ها توانست به جایگاه بالایی برسد. اما باید قبل از آن نهادها و ساختارهای استضعاف‌گر را از بین ببریم. الان نظام بودجه‌ای ما استضعاف‌گر است و منابع را در کشور نامتقارن پخش می‌کند. چرا پدیده کوله‌بری را داریم؟ برخی‌ها می‌خواهند با اسم کوله‌بری مساله را توجیه بکنند.  

وی افزود: کسانی که بانک‌های کشور دستشان بوده چنین ادعایی دارند. شما صنعت و کشاورزی را درست کنید، کار ایجاد می‌شود. نظام مالیات ستانی ما استضعاف‌گر است و از تولید کننده مالیات می‌گیرد و از کسی که حقوق ثابت دارد، مالیات می‌گیرد. از کسی که حقوق شفاف دارد، مالیات می‌گیرد از کسی که ۴۰ درصد پنهان است، مالیات نمی‌گیرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: نهادهای پنهان مثل ارز را باید اصلاح کنیم ما وقتی ارز ۵ نرخی داریم فساد در آن ایجاد می‌شود. در تمام دولت‌ها این نهادهای پنهان بوده است. باید اصلاح نهادی کنیم که یکی از آنها شفافیت و دیگری از بین بردن گلوگاه‌های فساد بود. مناطق ویژه رانت تولید می‌کند. معافیت های دراز مدت برای سرمایه‌گذاری رانت ایجاد می‌کند. نحوه تامین ارزی رانت ایجاد می‌کند. سازمان مجوزها ایجاد رانت می‌کند. شما به جای نظام مجوز نظام اهلیت باید بگذارید. برای هر کدام از اینها ما راهکار داریم.

وی اضافه کرد: ما دو دشت فوق العاده برای کشاورزی در ایران داریم و اگر مدیریت صحیحی در این ۲ دشت داشته باشیم، می‌توانیم برای نزدیک به ۲۰۰ میلیون نفر غذا تامین کنیم. من کف آن را گفتم برخی از آمارها تا ۳۰۰ میلیون نفر گفتند. ما الان ۹ میلیون دلار غذا یا نهاده غذایی وارد کشور می‌کنیم. در حالیکه می‌توانیم به جای ۹ میلیارد دلار که ۶ میلیارد دلارش فقط نهاده‌اش، ۲۴ میلیارد دلار صادرات باشد.  

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: دولت اول ما دولت مشارکت جو است یعنی همه کارها به نهادهای مدنی تفویض می‌شود. اختیارات حاکمیتی ما هم تفویض می شود. دولت با زنجیره تامین ارتباط می‌گیرد. مثلا می‌رود به کشاورز سم و کود می‌دهد کل این مسیر را ما به مدیر زنجیره تامین می‌سپاریم. به صورت گسترده این را ایجاد می‌کنیم  که تا سفره یا صادرات این را مدیریت بکنند.  

وی ادامه داد: شرکت‌های بزرگ باید به شکل کشاورزی اجاره‌ای با کشاورزان کار کنند. اینها با یکپارچه سازی معنوی مثلا همین دشت عباس یا دشت آزادگان یا دشت خوزستان کاری که می‌خواهند انجام بدهند با مجموعه کشاورزان قرارداد می‌بندند و مواد اولیه را به آنها می‌دهند و محصولاتشان را هم می‌خرند و تکنولوژی‌هایشان را هم ارتقاء می‌دهند، میانگین زمین کشاورزی در ایران الان زیر دو و نیم هکتار است در حالیکه باید بیش از دو و نیم هکتار باشد تا اقتصادی شود.  

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: ما در حال حاضر ۹ میلیون نفر در کشور داریم که یا بیکار هستند یا شغل ناقص دارند. طراحی که کردیم طرحی دوگانه است یک طراحی به صورت ضربتی برای اینکه اینهایی که فاقد شغل هستند دارای شغل بکنیم و آنها حدود ۴ میلیون نفر هستند. ما یک برنامه دو ساله داریم که افراد ثبت‌نام می‌کنند، مهارت یادشان می‌دهیم با آنها توافق می‌کنیم سر شغل‌های کوتاه مدت که قابلیت اجرایی دارد منابع مالی و ابزار می‌دهیم.  کالاهایشان را می‌خریم و در شبکه تعاونی که درست می‌کنیم توزیع می‌کنیم.  

وی تاکید کرد: کاری می‌کنیم که ۵ میلیون شغل ناپایدار را پایدار شود و آن را به شغل دائمی تبدیل کنیم. بعلاوه اینکه نیمی از افرادی که پشت خط کار هستند وارد مشاغل پایدارتر و قوی‌تری کنیم. این تا آخر دولت اتفاق می‌افتد. ما یک برنامه دو ساله برای گروه اول داریم.  

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی انصافا یکی از بزرگترین خدماتش تحصیل و نقش اجتماعی زنان است اما اخیرا بیشترین ریزش زنان را در دولت‌ها داشتیم.  

وی افزود: وقتی از تولید صحبت می‌کنیم باید بگوییم که چه چیزی مانع از تولید است؟ باید ببینیم که بنگاه‌های موجود به چه دلایلی بسته شد؟ اینها یا بدهکار هستند یا مشکل تامین دارند یا مشکل مدیریت دارند. هر کدام از این مشکلات باید با نهادهای مردمی معمولی حل شود. در دولت سلام، فرماندار ما اختیار هیات وزیران و اختیار مدیران عامل بانک‌ها را دارد. ما با فعال کردن همین کارگاه‌های موجود مشکل شغل همین ۵ میلیون نفر را حل می‌کنیم.

خوزستان و سواحل مکران دو پیشران کشور هستند

قاضی زاده هاشمی عنوان کرد: برای توسعه و رشد کشور ما نقاط پیشران داریم. در ایران دو نقطه پیشران است یکی خوزستان و دیگری سواحل مکران است. یکی از اشتباهات استراتژیک ما این بود که ما این دو نقطه را نرفتیم. خوزستان بعد از جنگ عقب افتاد و در این چرخه نیفتاد. ما اگر می‌خواهیم به سرعت تبدیل به یک قدرت جهانی اقتصادی شویم باید در این ۲ نقطه به صورت گسترده سرمایه‌گذاری کنیم تا راه بیفتد.  

وی تصریح کرد: در خصوص سواحل مکران به طرح آمایش گسترده نقاط توسعه‌گر و ایجاد زیرساخت‌ها را نیاز داریم. مثل جاده و ریل سراسری که باید اتفاق بیفتد، به اضافه امتیازهایی که سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را با هم پیوند بدهد. خوزستان اقتصاد منطقه‌ای ما را خواهد داشت و بین کشورهای حاشیه‌ خلیج فارس و ایران پیوند ایجاد می‌کند و آب و انرژی دارد اما کارکرد اقیانوسی سواحل مکران، کارکرد جهانی است و ما را به هند و آسیای میانه و روسیه وصل می‌کند.  

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: بررسی کردیم اگر بتوانیم این مسیر را درست کنیم جایگزین کانال سوئز می‌شویم. اگر کانال سوئز بسته نشود باز هم انتقال بار به بنادر سواحل مکران و زمینی به سوی اروپا از روی ریل هفت روز زودتر است و این هفت روز در اقتصاد جهانی خیلی عدد بزرگی است. یعنی سالانه ۲۱ میلیارد دلار ما فقط از حمل بار گیرمان می‌آید. کل درآمد نفتی‌مان اگر تحریم نباشیم و کامل بفروشیم، ۴۰ میلیارد است. این ماهیت جدی دارد و برنامه جدی دولت سلام است که سواحل مکران را پیشران اقتصاد کشور قرار بدهد.

وی گفت: جوانان ایران زمین سلام! امید آینده کسانی که قرار است در گام دوم انقلاب کشور را بسازید. اولین دولت گام دوم مسیر آینده کشور را خواهد ساخت. دوستان در عرصه انتخابات، هر کدام با برنامه و ایده هستند. اما یک اشتباه دارد اتفاق می‌افتد ما روی یک ریلی مشغول درست کردن تزئینات قطار هستیم، در حالیکه این ریل به ناکجا آباد می‌رود. باید این ریل را اصلاح کرد.  

تعامل دولت‌ها با مردم تا پای صندوق رای است نه بعد از آن

قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: مساله ما نیست که چه کسی مدیر باشد از چه جناحی باشد؟ حتی مساله ما نیست که او چگونه مدیریت می‌کند و اصلا موضوع اشخاص نیست. حتی مساله برنامه‌ها هم نیستند. بالاخره کسی برای تامین مسکن یک برنامه دارد یک عده یک برنامه دیگری. اما مساله اصلی در گام دوم انقلاب مدل حکمرانی کشور است. دولت‌ها کل تعاملشان با مردم تا پای صندوق رای است نه بعد از رای. دنبال استیفای حقوق خود از مردم هستند نه مردم از دولت. اولین وظیفه هر دولت پاسخگویی است. ما آمدیم که رویکرد را اصلاح کنیم و ذیل این اصلاح رویکرد دنبال ساختار و دنبال تغییر مدیران هستیم.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha