وکیل و قاضی باید کاملا مستقل باشند

تهران - ایرنا - معاون اول قوه قضاییه گفت:‌ وکیل در مقام دفاع و قاضی در مقام قضاوت باید کاملا مستقل باشند.

به گزارش ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای روز سه شنبه در همایش علمی کارآموزان وکالت سال ۹۸ با گرامیداشت دهه کرامت و ضمن قدردانی از بانیان این نشست افزود: همه انسان‌ها در طول تاریخ با هر ایده، نگاه، ایدئولوژی و جهان بینی تشنه عدالت بوده و هستند.

وی با بیان اینکه انسان فطرتا عدالتخواه است، بیان داشت: همه می‌دانیم که تحقق عدالت و برقراری آن آسان نیست زیرا همه از خود باید شروع کنند. اگر چنانچه از خود شروع نکنیم نمی‌توانیم عدالت را اجرا نماییم از این رو اول باید نفس و شخصیت خود را و عدالت را در وجود خود ملکه کنیم.

محسنی اژه‌ای گفت: اگر بخواهیم عدالت را محقق کنیم باید نقش‌ها و رابطه‌ها تعریف و تنظیم شود و اگر این شد عدالت سریع‌تر محقق می‌شود.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: از جمله کسانی که در تحقق عدالت سهیم هستند و نقش دارند قاضی و وکیل هستند و باید نقش و رابطه و مرز وظایف هر کدام و بعد از آن رابطه اجرایی را تعریف کنیم و همدل و همراه برای تحقق احقاق حق اجرای عدالت باشیم.

وی یادآور شد: در نامه‌ای که اخیرا دو نفر از اعضای عالی کانون و مرکز نوشته بودند احساس کردم با اینکه این دو مسئول دو مسئول عالی هستند، اما برداشت من از آن دو عبارت و کلمه خوب نبود. یک جمله این بود که وکیل وظیفه اش آن است به هر طریقی بر حریفش فائق شود درحالیکه اعتقاد ما این نیست. جایگاه، شان و استقلال وکیل و قاضی مشترکات فراوانی دارد.

محسنی اژه‌ای افزود: وکیل در مقام دفاع کاملا باید مستقل باشد و قاضی در مقام قضاوت کاملا باید مستقل باشد. اگر گفتیم قاضی مستقل است به این معنا نیست که قاضی هیچ گونه نظم، نظارت، آموزشی در کار او نیست. مشورت در تشخیص قانون و تطبیق قانون به عدالت و استقلال قاضی کمک می‌کند، وکیل نیز همین گونه است. وکیل باید در مقام دفاع استقلال داشته باشد.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: برای قاضی و وکیل آسیب‌هایی است. وکیل بر اساس وظیفه خطیری که بر عهده وی گذاشته شده متعهد می‌شود و قاضی هم متعهد می‌شود. قاضی بی طرفی خود را باید در مقام رسیدگی حفظ کند و وکیل هم به نوعی این وظیفه را برعهده دارد.

وی افزود: اینگونه نیست که وکیل به هر طریقی که شده موکل ناحق خود را پیروز کند. وکیل نمی‌تواند این کار را کند و اگر این کار را انجام داد از لحاظ قانونی و شرعی عهد، اخلاق، سوگند و امانت را رعایت نکرده است. امروز هم قاضی و هم وکیل شاید آن جایگاهی که باید در اجتماع داشته باشند را نداشته باشند.

این همایش با حضور علی بهادری جهرمی رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه برگزار شد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha