نخستین موزه پزشکی سمنان تا پایان سال ۱۴۰۰ بهره‌برداری می‌شود

سمنان- ایرنا- مدیر بافت تاریخی شهرداری سمنان گفت: موزه سلامت در ساختمان مرکز بهداشت تدین شهر تا پایان امسال به عنوان اولین موزه پزشکی و درمانی بهره‌برداری می‌شود.

به گزارش ایرنا، سعید پرسا عصر سه‌شنبه به رسانه ها گفت: عملیات اجرایی مرمت و بازآفرینی ساختمان سابق درمانگاه تدین با سرعت مطلوبی در حال انجام است و انتظار می‌رود تا پایان سال تکمیل و به عنوان «موزه سلامت» به بهره برداری کامل برسد و به نخستین موزه پزشکی و درمانی استان سمنان تبدیل شود. 

مدیر بافت تاریخی شهرداری سمنان اظهار کرد: ساختمان سابق درمانگاه تدین سمنان به عنوان نخستین بیمارستان تاریخ شهر در سال ۱۳۱۵ توسط «حاج فضل الله تدین» تاجر معروف سمنانی تأسیس شد، مساحت زمین این ساختمان ۱۵ هزار متر مربع و مجموع زیربنای ساختمان اصلی یکهزار و ۲۰۰ متر مربع است که در کنار آن مرکز بهداشتی، درمانی، پژوهشی و فرهنگی شهرستان سمنان برپاست.

وی بیان کرد: این ساختمان دارای دو ورودی است که ورودی اصلی آن در زوایه شرقی قرار گرفته است و با پنج پله منحنی شکل به محوطه بیمارستان مرتبط می‌شود و ورودی دیگر در بخش غربی بنا قرار دارد. 

وی ادامه داد: دسترسی به بنا در گذشته از طریق کوچه‌ای که در قسمت غربی بنا وجود داشته میسر بود و در حال حاضر از طریق خیابان شهید رجایی در ضلع شرقی انجام می‌شود. 

وی گفت: این بنا دارای تقارن ناقصی در پلان است و یک بخش اصلی به صورت کشیده در وسط وجود دارد و دو بخش مربع شکل در دو طرف به این بخش اصلی الحاق شده‌ است.

پرسا بیان کرد: پوشش عمومی از داخل سقف تخت و از خارج سقف شیروانی است، وجود نوارهای افقی در بالا و پایین پنجره‌ها و درها در نمای ساختمان، برخلاف ارتفاع زیاد بنا و با توجه به یک طبقه بودن آن، بر گسترش افقی آن تأثیر می‌گذارد. 

مدیر بافت تاریخی شهرداری سمنان با اشاره به المان‌های معماری دوران پهلوی در این بنا گفت: این مجموعه برای خیلی از شهروندان سمنان خاطره انگیز است همچنین یکی از شاخصه‌های این بناسازه چوبی آن است که در نوع خود منحصر به فرد و بزرگترین‌سازه خرپایی چوبی در سمنان محسوب می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha