انتخابات الجزایر، احزاب اصلی خود را پیروز می‌دانند

تهران- ایرنا- «محمد شرفی» رئیس نهاد مستقل انتخابات الجزایر امروز (سه شنبه) در کنفرانس خبری نتایج اولیه انتخابات پارلمانی را اعلام می کند با این وجود احزاب اصلی این کشور ادعا کردند بیشترین آرا را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش خبرگزاری الجزایر محمد شرفی قبلاً فاش کرده بود که روند شمارش آرا و تحویل نتایج نتایج ممکن است چند روز به طول انجامد که نارضایتی و عصبانیت بسیاری از تشکیلات احزاب شرکت کننده در انتخابات ۱۲ ژوئن را برانگیخت.

این در حالی است که چندین حزب سیاسی در الجزایر در یک اقدام شتاب زده پیروزی خود را در چندین استان الجزایر اعلام کردند.

روز گذشته اکثر رسانه های محلی الجزایر آنچه گفته می شود نتایج اولیه غیررسمی انتخابات است را پیش از طی کردن مراحل قانونی آن منتشر کردند.

بر اساس این نتایج موقت، حزب جبهه آزادیبخش ملی با بیش از ۱۰۰ کرسی در جایگاه اول و حزب جامعه ای برای صلح با حدود ۷۰ کرسی در جایگاه دوم قرار گرفتند و حزب ملی دموکراسی سوم شد و بقیه کاندیداها در رده های بعدی قرار گرفتند.

عصر دیروز جبهه آزادی ملی (FLN) اعلام کرد که کرسی های پارلمان در استان الجزایر را به دست آورده است و رئیس حزب جامعه ای برای صلح در الجزایر نیز اعلام کرد که حزب وی نتایج بیشتر استانها و ایالت ها را به کسب کرده است.

از نظر بیشتر ناظران امور سیاسی در الجزایر بزرگترین بازندگان در این انتخابات حزب جبهه عدالت و توسعه به رهبری عبدالله گاب، حزب "نسل جدید" به رهبری جیلالی سفیان هستند.

افراد حائز شرایط رای دادن در انتخابات پارلمانی الجزایر روز شنبه رهسپار مراکز رای گیری شدند تا بر اساس سامانه جدید رای گیری از میان فهرست نامزدهای احزاب و مستقل نمایندگان موردنظر خود را برگزینند.

در این انتخابات بیش از ۲۲ هزار نامزد جهت دستیابی به ۴۰۷ کرسی در مجلس مردمی ملی الجزایر با یکدیگر به رقابت پرداختند.

این رقابت کنندگان به ۲ هزار و ۲۸۸ فهرست انتخاباتی تعلق دارند که در این میان یک هزار و ۸۰ فهرست متعلق به فهرست نامزدهای مستقل الجزایر است در حالی که شمار زنان نامزد شده در این دوره مجلس مردمی الجزایر به ۵ هزار و ۷۴۴ زن می رسد.

عبدالمجید تبون رئیس جمهور الجزایر در ۱۲ مارس گذشته ( ۲۲ اسفند ۹۹ ) به دنبال انحلال پارلمان این کشور در اوائل همان ماه خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در این کشور شد. این اولین انتخابات پارلمانی الجزایر است که پس از اعتراضات مردمی شکل گرفته در فوریه ۲۰۱۹ علیه رژیم عبدالعزیز بوتفلیقه در دوران ریاست جمهوری عبدالمجید تبون برگزار می شود.

شرفی روز یکشنبه با اعلام اینکه میزان مشارکت در انتخابات قانونگذاری به ۳۰ رسیده است، تأکید کرد که در روند انتخابات یا نتایج نهایی آن هیچ خللی صورت نگرفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha