ساختمان مدیریت و حفاظت پارک جنگلی "ماموستا هه‌ژار" مهاباد کلنگ زنی شد

مهاباد- ایرنا- ساختمان مدیریت و حفاظت پارک جنگلی "ماموستا هه‌ژار" مهاباد با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور کلنگ زنی شد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد در حاشیه این مراسم که با حضور نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی و شماری از نمایندگان تشکل های زیست محیطی برگزار شد اظهار داشت: عملیات احداث پروژه پارک جنگلی "ماموستا هه‌ژار" این شهرستان به مساحت ۱۰۰ هکتار در حاشیه سد مهاباد به طرف قاضی آباد از سال ۱۳۹۷ آغاز و تاکنون ۲۸ میلیارد ریال برای آن هزینه شده است.

مجید پاتو اضافه کرد: این پارک دارای ۲۵ هزار اصله انواع درخت است گه با شیوه آبیاری قطره‌ای و با احداث یک استخر به ظرفیت ۶۰۰ متر مکعب که از آب سد مهاباد تغذیه می شود آبیاری می شود.

وی با بیان اینکه برای احداث این پارک جنگلی ۴۸ میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است گفت: ساخت آلاچیق، فنس‌کشی، احداث مسیر دوچرخه و پیاده رویی و همچنین ساختمان حفاظتی نیز برای آن پیش‌بینی شده است.

وی افزود: پروژه پارک جنگلی "ماموستا هه‌ژار" شامل یک استخر ، ۶ کیلومتر لوله‌گذاری، ۲۰ کیلومتر فنس‌کشی، ۴۵ هکتار نهال‌کاری و تجهیز تمام مساحت پارک به آبیاری تحت فشار قطره‌ای است.

پروژه پارک جنگلی "ماموستا هه‌ژار" در فاصله نزدیکی با شهر مهاباد و در حاشیه شمالی دریاچه سد این شهرستان در حال ساخت است و حاشیه این سد را به یکی از تفرجگاه‌های زیبای این شهر تبدیل کرده است.

ساختمان مدیریت و حفاظت پارک جنگلی "ماموستا هه‌ژار" مهاباد کلنگ زنی شد

سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون متر مکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون متر مکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تامین آب شرب شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد. 

عبدالرحمان شرفکندی متخلص به ماموستا "هه‌ژار" نویسنده، محقق، مترجم و شاعر نامدار کُرد در سن ۶۹ سالگی در سال ۱۳۶۹ دار فانی را وداع گفت و در قطعه هنرمندان مهاباد به خاک سپرده شد.

در مهاباد بیش از ۱۹۷ هزار هکتار مراتع روستایی و ییلاقی وجود دارد که ۵۰ هزار هکتار آن مراتع درجه یک، ۷۰ هزار هکتار آن مراتع درجه ۲ و بقیه را مراتع درجه سه تشکیل می‌دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha