دیوان  کیفری بین المللی به دنبال محاکمه رئیس جمهوری فیلیپین

تهران- ایرنا - دادستان دیوان کیفری بین المللی مستقر در لاهه اعلام کرد به دنبال تکمیل تحقیقات پرونده قضایی بررسی جرائم انجام شده و مرگ غیر قانونی هزاران نفر از مردم فیلیپین در جریان برنامه مقابله با مواد مخدر رودریگوو دوترنه رئیس جمهوری این کشور است.

به گزارش ایرنا از شبکه تلویزیونی « الجزیره »  'فتو بنسودا' دادستان دیوان کیفری بین المللی با صدور بیانیه ای اعلام کرد تحقیقات اولیه در فوریه ۲۰۱۸ نشان می دهد که جنایت علیه بشریت در فیلیپین از اول ژوئیه ۲۰۱۶ تا ۱۶ مارس ۲۰۱۹ اتفاق افتاده است.

بنسودا در بیانیه ای که روز دوشنبه منتشر کرد افزود  به دنبال دریافت مجوزهایی برای انجام تحقیقات کامل در این پرونده است.

در ادامه این بیانیه اضافه شده است براساس اطلاعات بدست آمده نیروهای امنیتی فیلیپین هزاران نفر  از افراد مظنون به استفاده از مواد مخدر و شهروندان دیگر را در جریان این عملیات کشتند.

براساس این گزارش ،دوترته بلافاصله پس از پیروزی اش در انتخابات ریاست جمهوری در می ۲۰۱۶ برنامه مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر را به راه انداخت و بارها پلیس و نیروهای امنیتی را تشویق به کشتن مظنونان  به قاچاق مواد مخدر  کرد.

براساس اطلاعات منتشر شده  تا پایان آوریل ۲۰۲۱ نیروهای امنیتی و پلیس دستکم ۶ هزار و ۱۱۷ نفر را به اتهام استفاده و خرید و  فروش  مواد مخدر کشتند .

شبکه الجزیره در دسامبر ۲۰۱۶ از مرگ بیش از شش هزار نفر درجریان مقابله با قاچاقچیان مواد مخدر خبر داد.

گروه های حقوق بشری تعداد  افراد کشته شده در  جریان مبارزه با مواد  مخدر را دستکم ۲۷ هزار نفر اعلام کردند.

 دیوان کیفری بین المللی لاهه از سال ۲۰۰۲ جرایم علیه بشریت را در سراسر دنیا در دو بخش حقیقی و حقوقی مورد پیگرد قضایی قرار می دهد. این دیوان نخستین مرکز قضایی بین المللی برای رسیدگی به جرائمی مانند نسل‌کشی، جنایات علیه بشریت، جنایت جنگی و تجاوز است.
این دادگاه تاکنون پنج موضوع نسل کشی اوگاندا، نسل کشی کنگو، نسل کشی آفریقای مرکزی، جنگ دارفور در سودان، و نسل کشی کنیا را رسیدگی و علیه ۱۴ نفر اعلام جرم کرده است.
تشکیل پرونده قضایی علیه رئیس جمهوری فیلیپین نخستین پرونده قضایی در این دیوان از کشورهای جنوب شرق آسیاست.
طبق این گزارش، به مسئولان مانیل در مورد افتتاح این پرونده قضایی اطلاع داده شده است اما سخنگوی دوترته تمام اتهامات علیه رئیس جمهوری فیلیپین در مورد ' اقدامات کشتار جمعی و جنایات علیه بشریت' درجریان اجرای برنامه مقابله با مواد مخدر را رد کرده است.
'هری راکو' سخنگوی دوترته در واکنش به این موضوع افزود: از نظر ما دیوان وقت و منابع خود را دراین زمینه هدر می دهد و دوترته صرفا از روش های اجبار قانونی برای دفع تهدیدات علیه فیلیپین و مردم این کشور استفاده کرده است.
دوترته در زمان رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۶ به مردم این کشور وعده داده بود با کشتن دهها هزار قاچاقچی درفیلیپین مواد مخدر و قاچاق آن را در فیلیپین یکبار برای همیشه ریشه کن می کند.
براساس آمارهای رسمی دولت فیلیپین در دوران ریاست جمهوری دوترته ۴ هزار نفر پس از شروع برنامه مقابله علیه مواد مخدر کشته شدند، این درحالی است که نهادهای مدنی و حقوق بشری تعداد قربانیان جنگ مواد مخدر رابین ۸ تا ۱۲ هزار نفر برآورد کرده اند.
فعالان مدنی می گویند در طول ۱۹ ماهه دوران ریاست جمهوری دوترته تاکنون هزاران نفر از فقیرترین مردم این کشوردرپی اعمال سیاست سرکوب شدید، توسط پلیس مواد مخدر فیلیپین کشته شده اند.
دوترته پس از ریاست جمهوری با صدور فرمانی به نیروهای پلیس این کشور ، مجوز شلیک مستقیم را به این نیروها در تعقیب و دستگیری مظنونان فعالیت در پرونده های قاچاق مواد مخدر داد.
بسیاری از خانواده های قربانیان می گویند که اعضای خانواده های آنها یا درهنگام دستگیری و یا دردوران بازداشت در بازداشتگاههای پلیس بدون تشکیل دادگاه اعدام شدند.
نهاد تحقیقاتی «پروژه عدالت جهانی» که در سال ۲۰۱۸ وضعیت حاکمیت قانون در کشورهای جهان را رتبه بندی کرده فیلیپین را درفهرست بدترین کشورهای دنیا دراین شاخص قرار داده است.
این کشور با بیش از ۱۰۳ میلیون نفر در جنوب شرق آسیا تحت رهبری «رودریگو دوترته» با بیشترین سقوط در شاخص قانونمداری و رعایت حقوق و قوانین اجتماعی و انسانی در سال جاری از میان ۱۱۳ کشور مورد بررسی جهان رتبه ۸۸ را کسب کرده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha